Twój blog motoryzacyjny

Aston Martin Rapide E oficjalnie

Pierwszy całkowicie elektryczny Aston Martin ujrzał światło dzienne. W Chinach. Po 4 latach zawirowań.

Projekt Rapide’a E ogłoszono w 2015 roku, gdy Aston Martin przeżywał kryzys

Cięcia kosztów spowodowały liczne zwolnienia w firmie. Prawdopodobnie nie doszłoby do uruchomienia projektu, wtedy jeszcze nazywanego Rapide E, gdyby nie pomoc chińskich finansistów.

W 2016 roku do pracy nad autem przystąpiła firma LeEco (tak, to ta od elektrycznego pojazdu Faraday Future), jednak po roku wycofała się z przedsięwzięcia. W obliczu kolejnego kryzysu, Brytyjczycy zwrócili się o wsparcie do Williamsa z F1, które otrzymali. Historia ma swoje szczęśliwe zakończenie, a zwieńcza ją debiut auta na targach w Szanghaju.

Brak silnik V12 pod maską umożliwił poprawienie przodu auta pod kątem aerodynamicznym. Aluminiowe felgi zaprojektowano z myślą o lepszej wydajności i chłodzeniu hamulców, a całe zawieszenie zestrojono od nowa.

W kabinie 10-calowy wyświetlacz cyfrowy zastąpił tradycyjne zegary.

Zasięg nie jest szczególnie imponujący

Obudowana z włókna węglowego i kevlaru bateria o pojemności 65 kWh zapewnia ok. 320 kilometrów na jednym ładowaniu. Na szczęście, dzięki funkcji szybkiego ładowania (100kW) już po 45 minutach można ruszać w dalszą drogę.

Inżynierowie z William Advanced Enginnering zaprojektowali architekturę 800V oraz układ napędowy. Dwa silniki umieszczone przy tylnej osi generują 600 KM (450 kW) i 950 Nm, co pozwoli osiągnąć pierwszą setkę w 4 s i rozpędzić się do 250 km/h.

Rapide E jest pierwszym krokiem Astona Martina w kierunku elektryfikacji

Aston Martin zbuduje tylko 155 egzemplarzy luksusowego gran turismo. Wszystkie powstaną w miejscowości St. Athan w południowej Walii, w której składana będzie również elektryczna Lagonda. To właśnie z nową submarką brytyjski producent wiąże największe nadzieje.

Źródło: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze