Twój blog motoryzacyjny

Święta pod znakiem AMG

AMG – tak mógłby zaczynać się alfabet miłośników mocnych wrażeń. Te trzy litery potrafią wprowadzić w stan hipnozy skuteczniej niż odliczanie po rosyjsku Anatolija Kaszpirowskiego. Elektryzują włosy na rękach i zaburzają pracę soków trawiennych w żołądku. Są trochę jak tytuł szlachecki Sir przed nazwiskiem. Dodają prestiżu. Ale przede wszystkim zobowiązują. Do dużych emocji.

Zaczęło się od marzenia i pasji. W 1967 roku Hans Werner Aufrecht – spec od zawieszenia i Erhard Melcher – fanatyk na punkcie silników, obydwaj z miejscowości Grossaspach, otworzyli małe przedsiębiorstwo tuningowe. Cel był jasny jak Droga Mleczna widziana gołym okiem w lecie – poprawa osiągów Mercedesa. Z jego realizacją było już trochę trudniej i wspomnianym dżentelmenom zajęło to trochę czasu. Rozpoczęli od kupna i przeróbki powypadkowego Mercedesa 300SEL 6,3. I od oferty handlowej, która obejmowała zarówno gotowe zestawy do montażu, jak i całe pojazdy.

Przełomowym rokiem dla AMG był rok 1971. Ich Mercedes, z silnikiem 6,8 litra V8, w którym zmodyfikowano wałki rozrządu, powiększono średnice zaworów ssących i wprowadzono wiele innych pomniejszych zmian technicznych, zajął pierwsze miejsce w prestiżowym 24-godzinnym wyścigu na belgijskim torze w Spa-Francorchamps. Ważący 1635 kg pojazd (pierwotnie ważył 1830 kg) zdystansował inne auta na torze (tylko Ford Capri RS nawiązał walkę), wprawił w osłupienie publiczność i zyskał medialną sławę. Po latach Aufrecht powie w wywiadzie, że każdy brał ich za wariatów i nawet największy optymista nie zakładał, że osiągną taki sukces. Wydarzenia na torze w Spa – Francorchamps przełożyły się na szybszy rozwój firmy i kolejne osiągnięcia.

Nie na historii jednak chciałbym się dzisiaj skupić, a na wspomnianych emocjach, które ta uznana i legendarna już marka, zajmująca się tuningiem aut, dostarcza kierowcom. A ponieważ koniec świata udało nam się szczęśliwie przeżyć, a święta są tuż tuż, to i emocje są również świąteczne. Obejrzyjcie święta pod znakiem AMG:

 

Źródło: http://www.w114-115.org.pl/j/, youtube


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze