Częstotliwość wymiany Oleju

Wymiana oleju Szczecin

Częstotliwość wymiany oleju zależy od pojazdu i można ją znaleźć w książce serwisowej pojazdu. Ponadto wymiana oleju zależy również od indywidualnego stylu jazdy, co również ma duży wpływ na częstotliwość wymiany. Należy zauważyć, że samochody, które jeżdżą głównie na krótkich dystansach, muszą zmieniać olej częściej niż pojazdy, które jeżdżą tylko na długich dystansach. Wymianę oleju warto połączyć z wymianą filtra nie tylko oleju, ale także powietrza, filtra kabinowego, czy paliwowego. Należy pamiętać, że czyste filtry przyczynią się do sprawnego działania wszystkich układów samochodowych.

Wymiana oleju przekładniowego Szczecin 

Olej przekładniowy pełni podobną funkcję jak olej silnikowy: smaruje elementy skrzyni biegów, zmniejszając w ten sposób ich zużycie. Jednocześnie pełni funkcję chłodzącą i czyszczącą: pochłania najmniejsze cząstki ścierania i transportuje je do filtra, aby nie powodowały niepożądanego tarcia w przekładni. Jednak wraz z wiekiem olej do skrzyni biegów staje się coraz bardziej brudny i traci dobre właściwości płynięcia z powodu obciążenia. 

Wymiana oleju i płynów najbliżej Ciebie

Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni biegów

W przeciwieństwie do wymiany oleju silnikowego wymiana oleju w skrzyni biegów jest konieczna tylko kilka razy w okresie eksploatacji samochodu. Jeśli producent nie określi interwału, który jest bardziej regułą niż wyjątkiem, to pierwszej zmiany należy dokonać po przejechaniu około 80 000 do 100 000 kilometrów lub sześciu do ośmiu lat. Tutaj jednak zależy to również od odpowiedniego modelu i stylu jazdy. Dynamiczna jazda  samochodem odpowiednio zwiększa zużycie, a także powoduje szybsze starzenie się oleju. To samo dotyczy jazdy na krótkich dystansach, które wymagają od przekładni więcej pracy ze względu na częstsze zmiany biegów.


Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów Szczecin

Automatyczna skrzynia biegów w samochodzie narażona jest podczas eksploatacji na duże obciążenia mechaniczne i termiczne. Z tego powodu smarność oleju w automatycznych skrzyniach biegu z czasem się pogarsza. Olej do automatycznej skrzyni biegów również podlega procesowi starzenia i wpływa na zużycie tarcz sprzęgła i kół zębatych. Dlatego każdy samochód z automatyczną skrzynią biegów wymaga wymiany oleju w określonych odstępach czasu. Powinno to nastąpić, zanim pojawią się pierwsze oznaki problemów. Eksperci zalecają wymianę oleju w skrzyni biegów po przejechaniu ok. 80.000 km do 120.000 km. Decydujące znaczenie mają informacje zawarte w książce serwisowej. Po naprawie skrzyni biegów konieczna jest profesjonalna wymiana oleju. ProfiAuto umożliwia znalezienie specjalistycznego warsztatu w swojej okolicy, który może przeprowadzić wymianę oleju w Twojej skrzyni biegów.

Wymiana oleju i płynów najbliżej Ciebie

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów w profesjonalnym warsztacie Szczecin 

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest znacznie bardziej skomplikowana niż wymiana oleju silnikowego dlatego to zadanie wato powierzyć profesjonalistom w specjalistycznym warsztacie i nie tylko ze względów ekologicznych. Kierowca nie powinien samodzielnie wymieniać płynu ATF (Automatic Transmission Fluid), ponieważ zbieranie, przechowywanie i utylizacja starego oleju przekładniowego wymaga specjalnego sprzętu. 


Wymiana płynu chłodniczego

Wymiana płynu chłodniczego Szczecin

Płyn chłodzący jest bardzo ważnym elementem dla prawidłowej pracy silnika. Kontroluje on temperaturę płynów i różnych części silnika niezależnie od warunków pogodowych. Regularna wymiana płynu chłodzącego jest zatem obowiązkowa dla zapewnienia długiej żywotności silnika.

Płyn chłodzący z czasem utlenia się i ulega degradacji. Ze względu na fakt, że jest stale obciążony odpadami, brudzi się i może odbarwiać. Traci przez to swoje właściwości chłodzące i zapobiegające zamarzaniu. Zbyt długo eksploatowany płyn chłodzący może uszkodzić uszczelki lub elementy układu chłodzenia silnika. Dlatego zaleca się wymianę płynu chłodzącego co 2 do 4 lat zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne jest, aby sprawdzać stan płynu co około 10 000 km.

Wymiana oleju i płynów najbliżej Ciebie

Wymiana oleju i płynów w Warsztatach ProfiAuto Szczecin

Na dokonanie wymiany oleju lub płynu warto umówić się w sprawdzonym serwisie, jakim jest warsztat samochodowy Szczecin współpracujący z ogólnopolską siecią ProfiAuto. Pracujący tam specjaliści podpowiedzą też, który płyn lub olej będzie najlepszy do Twojego pojazdu. Źle dobrany produkt może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Wymiana oleju i płynów najbliżej Ciebie

Najczęściej zadawane pytania


  1. Jak sprawdzać poziom oleju silnikowego?

    Poziom oleju powinno się sprawdzać przed włączeniem silnika lub kilka minut po jego uruchomieniu. Pojazd powinien stać na równym podłożu. Poziom oleju silnikowego badamy za pomocą bagnetu olejowego, którego wyciągamy, przecieramy czystą szmatką, a następnie ponownie wsuwamy na miejsce. Po ponownym wyciągnięciu bagnetu poziom olej powinien znajdować się między oznaczeniem minimum i maksimum. Jeżeli konieczne będzie dolanie oleju, zalecane jest użycie tego samego oleju lub o podobnej klasie lepkości. Każda wymiana oleju powinna wiązać się z wymianą filtra olejowego.

  2. Jak prawidłowo wymienić olej w silniku?

    Podczas wymiany oleju samochód powinien stać na płaskim podłożu. Zalecane jest wymieniać olej w garażu z kanałem lub z wykorzystaniem podnośnika. Przed tą czynnością serwisową zalecane jest rozgrzanie silnika do temperatury roboczej. Olej wtedy szybciej spłynie z układu. Należy odkręcić korek spustowy, aby cały olej spłynął do ustawionego wcześniej pojemnika. Następnie trzeba odkręcić filtr oleju, aby również z tego miejsca spłynął olej. W dalszej kolejności należy założyć nowy filtr oleju, zakręcić filtr spustowy i dolać nowy olej. Zużyty olej powinien być przekazany do zakładu utylizacyjnego. Wymiana oleju jest prostą czynnością, jednak w niektórych przypadkach kłopotliwy może być dostęp do filtra. W takiej sytuacji lepiej powierzyć tę czynność mechanikom z warsztatów ProfiAuto

  3. Dlaczego warto regularnie wymieniać olej silnikowy?

    Olej w trakcie użytkowania traci swoje właściwości smarne i nie dociera tak dobrze do wszystkich części silnika. Zaniedbanie wymiany oleju silnikowego może być źródłem poważnych awarii silnika. W samochodach z zużytym olejem często dochodzi do uszkodzenia panewek korbowodowych, które prowadzi do zatkania kanału olejowego. Nieregularna wymiana oleju może również doprowadzić do zużycia turbosprężarki i łożysk. Zbyt długa jazda na zużytym oleju może skutkować uszkodzeniem zaworu czego efektem będzie nieszczelna komora spalania.

Znajdź swój ulubiony warsztat w mieście: Bachowice, Bartniczka, Bełchatów, Biała Podlaska, Białystok, Bobrowo, Branice, Braniewo, Brusy, Brzezia Łąka, Buk Wielka Wieś, Bytom, Chałupki, Chełm, Chorzów, Chwałków, Czarna Dąbrówka, Czarne, Czarnożyły, Czołnochów, Dąbrowa, Dąbrowa Górnicza, Dębica, Dopiewo, Elbląg, Ełk, Garwolin, Gdańsk, Giżycko, Gliwice, Głubczyce, Głuszyca, Gniezno, Goczałkowice-Zdrój, Gorzów Wielkopolski, Gorzyce, Grabów nad Prosną, Jarosław, Jasionów, Jelenia Góra, Katowice, Kępa Bogumiłowicka, Kielce, Kietrz, Korycin, Kościerzyna, Kraków, Krosno Odrzańskie, Krzczonów, Świdnica, Krzyżanowice, Księginice, Linia, Lubecko, Lubliniec, Lubsko, Luzino, Łęczyca, Łódź, Maków Mazowiecki, Malanów, Mała Wieś, Marynowo, Miasteczko Śląskie, Mierzyn, Międzychód, Międzyrzecz, Mikołów, Mościsko, Munina, Nakło Śląskie, Niedomice, Nowogard, Obiecanowo, Obrzycko, Oleśnica, Ostrów Wielkopolski, Pasikurowice, Piaseczno, Piekary Śląskie, Płock, PODEGRODZIE, Pruszcz Gdański, Przemyśl, Pszczyna, Pułtusk, Radonia, Radzionków, Rakoniewice, Rokitnica, Ruda Śląska, Rzeszów, Sanok, Sękowice, Sianów, Sielec, Skiereszewo, Skrzyszów, Stary Bartków, Staszów, Strzelin, Suwałki, Szamotuły, Szczecin, Szczyglice, Sztutowo, Śliwniki, Środa Śląska, Świdnica, Świecie, Tarnów, Topola Mała, Toruń, Tuchola, Tuczępy, Tychy, Tymbark, Wałbrzych, Warchlinko, Warszawa, Warszawa Ursynów, Wejherowo, Wierzchosławice, Wilcza, Wiśniewo, Włocławek, Wodzisław Śląski, Wojkowice, Wojnowice, Wrocław, Zabrze, Ząbkowice Śląskie, Zbrosławice, Zbylitowska Góra, Zebrzydowice, Zgierz, Zielona Góra, Złotoryja.