Filtry powietrza w sieci ProfiAuto

Filtr powietrza to jeden z najważniejszych elementów układu dolotowego silnika. Jego zadaniem jest zatrzymanie zanieczyszczeń z atmosfery, aby do jednostki napędowej dostarczane było powietrze oczyszczone z drobnych pyłów.

Niedrożny lub zabrudzony filtr powietrza powoduje zmniejszenie przepływu powietrza, a to z kolei przekłada się na spadek mocy w samochodzie. Niewłaściwa filtracja prowadzi do przedostania się zanieczyszczenia, które negatywnie wpływa na gładzie cylindrów czy tłoki we wnętrzu silnika. Wysokiej jakości filtr powietrza zapobiega uszkodzeniom silnika.

Filtry powietrza ProfiPower

Filtry powietrza samochodowe ProfiPower - Siła Jakości

Nowoczesne materiały filtracyjne wykorzystane do produkcji filtrów ProfiPower doskonale zatrzymują zanieczyszczenia z zewnątrz przy zachowaniu standardowych parametrów przepływu powietrza. Filtry ProfiPower wykonane są wydajnych materiałów, które doskonale pochłaniają i zatrzymują zanieczyszczenia. Dodatkowym atutem filtrów jest ich trwałość i odporność na odkształcenia, wilgoć i temperaturę. Dzięki wytrzymałym uszczelkom ściśle przylegają do obudowy w każdych warunkach i skutecznie zabezpieczają jednostkę napędową. Wszystkie te czynniki sprawiają, że filtry powietrza ProfiPower zapewniają bardzo wysoką jakość oczyszczanego powietrza i umożliwiają dłuższą żywotność.

Kiedy wymienić filtr powietrza?

Filtry powietrza zaczynają tracić swoje właściwości po przejechaniu około 20 tys. km. Jednak częstotliwość wymiany filtrów powietrza uzależniona jest czynników związanych z eksploatacją pojazdu. Samochody, które są intensywnie użytkowane w warunkach miejskich, wymagają częstszej wymiany filtrów. W przypadku gdy samochód nie jest nadmiernie eksploatowany, z wymianą filtra nie powinniśmy czekać dłużej niż 2 lata. Wskazana jest jednak wymiana co najmniej raz do roku.

Objawy zapchanego filtra powietrza:

  • nieprzyjemny zapach wydobywający się spod maski i we wnętrzu samochodu,
  • wyższe spalanie,
  • spadek mocy,
  • nierównomierna praca silnika.

Filtr powietrza odgrywa istotną rolę w mechanice samochodowej, dlatego warto regularnie kontrolować jego stan. Zadbanie o ten element eksploatacji naszego auta zaowocuje trwałością silnika.

Wymieniając filtr powietrza, warto wybrać produkty marki ProfiPower, które spełniają wysokie wymagania dotyczące poziomu filtracji powietrza, wytrzymałości i trwałości.

Filtry powietrza w sklepach i hurtowniach motoryzacyjnych ProfiAuto

Wybór odpowiedniego filtra powietrza ma wpływ na stan jednostki napędowej w samochodzie, jak również na komfort użytkowania samochodu. Aby uniknąć niepożądanych skutków w postaci spadku mocy pojazdu, warto pamiętać o regularnej wymianie filtra powietrza w warsztatach ProfiAuto Serwis. Spośród części samochodowych ProfiPower możemy wyróżnić filtry oleju, filtry kabinowe, filtry paliwa czy filtry powietrza. Części ProfiPower dostępne są tylko i wyłącznie w sklepach i hurtowniach motoryzacyjnych ProfiAuto w całej Polsce.

W ofercie ProfiPower znajdziemy następujące auto części i akcesoria:

Dlaczego należy wymieniać filtr powietrza?

Filtr powietrza działa jak sito, tzn. odseparowane cząsteczki kurzu i brudu pozostają w medium filtracyjnym. Z biegiem czasu filtr powietrza zatyka się, co powoduje spadek jego wydajności, istnieje też ryzyko przedostania się zanieczyszczeń do wnętrza silnika. Regularnie kontrolując stan filtra, można upewnić się, że filtr jest sprawny i nie ma dziur, co może być spowodowane zasysaniem małych gałęzi lub kamieni.

Jak często wymieniać filtr powietrza?

Okresy wymiany filtra powietrza można znaleźć w książce serwisowej samochodu. Specjaliści zalecają wymianę filtra powietrza co dwa lata lub między 30 000 a 40 000 przejechanych kilometrów. Lepiej wymieniać filtr powietrza częściej niż rzadziej, zwłaszcza gdy w powietrzu występuje duże zanieczyszczenie.

Jak rozpoznać dobry filtr powietrza?

Tradycyjne media filtracyjne filtrów powietrza wykonane są z papieru lub celulozy. Wysokiej jakości papierowe filtry powietrza można rozpoznać przede wszystkim po kolorze: ze względu na impregnację żywicą syntetyczną są one w większości żółtawe (a nie czysto białe). Impregnacja żywicą syntetyczną gwarantuje, że papier filtracyjny w żadnych okolicznościach nie zostanie nasycony wodą, a środki chemiczne nie będą wpływać na ich stan.

Dobre wkłady filtrów powietrza są zawsze idealnie dopasowane. Przy odpowiednim filtrze powietrza uszczelka, która nie jest ani zbyt ciasna, ani zbyt miękka, zawsze zapewnia prawidłowe dopasowanie.

Jak wymienić filtr powietrza?

Zazwyczaj wystarczy otworzyć obudowę filtra powietrza, wyjąć stary filtr powietrza i dokładnie wyczyścić obudowę filtra przed włożeniem nowego filtra. Z reguły nie trzeba brać pod uwagę kierunku przepływu powietrza, ponieważ element filtrujący można zablokować tylko w jednym położeniu. Upewnij się, że żadne gumowe uszczelki nie są uszkodzone i są prawidłowo osadzone, aby powietrze nie mogło przepływać przez filtr. Na koniec należy sprawdzić, czy obudowa została prawidłowo zamknięta.

Gdzie umieszczony jest filtr powietrza w aucie?

Filtry powietrza są zawsze umieszczone w obudowie filtra powietrza. Obudowy są montowane w układzie dolotowym przy silniku albo zakamuflowane pod pokrywą silnika. Obudowa powinna utrzymywać najgrubsze cząstki z dala od filtra powietrza. Jednocześnie chroni ona filtr powietrza przed zachlapaniem wodą. W przypadku dostania się wody do obudowy filtra powietrza, w dolnej części powinien znajdować się odpływ.