Twój blog motoryzacyjny

Goodwood Festival of Speed i supersamochody

Na brytyjskim Goodwood Festival of Speed, który odbył się kilka dni temu, obok aut z epoki wczesnego średniowiecza, znalazły się też pojazdy mocno zaawansowane technologicznie, reprezentujące przyszłość. Oto szóstka najciekawszych:

Koenigsegg Agera One:1

Nie ma drugiego takiego auta na świecie, wobec którego termin „kosmiczna technologia” byłby tak często używany. I chyba właśnie dlatego Koenigsegg w mojej głowie znajduje się w szufladce z napisem: „hard moto porn science fiction”, gdzie sąsiaduje z teleportacją, zakrzywieniem czasoprzestrzennym, fuzyjnym granatem nuklearnym i łysym kapitanem Picardem ze Star Treka. Więcej o aucie tutaj.


Ferrari F12 TRS

Dziwoląg powstały na prywatne zamówienie. Ten absurdalnie drogi supersamochód – mówi się, że został wyceniony na ponad 4 miliony $ – inspirowany jest modelem 250 Testa Rossa z 1957 roku. Pod maską ma V12 o pojemności 6,2 l. Moc wynosi 740 KM, a maksymalny moment obrotowy – 690 Nm.


Porsche 918 Spyder w barwach Martini

Wstrząśnięte, nie zmieszane, czyli Porsche Spyder Martini. Pierwsze kontakty Porsche z Martini Racing datuje się na początek lat 70., kiedy to Porsche 917, w charakterystycznych biało-niebiesko-czerwonych barwach, zwyciężyło w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Później były jeszcze wygrane m.in. w wyścigach Targa Florio w 1973 roku oraz ponowne zwycięstwa w 24h Le Mans w 1976 i 1977 roku. Superhybryda o łącznej mocy 887 KM to ukłon w stronę tych historycznych wyczynów.


Pagani Huayra

Horacio Pagani jest wariatem pokroju Christiana von Koenigsegga, co akurat pozytywnie wpływa na rywalizację i postęp w motoryzacji. Podobnie jak w przypadku Koenigsegga poprawne wymówienie nazwy tego superauta powoduje paraliż języka i skurcz krtani (tutaj jak poprawnie wymawiać). Następca Zondy ma 12 cylindrów w układzie V, 6-litrowy silnik i 730 KM.

Arash AF8

To nie jest złamany kod Enigmy. Tak nazywa się supersamochód, który według jego twórcy, Arasha Farbouda, ma być „nową twarzą przemysłu motoryzacyjnego”. Czy z tej „twarzy” jest podobny zupełnie do nikogo, to już kwestia do dyskusji. Wnętrzności ma z Corvette Z06 – 7-litrowy silnik V8 o mocy 550 KM w połączeniu z małą wagą (1200 kg) sprawia, że setka pęka po niecałych 4 sekundach, a strzałka prędkościomierza zatrzymuje się dopiero na liczbie 322. Pierwsza edycja, która trafi do sprzedaży, ma liczyć 36 egzemplarzy.


McLaren P1

Spadkobierca McLarena F1. Chodzą słuchy, że obserwacja tego auta podczas badania przepływu powietrza w tunelu aerodynamicznym dostarcza równie dzikiej przyjemności, co sama jazda nim. Więcej o tym pojeździe tutaj.

Źródło: autoexpress.co.uk, grrc.goodwood.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze