Serwis hamulców Studzienice

Układ hamulcowy w samochodzie to jeden z najważniejszych podzespołów pojazdu. 

Jest to mechanizm, który zapewnia bezpieczeństwo zarówno kierowcy pasażerom jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Hamulce służą do zwalniania i zatrzymywania pojazdu. Siła hamowania powstaje w wyniku tarcia pomiędzy stykającymi się powierzchniami, gdy układ jest uruchomiony przez kierowcę. 

Niesprawne hamulce mogą prowadzić do utraty panowania nad pojazdem, a w konsekwencji do kolizji drogowej. Wszyscy kierowcy zobowiązani są do stosowania podczas jazdy: hamulca zasadniczego, uruchamianego pedałem hamulca, hamowania silnikiem, często stosowanego podczas zjazdów ze wzniesienia oraz hamulca postojowego, służącego do unieruchamiania pojazdu lub w przypadku hamowania awaryjnego. Ze względów bezpieczeństwa każdy właściciel samochodu powinien systematycznie kontrolować stan układu hamulcowego i usuwać każdą, nawet najmniejszą usterkę.

Elementy układu hamulcowego i działanie hamulców

Samochodowy układ hamulcowy składa się z wielu elementów o określonych funkcjach, dzięki którym pojazd może szybko i skutecznie reagować na nacisk kierowcy na pedał hamulca. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu hamulcowego, potrzebne są sprawne działanie jego najważniejszych elementów:

W momencie gdy kierowca naciśnie pedał hamulca, ciśnienie wywierane przez płyn hamulcowy przez cylinder główny jest przenoszone na klocki i tarcze hamulcowe. Elementy cierne, które pokrywają współpracujące powierzchnie, zostały opracowane tak, aby generować maksymalny opór i posiadać odpowiednią odporność na ciepło.

W Europie układ hamulcowy musi być wyposażony w system ABS (Anti Blocking System) oraz system ESP (Electronic Stability Program). Pierwszy zapobiega blokowaniu się kół i umożliwia lepszą kontrolę nad pojazdem poprzez aktywację hamowania pompą. ESP to złożony system, który ogranicza poślizgi podczas awaryjnego kierowania, działając na różne części pojazdu (hamulce, skrzynię biegów, silnik itp.).

Objawy awarii hamulców

Zużycie elementów układu hamulcowego jest naturalnym procesem w codziennej eksploatacji pojazdu. W związku z tym należy zwracać szczególną uwagę na jego pracę i w razie niepokojących sygnałów oddać samochód w ręce specjalistów z Studzienice. Do najczęstszych objawów awarii hamulców możemy zaliczyć:

 • drgania kierownicy podczas hamowania,
 • piszczenie hamulców,
 • wpadający w podłogę pedał hamulca,
 • niski poziom płynu hamulcowego,
 • nagrzewające się w czasie jazdy felgi na skutek zablokowania się klocków hamulcowych.

Wszystko to może powodować, że hamowanie będzie mniej skuteczne, wydłużając drogę hamowania. Jest to oczywiście niebezpieczne i może prowadzić do wypadku. W ekstremalnych przypadkach hamowanie może całkowicie zawieść, na przykład jeśli wyciek płynu hamulcowego nie zostanie naprawiony. Bez płynu hamulcowego po prostu nie będziesz w stanie hamować.

Zleć sprawdzenie hamulców przez dobrego mechanika, aby znaleźć źródło problemu i rozwiązać problemy układu hamulcowego. Aby znaleźć mechanika w najlepszej cenie, nie wahaj się sprawdzić oferty serwisów ProfiAuto Studzienice.

Najczęstsze usterki hamulców:

Każde nietypowe zachowanie hamulców powinno skłonić Cię do natychmiastowego udania się do warsztatu Studzienice. Najczęściej diagnozowanymi problemami podczas serwisu hamulców są poniższe usterki. W każdym z tych przypadków niezbędna jest naprawa uszkodzonych elementów układu hamulcowego.

 • Uszkodzenie klocków hamulcowych, dzięki którym możliwe jest zatrzymanie samochodu. Długa eksploatacja tego elementu wpływa na wydłużenie drogi hamowania. Najczęściej występującą usterką klocków hamulcowych jest zużycie się powierzchni ciernej. Równie często można spotkać się z blokowaniem się klocków w jarzmie hamulcowych, które powoduje nieprawidłowe cofanie się tłoczka hamulcowego.
 • Awaria tarcz hamulcowych, które wspólnie z klockami hamulcowymi umożliwiają zatrzymanie się samochodu. Do najczęściej diagnozowanych uszkodzeń tego elementu możemy zaliczyć pojawiające się rowki, powstające w efekcie zabrudzeń na powierzchni ciernej klocków. W mocno eksploatowanych pojazdach można spotkać się z występowaniem korozji tarcz hamulcowych. Nieprawidłowa eksploatacja samochodu może prowadzić do przegrzania, się tarcz hamulcowych.
 • Blokowanie się kół podczas gwałtownego hamowania może wskazywać na awarię systemu ABS. Najczęstszą przyczyną awarii jest przegrzanie, uszkodzenie lub zanieczyszczenie czujników.
 • Awaria hamulca ręcznego, której objawami może być blokowanie kół lub charakterystyczne piszczenie w trakcie hamowania. Powodem awarii może być złe użytkowanie samochodu lub zastosowanie niskiej jakości części.

Diagnostyka układu hamulcowego Studzienice

Serwisy samochodowe sieci ProfiAuto zajmują się kompleksowym serwisem i naprawą hamulców Studzienice. Serwis rozpoczyna się od diagnostyki układu hamulcowego. Diagnostyka samochodowa jest zestawem czynności analizujących mechanizm uruchamiających hamulce oraz weryfikujących skuteczność działania układu hamulcowego.

Warsztaty ProfiAuto Studzienice przeprowadzają diagnostykę układu hamulcowego, w skład której wchodzą następujące czynności:

 • test działania hamulca awaryjnego,
 • analiza szczelności i zapowietrzenia obwodu hydraulicznego,
 • sprawdzania jakości i ilości płynu,
 • weryfikacja zewnętrznych i wewnętrznych elementów układu,
 • weryfikacja działania świateł hamowania.

Naprawa hamulców Studzienice

Po wstępnej diagnostyce pojazd przechodzi kompleksowy serwis hamulców i jeżeli zachodzi taka potrzeba, następuje wymiana uszkodzonych lub niesprawnych elementów.

Naprawa hamulców w warsztatach ProfiAuto w obejmuje szereg czynności istotnych dla sprawnego działania całego układu:

Hamulce samochodowe Studzienice
 • kontrola stanu układu hamulcowego,
 • czyszczenie i konserwacja hamulców tarczowych i bębnowych,
 • wymiana klocków, tarcz, szczęk, bębnów cylinderków hamulcowych,
 • wymiana płynu i płukanie układu hamulcowego,
 • czyszczenie klocków i szczęk hamulcowych,
 • wymiana linki hamulcowej,
 • wymiana, naprawa i regeneracja pompy hamulcowej i pompy abs,
 • wymiana czujnika abs.

Naprawa hamulca ręcznego Studzienice

Hamulec ręczny, który nazywany jest także hamulcem awaryjnym lub postojowym pełni bardzo ważną funkcję w każdym samochodzie. Jego zadaniem jest przenoszenie siły z dźwigni hamulca ręcznego na hamulec kół osi tylnej. Podczas używania hamulca ręcznego klocki hamulcowe tylnej osi są dociskane lub rozsuwane, a tylne koła są blokowane. Dzięki temu zaparkowany pojazd jest zabezpieczony przed ewentualnym stoczeniem się ze wzniesienia podczas nieobecności kierowcy.

Wytrzymałość linki hamulca ręcznego zależy od tego, jak często hamulec ręczny jest używany, na jakie obciążenia jest narażony i jak dobrze jest utrzymywany. Wymiana linki hamulca ręcznego wymaga odpowiednich umiejętności, wiedzy i narzędzi, dlatego powinna być przeprowadzona przez profesjonalistów w specjalistycznym serwisie.

Wymiana klocków i tarcz hamulcowych

Podczas przeglądu układu hamulcowego sprawdzany jest stan klocków i tarcz hamulcowych. Klocki hamulcowe są najszybciej zużywającym się elementem układu hamulcowego, dlatego ich wymiana powinna następować regularnie. Nie powinno się dopuścić do zużycia tego elementu poniżej połowy ich grubości. Wymiana klocków hamulcowych powinna się wiązać ze sprawdzeniem stanu tarcz hamulcowych. Ich wymiana nie musi być tak często jak w przypadku klocków, ale pojawienie się pęknięć, uszczerbień i wybrzuszeń będzie sygnałem do ich natychmiastowej wymiany.

Podczas wymiany klocków hamulcowych należy również sprawdzić jakoś płynu hamulcowego. Płyn hamulcowy w trakcie eksploatacji traci swoje właściwości i jest bardziej podatny na temperatury. Wszystko to wpływa na zmniejszenie się skuteczności hamowania. Zaniedbanie kontroli jakości płynu hamulcowego może spowodować przegrzanie układu hamulcowego i utraty funkcji hamowania.

Serwis i naprawa hamulców w serwisach ProfiAuto

Serwis i ewentualna naprawa hamulców powinna być przeprowadzana przez doświadczony zespół specjalistów. Do diagnostyki i naprawy układu hamulcowego niezbędne są profesjonalne urządzenia, które pozwolą znaleźć przyczynę nieprawidłowości w pracy hamulców. Dlatego warto zaufać specjalistom z warsztatów sieci ProfiAuto Studzienice. Decydując się na usługi naszych warsztatów, masz pewność, że naprawa hamulców zostanie przeprowadzona rzetelnie i profesjonalnie.

Najczęściej zadawane pytania


 1. Jakie czynności wchodzą w zakres naprawy układu hamulcowego?

  Usługa naprawy układu hamulcowego obejmuje szereg działań, istotnych dla jego prawidłowego funkcjonowania. Do podstawowych czynności zaliczamy:

  • kontrolę stanu układu hamulcowego
  • czyszczenie i konserwacja hamulców tarczowych oraz bębnowych
  • wymianę klocków hamulcowych
  • wymianę tarcz hamulcowych
  • wymianę szczęk hamulcowych
  • wymianę bębnów hamulcowych
  • wymianę cylinderków hamulcowych
  • wymianę płynu i płukanie układu hamulcowego
  • wymianę tarcz kotwicznych bębnów hamulcowych
  • wymianę linki hamulcowej
  • wymianę przewodu hamulcowego elastycznego i metalowego
  • wymiana czujnika abs
  • elektroniczną kalibrację układu hamulcowego
 2. Kiedy i jak często przeprowadzać serwis hamulców?

  Przegląd układu hamulcowego zalecany jest co 15 tys.przejechanych kilometrów. Obowiązkowo należy go przeprowadzić przy zauważeniu niepokojących zachowań samochodów podczas jazdy lub nietypowych odgłosów podczas hamowania.

  Mechanicy serwisów ProfiAuto radzą wykonywać go również przy każdej wymianie opon. Szczególną uwagę należy przyłożyć do stanu zużycia klocków i tarcz hamulcowych oraz jakości płynu hamulcowego

 3. Co może świadczyć o problemach z elementami układu hamulcowego?

  Podstawowym objawem świadczącym o nieprawidłowościach występujących w układzie hamulcowym jest wyraźne wydłużenie drogi hamowania. O uszkodzeniu układu świadczy również wpadający w podłogę pedał hamulca oraz wibrowanie samochodu podczas hamowania. Częstym symptomem awarii hamulca jest większe zużycie lub wyciek płynu hamulcowego. W przypadku pojawienia się awarii powinna się zapalić kontrolka na desce rozdzielczej informująca o nieprawidłowościach.

  Układ hamulcowy powinien podlegać regularnym kontrolom w warsztatach ProfiAuto Studzienice. W sytuacji awarii hamulców należy możliwie jak najszybciej dokonać wymiany lub naprawy elementów układu hamulcowego. Prawidłowa naprawa pozwoli na bezpieczne poruszanie się samochodem.

 4. Co należy sprawdzić podczas przeglądu?

  Podczas przeglądu układu hamulcowego w warsztatach ProfiAuto sprawdzane są następujące elementy:

  • Klocki i tarcze hamulcowe
  • Zaciski hamulcowe
  • Linki hamulca ręcznego
  • Płyn hamulcowy
  • Amortyzatory

  Pracownicy warsztatów ProfiAuto Studzienice dokonają rzetelnego przeglądu układu pod kątem nieszczelności oraz stopnia zużycia elementów. Profesjonalnie przeprowadzony przegląd pozwoli wykryć ewentualne usterki, które będą wymagać naprawy w serwisach ProfiAuto Studzienice

Znajdź swój ulubiony warsztat w mieście: Łapalice, Augustów, Bałaje, Banino, Bąkowo - Kowale, Bełchatów, Biała Podlaska, Białogard, Białołęka, Białystok, Bielawa, Bielsk Podlaski, Biskupice, Bolesławiec, Borek, Godziesze Małe, Borzęcin, Brodnica, Bugaj, Byszewo, Bytom, Bytów, Chełm, Chełmno, Chłopice, Chodkowo-Kuchny, Chojnów, Chorzów, Chotomów, Chrząstawa Mała, Chwaliszów, Ciasna, Ciechów, Cielimowo, Cisek, Ciszyca, Czajcze, Czarków, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Dąbrowa, Dąbrowa Górnicza, Dąbrowa Tarnowska, Dębnica Kaszubska, Dębno, Dłużyna Dolna, Dobrodzień, Doły, Wolkowo, Dywity, Dziadowa Kłoda, Dzierżoniów, Dźwierzuty, Elbląg, Ełk, Gaj Mały, Garwolin, Gaworzyce, Gdańsk, Gliwice, Głogów, Głowno, Głubczyce, Głuszyca, Goczałkowice-Zdrój, Gogolin, Gorzów Wielkopolski, Gostwica, Gościszów, Góra, Góra Kalwaria, Grabów nad Prosną, Gralewo, Gręboszyce, Grójec, Gruszka, Grzegorz, Gwoździany, Gzy, Inowrocław, Jagodnik, Jankowice, Janowice, Jarosław, Jastrzębie, Jastrzębie-Zdrój, Jawiszowice, Jednorożec, Jelenia Góra, Kalinowo, Kalisz, Kałków, Kamieniec, Kamieniec Wrocławski, Kamionka Wielka, Kanina, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Klaudyn, Kleszczów, Kleszewo, Knurów, Kobierzyce, Kobiór, Koleczkowo, Konarzyny, Kostrzyca, Koszalin, Kraków, Krupniki, Kruszówka, Krynica-Zdrój, Krzyżanowice, Kuków-Folwark, Kunice, Kwidzyn, Legnica, Limanowa, Lipinki Łużyckie, Lisie Pole, Lniano, Lubaczów, Lubań, Lubin, Lubliniec, Lubomierz, Lututów, Luzino, Łagów, Łącko, Łęczyca, Łęgowo, Łobez, Łosice, Łódź, Łubowo, Łuszczanowice-Kolonia, Maków Mazowiecki, Mała Wieś, Marszałki, Męcinka, Miasteczko Śląskie, Mierzyn, Milicz, Miłkowice, Miłoszyce, Mława, Mońki, Mordarka, Mosina, Nadolice Wielkie, Nakło Śląskie, Namysłów, Nowa Wieś, Nowa Wieś Ełcka, Nowe Krąplewice, Nowe Skalmierzyce, Nowogard, Nowogrodziec, Nowosiedlice, Nowy Tomyśl, Nysa, Obiecanowo, Obrzycko, Oleśnica, Olsztyn, Olsztyn (śląskie), Oława, Opalenica, Opoczno, Orzesze, Osiecznica, Osiek nad Notecią, Osiek-Aleksandrowo, Ostrów, Ostrówek, Ostrzeniewo, Oświęcim, Parchowo, Pawłowo, Perzanowo, Piekary Śląskie, Piekiełko, Pieńsk, Pietna, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Płoty, Poddębice, Poklatki , Pomysk Wielki, Potok, Powidz, Powroźnik, Poznań, Przemyśl, Przeźmierowo, Przybiernów, Przytuły, Pszczyna, Pułtusk, Pyrzyce, Pysznica, Radogoszcz, Radwanice, Radzanowo, Raszowa, Rąbino, Rogoźnik, Ruda Śląska, Rudołtowice, Ruszowice, Rybnik, Ryńsk, Rzepnica, Rzeszów, Sanok, Siedlęcin, Siedliska, Sitkówka-Nowiny, Skarbimierz, Skwierzyna, Słodków-Kolonia, TUREK, Smogorzów, Sobolewo, SOLNIKI WIELKIE, Stare Bogaczowice, Stare Litewniki, Stare Polichno, Stargard, Stary Adamów, Stary Folwark, Stary Ujazd, Staszów, Strzelin, Studzienice, Suchedniów, Sulmierzyce, Susz, Suwałki, Sychowo, Szamotuły, Szczaniec, Szczecin, Szczecinek, Szczytno, Szówsko, Sztutowo, Środa Śląska, Świdnica, Świebodzin, Świecie, Świercze, Świerklaniec, Święta Katarzyna, Targonie Wielkie, Tarnowskie Góry, Toruń, Tułowice, Turbia, Twardawa, Tychy, Unisław Śląski, Ustrzyki Dolne, Uścięcice, Wadąg, Wałbrzych, Warchlinko, Warszawa, Warszawa-Ursynów, Wąbrzeźno, Wejherowo, Widuchowa, Wiele, Wieszowa, Witoszów Dolny, Władysławów, Wodzisław Śląski, Wojkowice, Wrocław, Wyry, Wysogotowo, Zabłudów, Zabrze, Zacharzyce, Zaczernie, Zakręt, Zatory, Zielona Góra, Złotoryja, Żary, Żelechów, Żukowo.