Twój blog motoryzacyjny

Bugatti Chiron złamało barierę 300 mil na godzinę

Nie Hennessey, nie Koenigsegg, a Bugatti Chiron Sport jako pierwsze osiągnęło granicę 304 mil na godzinę (czyli 490 km/h).

Udaną próbę odbył 2 sierpnia Andy Wallace na torze Volkswagena – Ehra-Lessien. Bugatti Chiron Sport pod jego kontrolą osiągnęło 304,77 mil na godzinę, czyli 490,48 km/h. Rzeczoną prędkość zweryfikowało Niemieckie Stowarzyszenie Inspekcji Technicznej (TUV). To oznacza, że Bugatti pobiło wynik Hennesseya z 2013 roku (270,49 mph jako średnia z dwóch przejazdów) oraz Koenigsegga z 2017 roku (średnia 277,87 mph).

To nie był taki „zwykły” Chiron Sport

Superauto przeszło kilka modyfikacji, a przygotowania do rekordu zajęły w sumie 6 miesięcy. O ile w układ napędowy nie ingerowano – to mocniejsza wersja czterokrotnie turbodoładowanego W16 o mocy 1600 KM, to w podwozie i zawieszenie już tak. Zastosowano sztywniejsze amortyzatory, a wiele do powiedzenia miała też włoska firma konstrukcyjna Dallara.

Gołym okiem widać również wydłużoną tylną część nadwozia, która cechuje się zmniejszonym przekrojem. Taki zabieg poprawia aerodynamikę i minimalizuje opór powietrza. Bugatti na tym nie poprzestało. Z przodu w zderzaku pojawiły się większe wloty, a z tyłu można dostrzec inne ułożenie dyfuzora i wydechu. Jak można się domyślać, firma Michelin zaprojektowała specjalne opony, które musiały sprostać ogromnym siłom i tarciom, jakie oddziałują na pojazd przy takiej prędkości.

Wnętrze pozbawiono fotela pasażera

I prawdopodobnie ogołocono ze wszelkich niepotrzebnych, a podnoszących wagę gadżetów. Co ciekawe, rekordowy Chiron ma szansę trafić do produkcji. Znana z jubileuszowych edycji marka z pewnością nie przepuści okazji, by historyczny sukces przekuć w coś więcej.

Rekord Chirona oczywiście nie kończy rywalizacji pomiędzy producentami superaut o bycie tym najszybszym na świecie. Choć samo Bugatti, według słów prezesa Stephana Winkelmanna, chce teraz skupić się na innych obszarach. Do pobicia wciąż jest jednak granica 500 km/h, która mocno porusza wyobraźnię. I mam takie dziwne przeczucie, że pewien Szwed z Angelholm może w tej kwestii sporo namieszać.

Koenigsegg, czekamy na Twój ruch.

 

Źródło: Bugatti, Top Gear


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze