Serwis filtrów Łącko

Nowoczesne auta wyposażone są w szereg filtrów m.in. filtr oleju, filtr cząstek stałych, filtr klimatyzacji, filtr powietrza, filtr paliwa oraz filtr kabinowy. Pełnią one bardzo ważne role w samochodzie, ale ulegają szybkiemu zużyciu i tracą swoje właściwości. Z tego powodu wymiana filtrów powinna być przeprowadzana regularnie. Prawidłowym serwisem filtrów powinien zająć się doświadczony specjalista, który wymieni filtry zgodnie z zaleceniami producenta, pamiętając też o wyborze dobrych jakościowo produktów.

Rodzaje filtrów samochodowych

Filtr oleju silnikowego odpowiada za oczyszczanie oleju z zanieczyszczeń. Ich pozostawienie spowodowałoby pogorszenie właściwości smarnych oleju i przyspieszyłoby zużycie silnika.

Filtr powietrza ma za zadanie oczyszczać powietrze przekazywane do komór spalania z pyłu i innych drobnych cząsteczek. Zatkanie filtra może spowodować pogorszeniu osiągów samochodu.

Filtr paliwa odpowiedzialny jest za oczyszczanie paliwa z osadów i cząstek stałych, które mogą mieć wpływ na uszkodzenie wtryskiwaczy.

Filtry cząstek stałych odpowiadają za ograniczenie ilośći cząstek stałych wydobywających się z silnika oraz ich wypalanie wewnątrz filtra.

Serwis i wymiana filtrów Łącko

Zużyte filtry mogą powodować wiele niepożądanych sytuacji np. nieprawidłowe działanie silnika, wzrost zużycia paliwa, czy spadek mocy pojazdu warsztaty samochodowe ProfiAuto Łącko świadczą usług w zakresie wymiany i serwisu filtrów w samochodach wszystkich marek.

Zakres usług oferowanych przez warsztaty ProfiAuto:

 • regeneracja filtrów cząstek stałych,
 • wymiana filtra kabinowego,
 • wymiana filtra oleju, paliwa,
 • wymiana i serwis filtrów powietrza,
 • obsługą filtrów DPF oraz DAF i FAP.

Wymiana filtrów w warsztatach ProfiAuto

Czyszczenie i regeneracja filtra cząstek stałych DPF Łącko

Zadaniem filtra cząsteczek stałych jest oczyszczanie gazów samochodowych z cząstek sadzy. Dodatkowo filtry DPF ograniczają emisję szkodliwych substancji wpływających na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

W przypadku zapchania filtra można go poddać profesjonalnej regeneracji, czyli bezpiecznemu czyszczeniu. Warto dbać o regularną wymianę filtra cząsteczek stałych, ponieważ jego zapchanie może doprowadzić do poważnych awarii silnika. Dlatego nie można bagatelizować sygnałów o przepełnieniu filtra cząstek stałych. Podstawowym sygnałem informującym o zapchaniu filtra jest wyświetlenie się odpowiedniej kontrolki. Niepokojącym symptomem może być nagły spadek mocy silnika, przejście silnika w stan awaryjny lub jego zatarcie, które generuje wysokie koszty naprawy.

W przypadku zapchania filtra DPF należy skorzystać z usług profesjonalnego serwisu samochodowego w celu oceny jego stanu. To doświadczony mechanik będzie w stanie ocenić czy filtr można poddać regeneracji (czyszczeniu), czy należy go już wymienić na nowy. Jeżeli możliwe jest czyszczenie filtra DPF, to mechanik serwisu ProfiAuto oceni stopień zanieczyszczenia filtra, usunie z niego wszelkie zabrudzenia tak, aby nie uszkodzić właściwości antykorozyjnych obudowy filtra. Następnie zostanie przeprowadzone chemiczne czyszczenie wkładu i ponowna instalacja filtra w samochodzie.

Wymiana filtra powietrza Łącko

Filtr powietrza zabezpiecza silnik przed dostaniem się do niego zanieczyszczeń w postaci kurzu lub drobin piasku. Filtr zapobiega przed przedwczesnym zużyciem elementów ciernych. Regularna wymiana filtra powietrza pozwoli Ci uniknąć kosztownych usterek silnika i umożliwia korzystanie z maksymalnej mocy silnika.

Wymiana filtra powietrza powinna nastąpić po przejechaniu około 20-30 tys. km. Jeżeli roczne przebiegi samochodu są niewielkie, to wymianę można przeprowadzać co 2-3 lata.
Filtr powietrza znajduje się w plastikowej obudowie umieszczonej zazwyczaj z lewej strony silnika. Aby go wymienić, należy wyciągnąć go z obudowy i oczyścić wnętrze, a następnie włożyć nowy filtr i szczelnie zamknąć obudowę. Wymiana filtra powietrza wydaje się czynnością łatwą, ale wymaga posiadania odpowiednich narzędzi i doświadczenia. Wskazane jest zlecenie tej czynności specjalistom ProfiAuto, którzy zadbają, by montaż nowego filtra przeprowadzony był prawidłowo.

Wymiana filtra paliwa Łącko

Filtr paliwa odpowiedzialny jest za filtrację paliwa z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Regularna wymiana filtra paliwowego jest szczególnie wskazana w pojazdach z silnikiem diesla, ponieważ są bardziej wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia niż w silniki zasilane benzyną bezołowiową. Nie oznacza to jednak, że możemy ignorować kwestię wymiany filtrów w przypadku silników benzynowych. Zapchany filtr paliwowy może źródłem poważnych awarii, takich jak:

 • zmniejszenie mocy silnika
 • nieprawidłowości w dopływie paliwa
 • korozja elementów całego układu paliwowego, wtryskowego, a nawet samego silnika
 • spadek wydajności pompy wtryskowej oraz jej zatarcie.

Częstotliwość wymiany filtra uzależniona jest jakości paliwa. Im jest ona lepszej jakości, tym dłuższa jest trwałość filtra. Dodatkowo w samochodach zasilanych olejem napędowym wymiana filtra powinna być przeprowadzana częściej. Producenci filtrów przyjmują, że ich wymiana powinna nastąpić po przejechaniu około 40 tys. kilometrów.

Wymiana filtra paliwowego powinna być przeprowadzana w profesjonalnych warsztatach. Operacja wymiany filtra związana jest z czynnością odłączenia układu paliwowego, która wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Z tego powodu wymiana filtra paliwowego powinna być przeprowadzana w profesjonalnych warsztatach sieci ProfiAuto Łącko

Wymiana filtra oleju

Filtr oleju odpowiedzialny jest za filtrację oleju z wszelkich nieczystości. Zapchany filtr może spowodować wypychanie oleju do silnika pod dużym ciśnieniem, co może skutkować uszkodzeniem samochodu. Częstotliwość wymiany filtra oleju uzależniona jest od norm producenta oraz warunków eksploatacji samochodu. Zazwyczaj filtr powinien być wymieniany co roku wraz z olejem lub po przejechaniu 10-20 tys. kilometrów. Drożny filtr oleju to pewność, że silnik będzie działał sprawnie.

Wymiana filtra oleju jest realizowana przez mechaników serwisów ProfiAuto Łącko.

Usługi serwisowe w warsztatach ProfiAuto Łącko

Chcesz wymienić filtr paliwa? Zauważyłeś, że Twoje auto ma spadek mocy? Potrzebujesz zlecić serwis filtra cząstek stałych? Skorzystaj z bogatej oferty usług serwisów ProfiAuto! Serwisy specjalizują się w serwisie, wymianie i regeneracji filtrów samochodowych. Warsztaty ProfiAuto wyposażone są w zaawansowany technologicznie sprzęt, który umożliwia sprawną realizację napraw zgodnie z obowiązującymi standardami.


Najczęściej zadawane pytania:

 1. Jakie filtry wymienić w samochodzie?

  Każdy samochód jest wyposażony w filtr oleju, paliwa, powietrza, kabinowy. W trakcie eksploatacji pojazdu filtry ulegają zużyciu i tracą swoje właściwości. Należy dbać o ich regularną wymianę, ponieważ wpływają one na prawidłowe funkcjonowanie samochodu.

 2. Ile kosztuje wymiana filtrów samochodowych w warsztatach ProfiAuto Łącko?

  Ceny wymiany filtrów wykonywanych w warsztatach ProfiAuto Łącko mogą się różnić między sobą. W celu uzyskania szczegółowych cen zachęcamy do kontaktu z wybranym serwisem ProfiAuto.

 3. Jak często wymieniać filtr paliwa?

  Producenci filtrów przyjmują, że ich wymiana powinna nastąpić po przejechaniu około 40 tys. kilometrów. Częstotliwość wymiany filtra paliwa uzależniona jest również od warunków eksploatacji, w szczelności układów współpracujących z jednostką napędową czy czystości paliwa. Warto regularnie kontrolować stan filtra paliwowego a w przypadku zauważenia objawów jego zużycia zgłosić się do warsztatów ProfiAuto Łącko.

 4. Jak często wymieniać filtr oleju?

  Częstotliwość wymiany filtra oleju uzależniona jest modelu samochodu oraz jego eksploatacji. Zazwyczaj filtr powinien być wymieniany co roku wraz z olejem lub po przejechaniu 10-20 tys. kilometrów.

 5. Jak często wymieniać filtr powietrza?

  Wymiana filtra powietrza powinna nastąpić po przejechaniu około 15-20 tys. km. Jeżeli jednak zauważymy niepokojące objawy, sugerujące zużycia filtra (wzrost spalania, mniejsza moc silnika) to może oznaczać, że filtr jest zanieczyszczony i warto go wymienić w serwisie ProfiAuto Łącko. W przypadku gdy roczne przebiegi samochodu są niewielkie, to wymianę można przeprowadzać co 2-3 lata.

 6. Jak często wymieniać filtr kabinowy?

  Filtr kabinowy warto wymienić po przejechaniu około 15 tys. km. Jeżeli w samochodzie często czuć nieprzyjemne zapachy lub dochodzi do zaparowywania szyb od wewnątrz to znak, że filtr kabinowy wymaga wymiany. O regularnej wymianie filtra kabinowego powinni szczególnie pamiętać alergicy i astmatycy.