Serwis hamulców Świerklaniec

Układ hamulcowy w samochodzie to jeden z najważniejszych podzespołów pojazdu. 

Jest to mechanizm, który zapewnia bezpieczeństwo zarówno kierowcy pasażerom jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Hamulce służą do zwalniania i zatrzymywania pojazdu. Siła hamowania powstaje w wyniku tarcia pomiędzy stykającymi się powierzchniami, gdy układ jest uruchomiony przez kierowcę. 

Niesprawne hamulce mogą prowadzić do utraty panowania nad pojazdem, a w konsekwencji do kolizji drogowej. Wszyscy kierowcy zobowiązani są do stosowania podczas jazdy: hamulca zasadniczego, uruchamianego pedałem hamulca, hamowania silnikiem, często stosowanego podczas zjazdów ze wzniesienia oraz hamulca postojowego, służącego do unieruchamiania pojazdu lub w przypadku hamowania awaryjnego. Ze względów bezpieczeństwa każdy właściciel samochodu powinien systematycznie kontrolować stan układu hamulcowego i usuwać każdą, nawet najmniejszą usterkę.

Objawy awarii hamulców

Zużycie elementów układu hamulcowego jest naturalnym procesem w codziennej eksploatacji pojazdu. W związku z tym należy zwracać szczególną uwagę na jego pracę i w razie niepokojących sygnałów oddać samochód w ręce specjalistów. Do najczęstszych objawów awarii hamulców możemy zaliczyć:

 • drgania kierownicy podczas hamowania,
 • piszczenie hamulców,
 • wpadający w podłogę pedał hamulca,
 • ubytki płynu hamulcowego,
 • nagrzewające się w czasie jazdy felgi na skutek zablokowania się klocków hamulcowych.

Najczęściej diagnozowanymi problemami podczas serwisu hamulców są zużycia powierzchni ciernej, czy nieprawidłowe cofanie się tłoczka hamulcowego. W obydwu przypadkach niezbędna jest wymiana uszkodzonych elementów układu hamulcowego.

Usterki hamulców:

 • Uszkodzenie klocków hamulcowych, dzięki którym możliwe jest zatrzymanie samochodu. Długa eksploatacja tego elementu wpływa na wydłużenie drogi hamowania. Najczęściej występującą usterką klocków hamulcowych jest zużycie się powierzchni ciernej. Równie często można spotkać się z blokowaniem się klocków w jarzmie hamulcowych, które powoduje nieprawidłowe cofanie się tłoczka hamulcowego.
 • Awaria tarcz hamulcowych, które wspólnie z klockami hamulcowymi umożliwiają zatrzymanie się samochodu. Do najczęściej diagnozowanych uszkodzeń tego elementu możemy zaliczyć pojawiające się rowki, powstające w efekcie zabrudzeń na powierzchni ciernej klocków. W mocno eksploatowanych pojazdach można spotkać się z występowaniem korozji tarcz hamulcowych. Nieprawidłowa eksploatacja samochodu może prowadzić do przegrzania, się tarcz hamulcowych.
 • Blokowanie się kół podczas gwałtownego hamowania może wskazywać na awarię systemu ABS. Najczęstszą przyczyną awarii jest przegrzanie, uszkodzenie lub zanieczyszczenie czujników.
 • Awaria hamulca ręcznego, której objawami może być blokowanie kół lub charakterystyczne piszczenie w trakcie hamowania. Powodem awarii może być złe użytkowanie samochodu lub zastosowanie niskiej jakości części.

Diagnostyka układu hamulcowego Świerklaniec

Serwisy samochodowe sieci ProfiAuto zajmują się kompleksowym serwisem i naprawą hamulców Świerklaniec. Serwis rozpoczyna się od diagnostyki układu hamulcowego. Diagnostyka samochodowa jest zestawem czynności analizujących mechanizm uruchamiających hamulce oraz weryfikujących skuteczność działania układu hamulcowego.

Warsztaty ProfiAuto Świerklaniec przeprowadzają diagnostykę układu hamulcowego, w skład której wchodzą następujące czynności:

 • test działania hamulca awaryjnego,
 • analiza szczelności i zapowietrzenia obwodu hydraulicznego,
 • sprawdzania jakości i ilości płynu,
 • weryfikacja zewnętrznych i wewnętrznych elementów układu,
 • weryfikacja działania świateł hamowania.

Naprawa hamulców Świerklaniec

Hamulce samochodowe Świerklaniec

Po wstępnej diagnostyce pojazd przechodzi kompleksowy serwis hamulców i jeżeli zachodzi taka potrzeba, następuje wymiana uszkodzonych lub niesprawnych elementów.

Naprawa hamulców w warsztatach ProfiAuto w obejmuje szereg czynności istotnych dla sprawnego działania całego układu:

 • kontrola stanu układu hamulcowego,
 • czyszczenie i konserwacja hamulców tarczowych i bębnowych,
 • wymiana klocków, tarcz, szczęk, bębnów cylinderków hamulcowych,
 • wymiana płynu i płukanie układu hamulcowego,
 • czyszczenie klocków i szczęk hamulcowych,
 • wymiana linki hamulcowej,
 • wymiana, naprawa i regeneracja pompy hamulcowej i pompy abs,
 • wymiana czujnika abs.

Naprawa hamulca ręcznego Świerklaniec

Hamulec ręczny, który nazywany jest także hamulcem awaryjnym lub postojowym pełni bardzo ważną funkcję w każdym samochodzie. Jego zadaniem jest przenoszenie siły z dźwigni hamulca ręcznego na hamulec kół osi tylnej. Podczas używania hamulca ręcznego klocki hamulcowe tylnej osi są dociskane lub rozsuwane, a tylne koła są blokowane. Dzięki temu zaparkowany pojazd jest zabezpieczony przed ewentualnym stoczeniem się ze wzniesienia podczas nieobecności kierowcy.

Wytrzymałość linki hamulca ręcznego zależy od tego, jak często hamulec ręczny jest używany, na jakie obciążenia jest narażony i jak dobrze jest utrzymywany. Wymiana linki hamulca ręcznego wymaga odpowiednich umiejętności, wiedzy i narzędzi, dlatego powinna być przeprowadzona przez profesjonalistów w specjalistycznym serwisie.

Wymiana klocków i tarcz hamulcowych Świerklaniec

Podczas przeglądu układu hamulcowego sprawdzany jest stan klocków i tarcz hamulcowych. Klocki hamulcowe są najszybciej zużywającym się elementem układu hamulcowego, dlatego ich wymiana powinna następować regularnie. Nie powinno się dopuścić do zużycia tego elementu poniżej połowy ich grubości. Wymiana klocków hamulcowych powinna się wiązać ze sprawdzeniem stanu tarcz hamulcowych. Ich wymiana nie musi być tak często jak w przypadku klocków, ale pojawienie się pęknięć, uszczerbień i wybrzuszeń będzie sygnałem do ich natychmiastowej wymiany.

Podczas wymiany klocków hamulcowych należy również sprawdzić jakoś płynu hamulcowego. Płyn hamulcowy w trakcie eksploatacji traci swoje właściwości i jest bardziej podatny na temperatury. Wszystko to wpływa na zmniejszenie się skuteczności hamowania. Zaniedbanie kontroli jakości płynu hamulcowego może spowodować przegrzanie układu hamulcowego i utraty funkcji hamowania.

Serwis i naprawa hamulców w serwisach ProfiAuto

Serwis i ewentualna naprawa hamulców powinna być przeprowadzana przez doświadczony zespół specjalistów. Do diagnostyki i naprawy układu hamulcowego niezbędne są profesjonalne urządzenia, które pozwolą znaleźć przyczynę nieprawidłowości w pracy hamulców. Dlatego warto zaufać specjalistom z warsztatów sieci ProfiAuto Świerklaniec. Decydując się na usługi naszych warsztatów, masz pewność, że naprawa hamulców zostanie przeprowadzona rzetelnie i profesjonalnie.

Najczęściej zadawane pytania


 1. Jakie czynności wchodzą w zakres naprawy układu hamulcowego?

  Usługa naprawy układu hamulcowego obejmuje szereg działań, istotnych dla jego prawidłowego funkcjonowania. Do podstawowych czynności zaliczamy:

  • kontrolę stanu układu hamulcowego
  • czyszczenie i konserwacja hamulców tarczowych oraz bębnowych
  • wymianę klocków hamulcowych
  • wymianę tarcz hamulcowych
  • wymianę szczęk hamulcowych
  • wymianę bębnów hamulcowych
  • wymianę cylinderków hamulcowych
  • wymianę płynu i płukanie układu hamulcowego
  • wymianę tarcz kotwicznych bębnów hamulcowych
  • wymianę linki hamulcowej
  • wymianę przewodu hamulcowego elastycznego i metalowego
  • wymiana czujnika abs
  • elektroniczną kalibrację układu hamulcowego
 2. Kiedy i jak często przeprowadzać serwis hamulców?

  Przegląd układu hamulcowego zalecany jest co 15 tys.przejechanych kilometrów. Obowiązkowo należy go przeprowadzić przy zauważeniu niepokojących zachowań samochodów podczas jazdy lub nietypowych odgłosów podczas hamowania.

  Mechanicy serwisów ProfiAuto radzą wykonywać go również przy każdej wymianie opon. Szczególną uwagę należy przyłożyć do stanu zużycia klocków i tarcz hamulcowych oraz jakości płynu hamulcowego

 3. Co może świadczyć o problemach z elementami układu hamulcowego?

  Podstawowym objawem świadczącym o nieprawidłowościach występujących w układzie hamulcowym jest wyraźne wydłużenie drogi hamowania. O uszkodzeniu układu świadczy również wpadający w podłogę pedał hamulca oraz wibrowanie samochodu podczas hamowania. Częstym symptomem awarii hamulca jest większe zużycie lub wyciek płynu hamulcowego. W przypadku pojawienia się awarii powinna się zapalić kontrolka na desce rozdzielczej informująca o nieprawidłowościach.

  Układ hamulcowy powinien podlegać regularnym kontrolom w warsztatach ProfiAuto Świerklaniec. W sytuacji awarii hamulców należy możliwie jak najszybciej dokonać wymiany lub naprawy elementów układu hamulcowego. Prawidłowa naprawa pozwoli na bezpieczne poruszanie się samochodem.

 4. Co należy sprawdzić podczas przeglądu?

  Podczas przeglądu układu hamulcowego w warsztatach ProfiAuto sprawdzane są następujące elementy:

  • Klocki i tarcze hamulcowe
  • Zaciski hamulcowe
  • Linki hamulca ręcznego
  • Płyn hamulcowy
  • Amortyzatory

  Pracownicy warsztatów ProfiAuto Świerklaniec dokonają rzetelnego przeglądu układu pod kątem nieszczelności oraz stopnia zużycia elementów. Profesjonalnie przeprowadzony przegląd pozwoli wykryć ewentualne usterki, które będą wymagać naprawy w serwisach ProfiAuto Świerklaniec

Znajdź swój ulubiony warsztat w mieście: Łapalice, Augustów, Bałaje, Banino, Bąkowo - Kowale, Bełchatów, Biała Podlaska, Białogard, Białołęka, Białystok, Bielawa, Bielsk Podlaski, Bojszowy, Bolesławiec, Borek, Godziesze Małe, Borzęcin, Brodnica, Bugaj, Byszewo, Bytom, Bytów, Chełm, Chełmno, Chłopice, Chodkowo-Kuchny, Chojnów, Chorzów, Chotomów, Chrząstawa Mała, Chwaliszów, Ciasna, Ciechów, Cielimowo, Cisek, Ciszyca, Czajcze, Czarków, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Ćwiklice, Dąbrowa, Dąbrowa Górnicza, Dębnica Kaszubska, Dębno, Dłużyna Dolna, Dobrodzień, Doły, Wolkowo, Dywity, Dziadowa Kłoda, Dzierżoniów, Dźwierzuty, Elbląg, Ełk, Gaj Mały, Garwolin, Gaworzyce, Gdańsk, Gierałtowice, Gliwice, Głogów, Głowno, Głubczyce, Głuszyca, Goczałkowice-Zdrój, Godów, Gogolin, Gorzów Wielkopolski, Gostwica, Gościszów, Góra, Góra Kalwaria, Gralewo, Grębociny, Gręboszyce, Grójec, Gruszka, Grzegorz, Gwoździany, Gzy, Inowrocław, Jagodnik, Jankowice, Jarosław, Jastrzębie, Jastrzębie-Zdrój, Jawiszowice, Jaworze, Jednorożec, Jelenia Góra, Jerzmanowa, Kalinowo, Kalisz, Kałków, Kamieniec, Kamieniec Wrocławski, Kamionka Wielka, Kanina, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Kielce, Klaudyn, Kleszczów, Kleszewo, Knurów, Kobierzyce, Kobiór, Koleczkowo, Konarzyny, Konstantynów Łódzki, Kostrzyca, Koszalin, Kraków, Krupniki, Kruszówka, Krynica-Zdrój, Krzyżanowice, Kuków-Folwark, Kunice, Kwidzyn, Legnica, Leszno, Limanowa, Lipinki Łużyckie, Lisie Pole, Lniano, Lubaczów, Lubań, Lubin, Lubliniec, Lubomierz, Lututów, Luzino, Łącko, Łęczyca, Łęgowo, Łobez, Łosice, Łódź, Łubowo, Łuszczanowice-Kolonia, Maków Mazowiecki, Mała Wieś, Męcinka, Marszałki, Unisław Śląski, Mierzyn, Milicz, Miłoszyce, Mława, Mońki, Mordarka, Mosina, Mostki, Nadolice Wielkie, Nakło Śląskie, Namysłów, Nowa Wieś, Nowa Wieś Ełcka, Nowe Krąplewice, Nowe Skalmierzyce, Nowogard, Nowogrodziec, Nowy Tomyśl, Nysa, Obiecanowo, Obrzycko, Oleśnica, Olsztyn, Olsztyn (śląskie), Oława, Opalenica, Opoczno, Orzesze, Osiecznica, Osiek nad Notecią, Osiek-Aleksandrowo, Ostrów, Ostrzeniewo, Oświęcim, Parchowo, Pawłowo, Perzanowo, Piekary Śląskie, Piekiełko, Pieńsk, Pietna, Piła, Piotrków Trybunalski, Pisarzowice, Płock, Płoty, Poddębice, Poklatki , Pomysk Wielki, Poniatowice, Potok, Powidz, Powroźnik, Poznań, Przasnysz, Przemyśl, Przeźmierowo, Przybiernów, Przytuły, Pszczyna, Pułtusk, Pyrzyce, Pysznica, Radogoszcz, Radwanice, Radzanowo, Raszowa, Rąbino, Rogoźnik, Rozprza, Ruda Śląska, Rudołtowice, Ruszowice, Rybnik, Ryńsk, Rzepnica, Miłkowice, Rzeszów, Sanok, Siedlęcin, Siedliska, Sitkówka-Nowiny, Skrbeńsko, Skwierzyna, Słodków-Kolonia, TUREK, Smogorzów, Smolniki, Sobolewo, SOLNIKI WIELKIE, Stare Babice, Stare Bogaczowice, Stare Litewniki, Stare Polichno, Stargard, Stary Adamów, Stary Folwark, Stary Ujazd, Staszów, Strumień, Strumień-Bąków, Strzelin, Studzienice, Suchedniów, Sulmierzyce, Susz, Suwałki, Sychowo, Szamotuły, Szczaniec, Szczecin, Szczecinek, Szczytno, Szówsko, Sztutowo, Środa Śląska, Świdnica, Świebodzin, Świecie, Świercze, Świerklaniec, Święta Katarzyna, Targonie Wielkie, Tarnowskie Góry, Toruń, Toszek, Tułowice, Turbia, Twardawa, Tychy, Ustroń, Ustrzyki Dolne, Uścięcice, Wadąg, Wałbrzych, Warchlinko, Warszawa, Warszawa-Ursynów, Wąbrzeźno, Wejherowo, Widuchowa, Wiele, Wieszowa, Witkowo, Witoszów Dolny, Władysławów, Wodzisław Śląski, Wojkowice, Wrocław, Wyry, Wysogotowo, Zabłudów, Zabrze, Zacharzyce, Zaczernie, Zatory, Zebrzydowice, Zielona Góra, Złotoryja, Żary, Żelechów, Żukowo.