Twój blog motoryzacyjny

McLaren nie zbuduje SUV-a. Przyszłością są hybrydy

Dyrektor generalny McLarena, Mike Flewitt, w wywiadzie dla Car Magazine jasno wyraził stanowisko firmy w kwestii produkcji SUV-ów – McLaren nie zamierza ich budować. Postawi za to na supersamochody z napędem hybrydowym.

SUV-y i crossovery przynoszą producentom spore dochody 

Przekonały się o tym takie marki, jak Lamborghini, czy Rolls-Royce. Cullinan to najlepiej sprzedające się auto w historii Rolls-Royce’a. Z kolei popyt na Urusa przekroczył najśmielsze oczekiwania włodarzy firmy z Sant’Agata Bolognese. W 2019 roku SUV z bykiem w nazwie znalazł 4926 nabywców, co przełożyło się na 61% całkowitej sprzedaży. Obecnie na drogach jeździ już 10 000 Lamborghini Urus.

Wśród luksusowych SUV-ów mocną pozycję zbudował również Bentley Bentayga. Pojawił się na rynku w 2016 roku i przetarł szlaki dla wyżej wspomnianych marek. Rok później zadebiutowało Maserati Levante. Teraz w tym gronie robi się naprawdę tłoczno – Aston Martin DBX już się zameldował, a lada chwila poznamy Ferrari Purosangue oraz prawdopodobnie SUV-a Lotusa.

Niezłomność i konsekwencja McLarena jest więc tutaj wyjątkiem, wartym odnotowania. Mike Flewitt powtarza mniej więcej to samo od kilku lat – „jesteśmy zakorzenieni w motorsporcie i nie chcemy rozszerzać naszej marki na inne obszary”. I mówi to z pełną świadomością tego, że na produkcji SUV-a McLaren mógłby zarobić.

Inaczej wygląda sytuacja z hybrydami

McLaren Artura to superhybryda nowej generacji

Zaostrzenie regulacji dotyczących emisji spalin wymusza na McLarenie produkcję modeli hybrydowych. Aby spełnić przepisy dotyczące ochrony środowiska, Brytyjczycy nie mają innego wyboru. Jak twierdzi Mike Flewitt, po 2022 roku w portfolio McLarena będą już wyłącznie superauta z napędem hybrydowym. W przyszłym roku poznamy pierwsze z nich – wykorzystującego jednostkę V6 McLarena Artura.

 

Zdjęcie: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze