Geometria kół i zawieszenia Chełmno

Układ kierowniczy pełni jedną z najważniejszych funkcji w samochodzie. Odpowiada on za stabilność prowadzenia samochodu oraz wpływa na bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się w pojeździe. W związku z tym należy zadbać o prawidłowe ustawienie geometrii kół i zawieszenia pojazdu. Regulacja geometrii kół to przede wszystkim optymalizacja kątów oraz pozostałych ustawień zgodnie z parametrami ustalonymi przez producenta. Samochód z prawidłowo ustawioną geometrią kół zużywa mniej paliwa oraz wydłuża żywotność opon i elementów układu kierowniczego i zawieszenia. Nowoczesna technologia umożliwia precyzyjną diagnozę za pomocą geometrii kół 3D która w trójwymiarze przedstawia ustawienie kół we wszystkich płaszczyznach. Usługa ta jest dostępna w wybranych warsztatach ProfiAuto w mieście Chełmno.

Geometria kół i zawieszenia najbliżej Ciebie

Kiedy ustawić zbieżność i geometrię kół?

Geometria kół Chełmno

Diagnostyka ustawień zbieżności i geometrii kół powinna być wykonywana regularnie, raz w roku, Najlepiej po zakończeniu sezonu zimowego, podczas którego samochód jest najbardziej narażony na uszkodzenia. Kontrolę ustawienia zbieżności i geometrii kół należy wykonać w poniższych sytuacjach:

 • po zamontowaniu nowego kompletu ogumienia;
 • po sezonowej wymianie opon;
 • po każdej naprawie zawieszenia (np. wymianie wahaczy, kolumn resorujących, belki skrętnej itd.);
 • po każdej naprawie układu kierowniczego (od wymiany końcówek drążków kierowniczych aż po wymianę przekładni kierowniczej);
 • po naprawie samochodu po kolizji lub wypadku;
 • po wjechaniu w większą dziurę.

Poważne uszkodzenia układu kierowniczego powstałe w wyniku wypadku mogą uniemożliwiać przywrócenia prawidłowej geometrii pojazdu. Takie sytuacje mają miejsce, jeżeli doszło do skrzywienia podwozia.

Geometria kół i zawieszenia najbliżej Ciebie

Główne symptomy nieprawidłowej geometrii kół

Niewłaściwie ustawienie geometrii kół powoduje, że samochód nie zachowuje właściwego toru jazdy i jest ściągane w jedną ze stron. Kierowca zmuszony jest do ciągłych korekt toru jazdy, które są niekomfortowe i zmniejszają bezpieczeństwo jazdy. Dodatkowo opony są znacznie szybciej zużywane, a okres ich wykorzystania może skrócić się nawet o połowę. Nieprawidłowo ustawiona geometria kół powoduje, że elementy zawieszenia i układu kierowniczego zużywają się szybciej, a na skutek dodatkowych oporów w trakcie jazdy zwiększa się spalanie samochodu.

Geometria kół i zawieszenia najbliżej Ciebie

Ustawienie geometrii kół 3D w warsztatach ProfiAuto Chełmno

Precyzja pomiaru odgrywa kluczową rolę w geometrii kół, w tym celu używamy najnowocześniejszych urządzeń do pomiaru geometrii kół 3D. Dzięki temu jesteśmy w stanie przeprowadzić precyzyjną geometrię kół dla wszystkich popularnych marek i modeli pojazdów. Pozyskiwane dane pomiarowe obejmują na przykład przesunięcie osi, przesunięcie boczne z lewej i prawej strony, różnicę rozstawu kół i przesunięcie tylnego koła. Jeśli stwierdzimy, że odchylenie od norm jest zbyt duże, nasi pracownicy mogą dokonać odpowiednich korekt.

Pomiar toru jazdy jest również zalecany, jeśli zostało przeprowadzone obniżenie pojazdu lub przebudowa podwozia. Przy źle ustawionej geometrii auto ma zmniejszoną przyczepność opon, co jest zauważalne podczas pokonywania zakrętów. Dodatkowo znacznie szybciej powstaje zjawisko Aquaplaningu na mokrych drogach.

Geometria kół i zawieszenia najbliżej Ciebie

Na czym polega ustawienie zbieżności kół?

ustawienie zbieżności Chełmno

Geometria 3D w warsztatach ProfiAuto w mieście Chełmno jest wykonywana na specjalnym stanowisku diagnostycznym. Do każdego koła podłączane są głowice pomiarowe, a komputer sprawdza geometrięodczytuje parametry i wyświetla zbieżność.

Głównym parametrem sprawdzanym podczas badania jest zbieżność kół, czyli wzajemne ustawienie się kół przednich i tylnych względem siebie. Pomiary dokonywane są z dokładnością do pół milimetra. Ustawianie zbieżności kół polega na prawidłowym ustawieniu drążka poprzecznego. Proces ustawienia zbieżności kół przeprowadzany jest po obydwu stronach pojazdu. Jeżeli koła skierowane są do wewnątrz, wówczas mówimy, że wartości zbieżności są dodatnie. Jeśli natomiast koła skierowane są na zewnątrz, wówczas są one ujemne.

System komputerowy rozpoznaje, w jakim stopniu rzeczywiste wartości odbiegają od wartości docelowych. Zmierzone parametry można bezpośrednio porównywać na komputerze, dzięki czemu odchylenia są bezpośrednio interpretowane i korygowane. Pozwala to mechanikowi na ustawienie dokładnych wartości określonych przez producenta. Geometrię kół należy zawsze przeprowadzać, zwłaszcza po zmianach w podwoziu, takich jak wymiana drążków kierowniczych.

Geometria kół i zawieszenia najbliżej Ciebie

Przegląd zawieszenia samochodu w mieście Chełmno

Regularne przeglądy umożliwiają kontrolowanie ustawień geometrii kół i zbieżności, dlatego powinny się one odbywać w profesjonalnych warsztatach samochodowych z wykorzystaniem precyzyjnych przyrządów. Serwisy samochodowe ProfiAuto w mieście Chełmno posiadają odpowiedni sprzęt i wykwalifikowanych serwisantów przygotowanych do sprawdzenia geometrii zawieszenia pojazdów. Odpowiednio wczesne wykrycie i wyeliminowanie usterek pozwala nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu jazdy, ale również wydłuża czas eksploatacji opon. Warsztaty samochodowe ProfiAuto gwarantują wysoką jakość usług geometrii kół i zawieszenia.

Geometria kół i zawieszenia najbliżej Ciebie

Najczęściej zadawane pytania


 1. Jak sprawdzać poziom oleju silnikowego?

  Poziom oleju powinno się sprawdzać przed włączeniem silnika lub kilka minut po jego uruchomieniu. Pojazd powinien stać na równym podłożu. Poziom oleju silnikowego badamy za pomocą bagnetu olejowego, którego wyciągamy, przecieramy czystą szmatką, a następnie ponownie wsuwamy na miejsce. Po ponownym wyciągnięciu bagnetu poziom olej powinien znajdować się między oznaczeniem minimum i maksimum. Jeżeli konieczne będzie dolanie oleju, zalecane jest użycie tego samego oleju lub o podobnej klasie lepkości. Każda wymiana oleju powinna wiązać się z wymianą filtra olejowego.

 2. Jak prawidłowo wymienić olej w silniku?

  Podczas wymiany oleju samochód powinien stać na płaskim podłożu. Zalecane jest wymieniać olej w garażu z kanałem lub z wykorzystaniem podnośnika. Przed tą czynnością serwisową zalecane jest rozgrzanie silnika do temperatury roboczej. Olej wtedy szybciej spłynie z układu. Należy odkręcić korek spustowy, aby cały olej spłynął do ustawionego wcześniej pojemnika. Następnie trzeba odkręcić filtr oleju, aby również z tego miejsca spłynął olej. W dalszej kolejności należy założyć nowy filtr oleju, zakręcić filtr spustowy i dolać nowy olej. Zużyty olej powinien być przekazany do zakładu utylizacyjnego. Wymiana oleju jest prostą czynnością, jednak w niektórych przypadkach kłopotliwy może być dostęp do filtra. W takiej sytuacji lepiej powierzyć tę czynność mechanikom z warsztatów ProfiAuto

 3. Dlaczego warto regularnie wymieniać olej silnikowy?

  Olej w trakcie użytkowania traci swoje właściwości smarne i nie dociera tak dobrze do wszystkich części silnika. Zaniedbanie wymiany oleju silnikowego może być źródłem poważnych awarii silnika. W samochodach z zużytym olejem często dochodzi do uszkodzenia panewek korbowodowych, które prowadzi do zatkania kanału olejowego. Nieregularna wymiana oleju może również doprowadzić do zużycia turbosprężarki i łożysk. Zbyt długa jazda na zużytym oleju może skutkować uszkodzeniem zaworu czego efektem będzie nieszczelna komora spalania.

Najczęściej zadawane pytania


 1. Jak przebiega usługa geometrii kół w warsztatach ProfiAuto Chełmno?

  Geometria kół jest wykonywana przede wszystkim z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi diagnostycznych. Za pomocą czujników przymocowanych do kół, system komputerowy rozpoznaje, w jakim stopniu rzeczywiste wartości odbiegają od wartości określonych przez producenta. Zmierzone wartości można bezpośrednio porównywać na komputerze, dzięki czemu odchylenia są bezpośrednio korygowane.

 2. Czym grozi nieprawidłowe ustawienie kół?

  Źle ustawiona geometria kół może być przyczyną wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze takich jak: wpadnięcie w poślizg lub nagłe opuszczenie wyznaczonego toru jazdy.

  Może również wystąpić jednostronne zużycie opon, co oznacza konieczność częstszej wymiany ogumienia. Ponadto może dojść do zużycia elementów układu zawieszenia — sprężyn, amortyzatorów. Częstym skutkiem nieprawidłowego ustawienie kół jest zwiększone zużycie paliwa spowodowane rosnącym oporem toczenia samochodu. Ponadto Elektroniczne systemy wspomagania, takie jak adaptacyjny tempomat i ostrzeganie o opuszczeniu pasa ruchu mogą wykazywać błędy przez niewłaściwie ustawione osie. 

 3. Czy można samodzielnie wykonać wyważanie kół?

  Ustawienie zbieżności kół powinno być wykonywane przez specjalistów. Dokładne wyniki pomiarów i uzasadniona analiza problemów są dostępne tylko w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Nawet najmniejsze odchylenia mogą prowadzić do nieprawidłowych ustawień i nie tylko wpływać na wysoki komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale także kosztować dużo pieniędzy ze względu na późniejsze awarie lub konieczność częstszej wymiany opon.

 4. Jak długo trwa wyrównanie i ile mnie to kosztuje?

  Większość czynności ustawienia przednich i tylnych kół zajmuje nie więcej niż 30 minut. Dzięki serwisowi ProfiAuto.pl możesz łatwo znaleźć najbliższy warsztat samochodowy w mieście Chełmno, który udzieli Ci informacji o aktualnych kosztach usługi.

 5. Dlaczego warto ustawić zbieżność kół po zmianie opon?

  Kierowcy z miasta Chełmno często zapominają, że ustawienie geometrii kół jest konieczne po każdej sezonowej wymianie opon, a szczególnie po sezonie zimowym, kiedy to elementy układu kierowniczego i zawieszenia ulegają rozregulowaniu. Nieprawidłowo wyregulowana oś kół powoduje zmniejszoną przyczepność opon. Jest to zauważalne podczas pokonywania zakrętów z nowymi oponami. Ustawienie zbieżności sprawia, że koła znów pracują płynnie, a ich zużycie pozostaje niskie. Kolejnym atutem optymalnie wyregulowanej osi jest stabilność toru jazdy.

Znajdź swój ulubiony warsztat w mieście: Łapalice, Aleksandrów Łódzki, Andrychów, Antoniów, Bachowice, Bałaje, Bąkowo - Kowale, Bełchatów, Bełsznica, Biała Podlaska, Biały Dunajec, Białystok, Bibice, Bielawa, Bielsk Podlaski, Biskupice, Bogunice, Borek, Godziesze Małe, Borów, Borzęcin, Brodnica, Brusy, Brzeszcze, Bugaj, Buk, Buk Wielka Wieś, Bukowina Tatrzańska, Bydgoszcz, Byszewo, Bytom, Bytów, Cekanowo, Cekcyn, Chełmno, Chełmża, Chociwel, Chojnów, Chorzów, Ciasna, Ciechów, Czarków, Czechowice-Dziedzice, Czerwieńsk, Częstochowa, Dalborowice, Dąbrowa Górnicza, Dąbrowa Tarnowska, Dębica, Dobrodzień, Dobroszyce, Dolna, Doły, Dopiewo, Dziadowa Kłoda, Dzierżoniów, Dźwierzuty, Elbląg, Ełk, Garwolin, Gdańsk, Giżycko, Gliwice, Głogów, Głogówek, Głubczyce, Głuszyca, Gniezno, Goczałkowice-Zdrój, Gogolin, Gołaczewy, Gołymin - Ośrodek, Gorlice, Gorzkowice, Gorzów Wielkopolski, Gorzyce, Gostwica, Góra, Górzno, Grabów Nad Prosną, Grodzisk Wlkp., Grójec, Gruszka, Grzegorz, Grzegorzew, Gwoździany, Handlowy Młyn, Horyniec-Zdrój, Iława, Inowrocław, Jagodnik, Janikowo, Jankowice, Janów, Jarocin, Jarosław, Jasiona, Jasionów, Jastrzębia Góra, Jastrzębie, Jastrzębie-Zdrój, Jawor, Jelenia Góra, Kalinowo, Kalisz, Karbowo, Karniewo, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Kępno, Kęty, Kielce, Kietrz, Kleosin, Knurów, Kobielice, Kobyla Góra, Konarzyny, Konotop, Kopienica, Kostrzyca, Kostrzyn Wielkopolski, Koszyce Wielkie, Koźmin Wielkopolski, Kraków, Kraszew, Kraszewice, Krzyżanowice, Kuków-Folwark, Legnica, Librantowa, Limanowa, Lipinki Łużyckie, Lniano, Lubaczów, Lubecko, Lubin, Lubliniec, Łabowo, Łagów, Łańcut, Łaziska Górne, Łącko, Łebcz, Łęczyca, Łobez, Łomazy, Łosice, Łódź, Łuszczanowice-Kolonia, Maków Mazowiecki, Mała Wieś, Margonin, Marszałki, Marynowo, Maszewo Duże, Mąkoszyce, Męcinka, Miastko, Mierzyn, Międzybórz, Miłoszyce, Mirów Stary, Mława, Mordarka, Mosina, Moszczenica, Munina, Mysłowice, Nakło Śląskie, Namysłów, Nawojowa, Niepruszewo, Nisko, Nowa Karczma, Nowa Wieś, Nowogard, Nowosiedlice, Nowy Sącz, Nowy Targ, Nysa, Obora, Obrzycko, Ociąż, Olecko, Oleśnica, Oliszki, Olsztyn, Ornontowice, Osiecznica, Osiek nad Notecią, Ostrów, Ostrzeniewo, Oświęcim, Ożarów Mazowiecki, Pabianice, Papowo Biskupie, Paszyn, Perzanowo, Piekary Śląskie, Piekiełko, Piekoszów, Pietna, Piła, Plewiska, Płock, Płoty, Pniewy, Poddębice, Polanka Wielka, Poronin, Potok, Powroźnik, Poznań, Pruszcz Gdański, Przemyśl, Przeworsk, Przeźmierowo, Przybysławice, Pszczyna, Pszów, Puck, Pułtusk, Pysznica, Radom, Radomyśl n/Sanem, Radonia, Kołczygłowy, Radzionków, Radzyń Chełmiński, Rajsko, Raszowa, Rogoźnik, Rogów, Rokitnica, Ruda Śląska, Rudołtowice, Rudziniec, Ruszowice, Rychtal, Ryńsk, Rzepnica, Rzeszów, Sadek, Sanok, Siedlęcin, Siekierczyna, Siemianowice Śląskie, Sieniawa, Sitkówka-Nowiny, Skarżysko-Kamienna, Skawina, Skąpe, Skrzyszów, Skwierzyna, Słodków-Kolonia, TUREK, Sobolewo, Stalowa Wola, Stany, Stare Litewniki, Stargard, Staszów, Stopnica, Stryków, Strzelin, Studzienice, Suchedniów, Sulmów, Suwałki, Sychowo, Szamotuły, Szczecin, Szczyglice, Szczytno, Szówsko, Środa Śląska, Świdnica, Świecie, Świedziebnia, Świercze, Świętochłowice, Tajno Łanowe, Tarnobrzeg, Tarnowskie Góry, Tarnów, Tczew, Tęgoborze, Tłuczewo, Topola Mała, Toruń, Tuchola, Tupadły, Turbia, Turza Śląska, Twardawa, Twardogóra, Tychy, Tymbark, Tyrawa Wołoska, Uchanie, Ustrzyki Dolne, Wadąg, Wałbrzych, Warszawa, Warszawa-Ursynów, Wejherowo, Wichulec, Widuchowa, Wierzchosławice, Wiśniowa, Witkowo, Witoszów Dolny, Wodzisław Śląski, Wojska, Wola Radziszowska, Wrocław, Wyry, Zabłudów, Zabrze, Zabrzeg, Zakręt, Zatory, Zboiska, Dukla, Zielona Góra, Złotoryja, Żabno, Żagań, Żarki - Letnisko, Żary, Żelazków.