Twój blog motoryzacyjny

McLaren przedstawił wizję przyszłości Formuły 1

McLaren zajrzał w kryształową kulę i przedstawił swoją wizję wyścigów Formuły 1 w przyszłości. Ująłem ją w kilku punktach.

Na potrzeby projektu brytyjska marka przeprowadziła szeroko zakrojone badania, które obejmowały z jednej strony wywiady z entuzjastami F1, z drugiej – spotkania z kierowcami wyścigowymi, ekspertami od aerodynamiki, stylistami, czy inżynierami.

1. Bolid F1 na prąd

Będzie napędzany silnikami elektrycznym, które zapewnią maksymalną prędkość 500 km/h. McLaren przedstawił już nawet jego wizualizację. Wygląda kosmicznie i nazywa się MCLExtreme.

2. Specjalny kombinezon i kask na wyposażeniu

Dobra wiadomość jest taka, że w jego wnętrzu nadal będzie siedział człowiek. W specjalnie dostosowanym kombinezonie i kasku z czujnikami i holograficznym wyświetlaczem, który zabezpieczy go przed skutkami przeciążeń w zakrętach i ekstremalną prędkością.

3. Aerodynamiczność kluczem do większej prędkości

Tak duże prędkości będą możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji bolidu i aktywnej aerodynamice. Podczas wyścigu MCLExtreme będzie się rozszerzał bądź kurczył w zależności od tego, czy wchodzi w zakręt, czy wyjeżdża na prostą. Wraz ze wzrostem prędkości wydłużone zostaną okrążenia na torze.

4. Emocje wyrażane kolorem

Bolid będzie odzwierciedlał stan emocjonalny kierowcy. Jego zadowolenie, spokój, lub frustracja, czy zdenerwowanie zostaną sczytane przez sensory i przedstawione w formie koloru wybranych elementów nadwozia.

5. Sztuczna inteligencja w roli stratega

Kierowca będzie miał wsparcie technicznie w postaci robota. Sztuczna inteligencja dokona analizy sytuacji podczas wyścigu oraz oceni stan psychiczny i fizyczny kierowcy, by ostatecznie zaproponować odpowiednią strategię działania.

6. Większa interakcja z fanami

Dlatego bolidy będą miały przeźroczyste dachy, tak aby fani mieli jak najlepszy wgląd w to, co się dzieje w kokpicie. Zwiększy się również dostęp do wielu kamer monitorujących pracę kierowców, a wszystkie informacje na temat wyścigu będą podawane w czasie rzeczywistym. McLaren zakłada również taką możliwość, że fani będą mogli przedstawiać na bieżąco kierowcy swoje obawy i spostrzeżenia na temat jego szans w wyścigu.

7. Tory wyścigowe z punktami do ładowania baterii

Co pozwoli na lepsze dopasowanie się do różnych warunków pogodowych.

Czy ta wizja się sprawdzi, przekonamy się najwcześniej w 2050 roku. Firma z Woking na realizację swoich przewidywań dała sobie bowiem 3 dekady.

 

Źródło: McLaren


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze