Stacja Kontroli Pojazdów w sieci ProfiAuto

Chcesz wykonać okresowe lub dodatkowe badanie techniczne swojego pojazdu na stacji kontroli pojazdów (SKP)? Partnerzy ProfiAuto oferują gamę badań technicznych pojazdów mechanicznych wszelkich typów - od motorowerów i motocykli, przez samochody osobowe, dostawcze. Wybierz stację kontroli pojazdów ProfiAuto, umów się na wizytę i skorzystaj przeglądu technicznego Twojego samochodu.

Stacje kontroli pojazdów - SKP

Stacje Kontroli Pojazdów (SKP) w dużym stopniu wpływają na poziom bezpieczeństwa na drogach. Poprzez realizację takich usług, jak: przegląd samochodu czy badanie techniczne, sprawdzane jest, czy dany pojazd nie stwarza zagrożenia dla kierowcy, pasażerów i osób trzecich. Przegląd samochodu to obowiązkowe badanie stanu technicznego auta, które musi przejść każdy samochód, aby był dopuszczony do ruchu. Przegląd Techniczny przeprowadzany jest na stacjach kontroli pojazdów, które możemy podzielić na podstawowe i okręgowe. Na podstawowych przeprowadzane są badania pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej, która nie przekracza 3,5 ton, a na okręgowych sprawdzane są wszystkie pojazdy. Kontrola stanu technicznego samochodu powinna być przeprowadzana regularnie.

Przegląd techniczny czy badanie okresowe - jakie są różnice

Kierowcy często stosują zamiennie pojęcia badania okresowego, przeglądu rejestracyjnego czy przeglądu technicznego. Jak się okazuje, usługi te nie oznaczają tej samej czynności i często są błędnie stosowane, mimo że odnoszą się do badań stanu technicznego pojazdu. 

Przegląd Rejestracyjny jest badaniem technicznym wykonywanym przed pierwszą rejestracją pojazdu w Rzeczypospolitej Polskiej. Badanie techniczne nazywane potocznie przeglądem technicznym ma na celu dopuszczenie pojazdu do ruchu publicznego na określony okres, najczęściej na 12 miesięcy. Potwierdzeniem pozytywnego badania technicznego jest pieczątka w dowodzie rejestracyjnym. Przegląd Okresowy pojazdu może być wykonany w warsztacie samochodowym w dowolnym momencie. Usługa ta polega m.in. na wymianie filtrów, oleju, sprawdzeniu najważniejszych układów samochodu, weryfikacji stanu ogumienia.

Gdzie wykonać badanie techniczne samochodu?

Badanie to wykonywane jest na stacjach kontrol pojazdów (SKP) , które dzielą się na podstawowe i okręgowe. Podstawowe SKP uprawnione są do badania pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 ton. W okręgowych stacja mogą być sprawdzane wszystkie pojazdy. Przeglądy techniczne nie podlegają regionalizacji, dlatego samochody mogą być sprawdzane w dowolnych stacjach diagnostycznych bez względu na ich rejestrację.

Stacja Kontroli Pojazdów najbliżej Ciebie

Kompleksowe badania techniczne pojazdów w SKP

W sieci ProfiAuto znajdziesz profesjonalne stacje kontroli pojazdów, które uprawnione są do wykonywania badań okresowych i dodatkowych badań wszystkich typów pojazdów. W ramach naszych usług przeprowadzamy w pełni profesjonalnie i kompleksowo m.in. następujące badania:

 • samochodów osobowych i ciężarowych;
 • naczep i przyczep;
 • motocykli, motorowerów, skuterów, trójkołowców i quadów;
 • autobusów;
 • ciągników rolniczych;
 • pojazdów zasilanych LPG;
 • pojazdów przystosowanych do przewozu osób (TAXI) i pojazdów do nauki jazdy;
 • pojazdów uprzywilejowanych;
 • pojazdów po montażu haka holowniczego;
 • pojazdów sprowadzonych z zagranicy;
 • samochodów i innych pojazdów zabytkowych.

Ponadto w Stacji kontroli pojazdów skorzystasz także z szeregu dodatkowych usług. Nasi specjaliści chętnie przeprowadzą dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przed zakupem oraz ustalą dane techniczne pojazdu na potrzeby jego przerejestrowania lub wymiany dowodu rejestracyjnego. Jeśli szukasz stacji kontroli pojazdów, świadczącej szeroki zakres usług na najwyższym poziomie, SKP zrzeszona w sieci ProfiAuto będzie Twoim najlepszym wyborem!

Stacja Kontroli Pojazdów najbliżej Ciebie

Przebieg badania technicznego w serwisach ProfiAuto

SKP

Przegląd techniczny pojazdu podzielony jest na 3 części:

 • Identyfikację pojazdu,
 • sprawdzenie dodatkowego wyposażenia dotyczące pojazdów z LPG i CNG,
 • ocena stanu podzespołów i układów pojazdu.

W trakcie przeglądu technicznego samochodu w serwisach ProfiAuto sprawdzane są podzespoły i układy pojazdu, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. W pierwszej kolejności kontrolowane jest działanie reflektorów i odpowiednie ustawienie oświetlenia. Sprawdzany jest również stan szyb, ogumienia i karoserii. W dalszej kolejności weryfikowane jest działanie układu kierowniczego w celu wykrycia ewentualnych luzów i sprawdzenia stanu drążków kierowniczych. Sprawdzany jest również układ zawieszenia i potencjalne luzy elementów metalowo gumowych. Diagnosta sprawdza również skuteczność działania układu hamulcowego i głośność układu wydechowego. Za pomocą specjalnego przyrządu do pomiaru emisji spalin sprawdzany jest również stan jednostki napędowej. Samochód kontrolowany jest także pod kątem ewentualnych wycieków płynów eksploatacyjnych.

Diagnosta stacji kontroli pojazdów zobowiązany jest również do sporządzenia pełnej dokumentacji fotograficznej i opisu przebiegu przeglądu. Ewentualne usterki są wprowadzane do systemu. Wykrycie usterek powoduje, że samochód nie przechodzi przeglądu technicznego. W przypadku poważnych awarii, które zagrażają bezpieczeństwu jazdy, dowód rejestracyjny zostaję nam odebrany. Jego zwrot może nastąpić dopiero po usunięciu wszystkich usterek i ponownym badaniu technicznym. W przypadku mniej poważnych usterek kierowca ma obowiązek usunąć je w ciągu 14 dni od badania i ponownie zgłosić się na przegląd.

Stacja Kontroli Pojazdów najbliżej Ciebie

SKP - jak często wykonywać badania techniczne?

Przegląd techniczny

Częstotliwość badań technicznych wykonywanych w stacji kontroli pojazdów zależna jest od wieku i rodzaju pojazdu. W znacznej większości samochodów pierwsze badanie techniczne nowego egzemplarza wykonuje się dopiero przed upływem trzech lat od pierwszej rejestracji. Następne badania przeprowadza się kolejno po dwóch latach, a następnie co roku. Jest to zasada, od której są jednak wyjątki. Do najważniejszych odstęp od reguły należą:

 • badania ciągników (oprócz pierwszego) wykonuje się zawsze co 2 lata;
 • pojazdy przystosowane do przewozu osób (TAXI) i do nauki jazdy bada się rokrocznie (niezależnie od ich wieku);
 • pojazdy zabytkowe poddawane są badaniu technicznemu tylko raz (jeżeli nie są wykorzystywane do celów zarobkowych);
 • przyczepy lekkie (o dmc do 750 kg) nie podlegają badaniom technicznym,
 • samochody z instalacją LPG poddawane są przeglądowi co rok.

W stacjach kontroli pojazdów ProfiAuto wykonasz pełną diagnostykę każdego pojazdu w dogodnie pasującym Ci terminie! Powierz swoje auto w ręce specjalistów w swoim fachu i wybierz nasze SKP . Znajdź najdogodniej położoną stację kontroli pojazdów z sieci ProfiAuto i wykonaj niezbędne badania samochodu już dziś!

Stacja Kontroli Pojazdów najbliżej Ciebie

Kara za brak ważnego badania technicznego samochodu

Od 1 stycznia 2022 r. za brak ważnego badania technicznego pojazdu podczas kontroli drogowej kierowca może zostać ukarany mandatem od 1500 do 5000 zł. Dodatkowo może również zostać zatrzymany dowód rejestracyjny. 

Zwykle, jeśli samochód jest zarejestrowany, a jego stan wizualny nie budzi większych zastrzeżeń, wówczas policja może uznać, że doszło wyłącznie do niedopełnienia obowiązku. W takiej sytuacji kierowca za brak przeglądu kierowca zapłaci mandat w wysokości kilkuset złotych.

Stacja Kontroli Pojazdów najbliżej Ciebie

Najczęściej zadawane pytania


 1. Jakie jest wyposażenie Stacji kontroli pojazdów ProfiAuto w mieście ?

  Stacje kontroli pojazdów znajdujące się w warsztatach ProfiAuto wyposażone są w podnośniki, linie diagnostyczne dla samochodów, których masa nie przekracza 3,5 tony oraz dla pojazdów powyżej tego ciężaru. Stacja diagnostyczna powinna być wyposażona w analizatory spalin, dymomierze czy narzędzia do pomiaru geometrii kół czy też testery tachografów.

 2. Czy stacja diagnostyczna może zatrzymać dowód rejestracyjny?

  Diagnosta na stacji kontroli pojazdów ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, jeśli uzna, że stan samochodu zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Powtórny przyjazd samochodu do warsztatu jest możliwy wyłącznie za pomocą lawety.

 3. Gdzie zrobić przegląd samochodu po terminie?

  Wielu właścicielom samochodów zdarzyło się zapomnieć o okresowym przeglądzie samochodu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, taki pojazd nie powinien być wykorzystywany do jazdy. Możliwie jak najszybciej należy poddać pojazd badaniu technicznemu, które powinno być wykonane na stacji kontroli pojazdów. Możliwość taką oferują serwisy ProfiAuto .

  Od 2021 za spóźniony o ponad 30 dni przegląd samochodu zapłacimy dwukrotność podstawowej stawki. Termin wprowadzenia przepisu nie jest jeszcze znany.

 4. Ile czasu trwa przegląd rejestracyjny w serwisach ProfiAuto ?

  Przeprowadzenie przeglądu rejestracyjnego w serwisach ProfiAuto trwa około 30 minut. Czas zrealizowania usługi może ulec zmianie w zależności od typu pojazdu, jego stanu technicznego i zakresu przeglądu. W warsztatach ProfiAuto staramy się, by badanie techniczne samochodu wykonywane było natychmiast i klienci nie musieli czekać na rozpoczęcie procedury. Istnieje możliwość wcześniejszego umówienia się na konkretny termin badania. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny z wybranym warsztatem ProfiAuto .

 5. Co zrobić gdy pojazd nie przeszedł badania technicznego?

  Jeżeli samochód nie przeszedł badania technicznego, to konieczne będzie usunięcie wszystkich usterek wskazanych przez diagnostę, a następnie wykonania badania cząstkowego. Po przeprowadzeniu przeglądu rejestracyjnego otrzymasz raport wraz z wszystkimi informacjami o usterkach pojazdu. Na podstawie zaświadczenia wydanego przez diagnostę, ważnego przez 14 dni, możesz poruszać się pojazdem, ale musisz dokonać odpowiednich napraw. W trakcie 14 dni należy naprawić usterki i wrócić na stację diagnostyczną w celu przeprowadzenia badania cząstkowego.

 6. Jaka jest cena badania technicznego w warsztatach ProfiAuto ?

  We wszystkich stacjach kontroli pojazdów obowiązują te same ceny za przeprowadzenie przeglądu rejestracyjnego pojazdu. Są one ustalane przez Ministerstwo Infrastruktury. Opublikowane są w Dzienniku Ustaw nr 223 z dnia 29 września 2004 roku, pozycja 2261.

  Szczegółowy cennik badań znajduje się w każdej stacji kontroli pojazdów . Dodatkowo klienci serwisów ProfiAuto są informowani o cenie usługi.