Twój blog motoryzacyjny

Mazda MX-5 kończy 30 lat

Mazda świętuje 3 dekady modelu MX-5 (lub Miata, bo pod taką nazwą występuje w USA) specjalną urodzinową edycją – 30th Anniversary Edition, którą odsłonięto podczas Chicago Auto Show. Miejsce jest nieprzypadkowe – to właśnie w Chicago w 1989 roku zadebiutował oryginalny roadster Mazdy.

4 generacje i milion sprzedanych sztuk na całym świecie

30 lat minęło jak jeden dzień. W przypadku Mazdy MX-5 oznacza to 4 generacje auta o niskiej masie, idealnie rozłożonych proporcjach, z wolnossącym silnikiem i napędem na tył, który daje mnóstwo frajdy z jazdy. Debiut Mazdy CX-5 w 1989 roku przyjęty został bardzo ciepło. Auto wyróżniało się nie tylko niewielkimi rozmiarami, ale także bardzo oryginalną stylistyką na tle innych nowych pojazdów na rynku.

Dziś Mazda może pochwalić się ponad milionem sprzedanych egzemplarzy MX-5 na całym świecie i całą kolekcją nagród, które przez ten czas to niewielkie sportowe autko zdobyło (m.in. tytuł Światowy Samochód Roku 2016).

Z okazji urodzin Japończycy przygotowali edycję specjalną w kolorze Racing Orange

To niedostępny lakier w bazowej gamie MX-5. Niestandardowe są również aluminiowe 10-ramienne felgi, które powstały w wyniku współpracy z firmą Rays (ZE40 RS30). Z lakierem nadwozia korespondują pomarańczowe zaciski hamulcowe oraz liczne detale w tym samym kolorze we wnętrzu, m.in. na boczkach drzwi i lewarku zmiany biegów.

Ponieważ to urodziny, we wnętrzu MX-5 znalazły się sportowe fotele Recaro oraz 9-głośnikowy zestaw audio Bose. Poza tym auto otrzymało amortyzatory Bilstein w przypadku wersji ze skrzynią manualną. Jeśli chodzi o silnik, Mazda postawiła na 2-litrową jednostkę benzynową o mocy 184 KM (205 Nm).

Mazda MX-5 30th Anniversary Edition powstanie w 3000 egzemplarzach

Każdy z nich będzie oznaczony tabliczką z seryjnym numerem, który podkreśli wyjątkowość edycji. W przedsprzedażowym zamówieniu cena roadstera zaczyna się od 34 995 dolarów za wersję z miękkim dachem. CX-5 RF to wydatek 37 595 dolarów. W obu przypadkach trzeba dopłacić za automatyczną przekładnię – odpowiednio 500 i 400 dolarów.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze