Twój blog motoryzacyjny

Cadillac Celestiq – oto flagowiec amerykańskiej marki, który chce być jak Rolls-Royce

Cadillac Celestiq nie przystaje do współczesnego motoryzacyjnego krajobrazu. Nie jest potężnym SUV-em, tylko bardzo długim, czteroosobowym elektrycznym fastbackiem z otwieraną tylną klapą, który ma przenieść markę w przyszłość.

Cadillac ma dość pozostawania w cieniu europejskich luksusowych marek

Niezwykle komfortowy i oryginalny Celestiq jest tego dowodem. To jeszcze koncept, nazywany przez producenta pojazdem-halo, z drugiej strony wersja seryjna nie będzie się od niego za bardzo różnić. A poznamy ją już pod koniec 2023 roku lub najpóźniej na początku 2024 roku.

Spójrzcie na te linie – styliści poszli na całość

Długa maska, majestatyczny profil, czy opadający dach, który zwęża się przy tylnym spojlerze, do tego ogromne koła – wszystko to sprawia, że Celestiq prezentuje się nietuzinkowo.

Według komunikatu prasowego, projektanci inspirowali się przedwojennym modelem V-16 oraz ręcznie budowanym Eldorado Brougham z 1957 roku. Jeśli rzeczywiście tak było, to bardziej jest to nawiązanie do historii i złotej ery Cadillaca niż próba przemycenia konkretnych detali w nowym modelu. W zaciemnionym grillu, reflektorach LED, czy pionowych tylnych światłach można za to zauważyć podobieństwo do elektrycznego SUV-a Cadillaca Lyriq.

Oczywiście Cadillac Celestiq celuje w inną grupę klientów

Będzie ręcznie budowany, limitowany i szyty na miarę, jak Rolls-Royce. Do jego linii montażowej zostanie oddelegowana niewielka grupa rzemieślników, którzy każdy model dostosują do indywidualnych preferencji klienta. O jego wyjątkowości świadczyć ma również cena – mówi się o kwocie 300 000 dolarów. To dwukrotnie więcej od najdroższego obecnie modelu w ofercie marki, czyli Cadillaca Escalade-V ESV.

Nie dziwi więc fakt, że jego wnętrze nie przypomina niczego, co do tej pory pokazali Amerykanie

Karmazynowa tapicerka i liczne podświetlenia tworzą specyficzny klimat. W środku jest aż 5 wyświetlaczy LED. Największy z nich o przekątnej 55 cali rozciąga się na całą szerokość deski rozdzielczej. Jest tak zaprojektowany, że pasażer siedzący z przodu może na nim oglądać filmy bez obawy, że rozproszą one kierowcę.

Cadillac Celestiq na uwagę zasługuje także inteligentny dach (Smart Glass Roof)

Dzięki wydzielonym strefom dachu każdy pasażer z osobna będzie mógł wyregulować poziom nasłonecznienia swojego miejsca. Ciekawe, czy będzie to standardowe rozwiązanie, czy dodatkowo płatne.

Cadillac nie ujawnił informacji na temat napędu Celestiqa

Wiadomo, że jest na prąd oraz że wykorzystuje platformę dla aut elektrycznych Ultium. Bardzo prawdopodobny jest napęd na wszystkie koła oraz dwa silniki elektryczne – po jednym na oś.

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze