Twój blog motoryzacyjny

Land Rover wyłącznie na prąd od 2030. Elektryczny Jaguar jeszcze wcześniej

Land Rover zamierza wprowadzić na rynek 6 modeli elektrycznych w najbliższych 5 latach. Z kolei Jaguar chce być całkowicie elektryczną marką od 2025 roku. Wielkie plany w JLR.

Miniony rok nie był dobry dla wielu marek

Cała branża motoryzacyjna mocno odczuła zawirowania spowodowane pandemią i lockdownem. Szczególnie kiepski był to czas dla grupy Jaguar Land Rover, która zaliczyła ogromny, bo aż 33,6% spadek sprzedaży w stosunku do roku wcześniejszego. Uwzględniając fakt, że na równi pochyłej JLR znajduje się trochę dłużej niż rok, można mówić o trudnej sytuacji.

Jaguar Land Rover elektryfikacja

Ogłoszona wczoraj strategia rozwoju brytyjskiego koncernu ma sprawić, że producent znowu zacznie zarabiać. Należąca do Tata Motors grupa Jaguar Land Rover stawia na zmianę wizerunkową i elektryfikację.

Jaguar w pełni elektryczny od 2025 roku

Wszystkie modele marki będą dzielić jedną platformę, która dopiero powstanie. Do już istniejącego elektrycznego SUV-a I-Pace dołączą nowe modele.

Jaguar I-Pace

Inwestycja w elektryfikację będzie kosztowna i wyniesie 2,5 mld funtów rocznie.

Co ciekawe, szykowany do debiutu w tym roku następca modelu XJ ostatecznie na rynek nie trafi. Włodarze marki uznali najwidoczniej, że elektryczny sedan to nie jest najlepszy pomysł na początek rewolucji i z niego zrezygnowali, choć prace nad autem były mocno zaawansowane.

Nie wiadomo jeszcze, jak plany Jaguara wpłyną na aktualną gamę modelową, w której oprócz Jaguara I-Pace są takie modele, jak XE, XF, F-Type oraz SUV-y E-Pace i F-Pace.

Zmiany czekają również Land Rovera

Jaguar Land Rover w wersji na prad

Przejście na elektryczną stronę mocy w tym wypadku zajmie trochę więcej czasu. Sześć modeli z napędem elektrycznym poznamy na przestrzeni 5 najbliższych lat. Pierwszy w pełni elektryczny Land Rover (prawdopodobnie Range Rover) powinien zjechać z taśmy w 2024 roku. Producent szacuje, że do 2030 roku 60% sprzedaży obejmie pojazdy o zerowej emisji spalin.

Dla Land Rovera przewidziano dwie platformy, które będą kompatybilne z elektrycznym układem napędowym. Pierwsza z nich to Modular Longitudinal Architecture dla jednostek spalinowych, wspieranych elektrycznie oraz umożliwiająca budowę pełnych elektryków. Z kolei Electric Modular Architecture przeznaczona jest głównie dla pojazdów elektrycznych, z możliwością zastosowania zelektryfikowanych jednostek spalinowych.

Inwestycja w technologię wodorową

Oprócz elektryfikacji gamy JLR chce zainwestować w rozwój technologii wodorowej. Pierwsze prototypy zasilane wodorem wyjadą na drogę w najbliższych 12 miesiącach. Czas pokaże, ile punktów z tego ambitnego planu uda się Brytyjczykom zrealizować.

 

 


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze