Twój blog motoryzacyjny

10 szalonych pojazdów z jednym siedzeniem

W historii motoryzacji nie ma zbyt wiele aut, które posiadają tylko jedno miejsce w swoim wnętrzu i nie są zarazem przeznaczone wyłącznie na tor wyścigowy. Można to zrozumieć i racjonalnie wytłumaczyć – samochody w pierwszej kolejności służyły do przemieszczania się i budowanie ich tylko dla jednej osoby było mało efektywne. Nie znaczy to jednak, że takie auta nie powstawały, czy nie powstają.

Przedstawiamy 10 pojazdów (nietypowych), którymi można (teoretycznie) poruszać się po drodze i które mogą pomieścić jedynie kierowcę:

1. Mazda Miata Mono Posto – oryginalna, jednoosobowa mydelniczka

Nie ma drzwi ani okien, nie posiada też dachu. Mono Posto to wynik inspiracji Jaguarem D type, Lotusem 11 i chyba również Ferrari Monza z lat 50:

Została pokazana na targach SEMA w 2000 roku i wzbudziła sporą sensację. Auto było wyposażone w 1,8 – litrowy czterocylindrowy silnik o mocy 190 KM. Zbudowano tylko jeden egzemplarz.

2. Rinspeed Mono Ego

Za powstaniem tego auta stoi twórca przedsiębiorstwa motoryzacyjnego w Szwajcarii – wizjoner Frank Rinderknecht oraz francuski designer Jean Charles de Castelbajac. W 1997 roku stworzyli jednomiejscowy 415-konny pojazd, który posiadał homologację drogową. Bolid ważył 960 kg, a do setki rozpędzał się w niecałe 5 sekund.

3. Lamborghini Egoista – wóz dla samotnych multimilionerów i samców alfa

4. Tango – jazda w pozycji ściśniętego śledzia w słoiku

Tango to połowa Smarta. Auto zbudowane zostało przez Commuter Cars Corporation. Jest elektryczne, a na bateriach może pokonać 130 km. Dostępna jest wersja 2- osobowa.

5. Neander Cyclecar

Ernst Neumann był projektantem, malarzem, rzeźbiarzem i jednym z pierwszych twórców mikro samochodów w Niemczech w latach 30. W sumie to nie nazywał ich samochodami, wolał określenie – „maszyny do jazdy”. Jego celem była masowa produkcja, ale „maszyny do jazdy” okazały się jednak zbyt drogie.

6. Sub 3 Wheeler

To start-up z Kalifornii. Dziwny trzykołowy roadster (nowy model G1), który zasilany jest silnikiem z Suzuki TL1000R (135 KM i 105 Nm momentu obrotowego), zaprezentowany został w 2005 roku. Zaprojektowano go z myślą o produkcji i użytkowaniu zarówno w ruchu drogowym, jak i na torze.

7. Exomotive Atomic – pojazd dla tych, co wyrośli z gokartów

Dawcą podzespołów, silnika i skrzyni biegów jest Yamaha R1. Dla zainteresowanych szczegółowa specyfikacja.

8. Morgan 3 Wheeler – urok, szybkość i emocje

Morgan Motor Company istnieje od 1910 roku. Najpopularniejszym pojazdem jest trójkołowiec, który waży 525 kg, posiada 2-litrowy silnik V2 i osiąga 200 km/h. Teoretycznie można podróżować z pasażerem, praktycznie jest to niemal niemożliwe z uwagi na brak miejsca. Jako ciekawostkę można podać fakt, że w Australii przeszedł pomyślnie 3 oddzielne testy zderzeniowe. Prowadzone są tam też prace nad regulacjami prawnymi, które umożliwią wprowadzenie pojazdu na drogę i jego homologację.

9. Mini Hotrod – zabawka dla dużych chłopców

Może i niebezpiecznie wygląda, ale jest dopuszczony do użytku drogowego. Jego pomysłodawcą jest Maik Wenckstern, a inspiracją do jego stworzenia (pojazd powstał 5 lat temu) był wyścig kosiarek samojezdnych.

10. Mazda w walizce

Została zbudowana w 1991 roku na konkurs inżynierów. Idea była tyleż prosta, co szalona – stworzyć pojazd, który będzie mieścił się w walizce. Skonstruowane „auto” uległo jednak bardzo szybko wypadkowi. Odbudowana wersja posiadała dwusuwowy silnik  o pojemności 40 cm sześciennych i rozwijała prędkość do 43 km/h. Można ją było złożyć w 15 sekund. Była wyposażona w światła stopu, reflektory i kierunkowskazy.

Źródło: jalopnik.com, exomotive.com, germanmotorcycles.cl, roadraceengineering.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze