Kiedy wykonać diagnostykę samochodową pojazdu?

Czynność diagnostyczne należy przeprowadzić w przypadku zauważenia niepokojących symptomów świadczących o usterkach samochodu. Do najczęstszych objawów możemy zaliczyć:

 • Zwiększone spalanie paliwa,
 • utrata mocy samochodu,
 • świecące się kontrolki na desce rozdzielczej,
 • problemy z uruchomieniem pojazdu.

W przypadku samochodów kilkuletnich diagnostyka powinna być przeprowadzane przynajmniej raz w roku. Przeprowadzana jest najczęściej podczas przeglądu technicznego pojazdu. Pozwala to wcześniej wykryć usterki samochodu i zminimalizować koszt późniejszych napraw. Na tę usługę warto się również zdecydowac gdy planujemy zakup nowego samochodu. Dzięki temu można wykryć wady pojazdu jeszcze przed jego zakupem. Dodatkowo diagnostyka jest zalecana po każdej kolizji samochodowej. Mechanicy serwisów samochodowych ProfiAuto Koszyce Wielkie wykonują kompleksową diagnostykę samochodową, która pozwoli wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych układów samochodu.

Profesjonalna diagnostyka samochodowa Koszyce Wielkie

Diagnostyka samochodowa Koszyce Wielkie

Kompleksowa diagnostyka samochodowa podzielona jest na diagnostykę komputerową i diagnostykę zawieszenia. Czynności diagnostyczne obejmują sprawdzenie takich podzespołów jak:

 • Silnik pojazdu. Podczas diagnostyki sprawdzany jest poziom emisji zanieczyszczeń i spalin oraz następujące układy jednostki napędowej: smarowania, chłodzenia, zasilania lub układ zapłonowy i wtryskowy. W przypadku występowania sprawdzana jest również szczelność instalacji gazowej.
 • Układ napędowy. Sprawdzane są najważniejsze podzespoły układu: sprzęgło, skrzynia biegów, most napędowy, przeguby i półosie napędowe.
 • Układ hamulcowy. W ramach diagnostyki układu hamulcowego analizowany jest pomiar siły hamowania. Sprawdzane są również elementy układu hamulcowego, stan płynu hamulcowego oraz szczelność układu hydraulicznego.
 • Nadwozie. Sprawdzana jest powłoka lakiernicza, uszkodzeń elementów mechanicznych oraz ocenę korozji.

Dodatkowo mechanicy serwisu kontrolują podzespoły samochodu takie jak:

 • układy przenoszenia napędu (np. paski rozrządu, klinowe itd.),
 • ciśnienie sprężania silnika i podciśnienie w rurze dolotowej,
 • ustawienia świateł,
 • sygnalizacja świetlna i dźwiękowa,
 • stan instalacji elektrycznej,
 • akumulator.

Diagnostyka zawieszenia

Czynności diagnostyczne mają na celu sprawdzenie stabilności i kierowalności pojazdu. Do przeprowadzenia kontroli geometrii zawieszenia i ruchu kola wykorzystuje się specjalistyczne narzędzie badające występowanie luzów i stan amortyzatorów. Do wykonania diagnostyki zawieszenia powinno nas skłonić występowanie w kołach charakterystycznych stuków, nierównomierne zużycie opon lub inne objawy sugerujące nieprawidłowe działanie tego układu.

Komputerowa diagnostyka samochodowa

Zdecydowana większość poruszających się po naszych drogach pojazdów wyposażona jest w komputery i systemy elektroniczne odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów. Po podłączeniu komputera ze specjalistycznym oprogramowaniem komputer pokładowy samochodu wysyła informacje z kodami błędów każdego z podzespołów. Komputerowa diagnostyka samochodowa umożliwia sprawdzenie, które elementy pojazdu kwalifikują się do naprawy lub wymiany bez konieczności rozbierania auta na części. Jeśli parametry któregoś z podzespołów odbiegają od normy, komputer samochodowy zapisze to w postaci kodu błędu. Diagnostyka komputerowa pozwala szybko sprawdzić stan większości układów w samochodzie: poduszek powietrznych, systemu ABS, silnika i wielu innych. Diagnostyka podczas jazdy pozwala ocenić np. czas wtrysków, pracę przepływomierza czy temperaturę.

Diagnostyka samochodowa w sieci ProfiAuto Koszyce Wielkie

Wybrane warsztaty samochodowe ProfiAuto posiadają specjalistyczny sprzęt do komputerowej diagnostyki samochodowej. Komputerowa diagnostyka samochodowa umożliwia sprawdzenie, które elementy pojazdu kwalifikują się do naprawy lub wymiany bez konieczności rozbierania auta na części. Jeśli parametry któregoś z podzespołów odbiegają od normy, komputer samochodowy zapisze to w postaci kodu błędu.