Wymiana oleju i płynów Kietrz

Olej silnikowy jest odpowiedzialny za smarowanie elementów ruchomych silnika, przez co uważany jest za jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych samochodu. Bardzo ważna jest jego regularna wymiana. Co ważne, długotrwałe eksploatowanie oleju ma wpływ na spadek jego wartości smarnych, dlatego też, by silnik jak najdłużej pracował bez zarzutu, zaleca się wymieniać olej minimum raz w roku lub co 15 000 przejechanych kilometrów. Warto wymianę oleju połączyć z wymianą filtra nie tylko oleju, ale także powietrza, filtra kabinowego, czy paliwowego na nowy. Warto pamiętać, że czyste filtry przyczynią się do sprawnego działania wszystkich układów samochodowych.

Nie znaleziono partnerów w mieście Kietrz.
Zmień kryteria wyszukiwania lub zobacz gdzie wykonasz podobne usługi w najbliższej okolicy:

Jak często należy wymieniać płyn chłodniczy?

Zadaniem układu chłodzenia jest dbałość o odpowiednią temperaturę silnika przy pracy oraz utrzymanie jej na stałym poziomie. Jest to szczególnie istotne zimą. W porze letniej z kolei układ chłodzenia zapobiega przegrzaniu się silnika. Układ jest w stanie prawidłowo funkcjonować, jeżeli systematycznie wymieniany jest płyn chłodniczy.

Częstotliwość wymiany płynu chłodniczego uzależniona jest przede wszystkim od typu płynu lub producenta pojazdu. W większości przypadków tę czynność należy wykonać raz na 2 lata, ale też zdarzają się sytuacje, w których zalecana jest wymiana płynu co 5 lat. Warto zapamiętać, że płyn chłodniczy z oznaczeniem IAT zazwyczaj wymienia się co 2 lata, a płyny z oznaczeniem OAT – co 5 lat. Masz wątpliwości co do czasu wymiany płynu? Koniecznie skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów w serwisach ProfiAuto Kietrz.

Wymiana oleju i płynu w profesjonalnych serwisach ProfiAuto Kietrz

Wymiana oleju i płynu chłodniczego to czynności, które należy regularnie przeprowadzać, jeżeli masz na uwadze sprawność silnika w Twoim aucie. Olej chroni elementy i podzespoły samochodu zgodnie ze swoim zastosowaniem, a dzięki płynowi chłodniczemu silnik się nie przegrzewa i nie ulega awarii.

Na dokonanie wymiany oleju lub płynu chłodniczego warto umówić się w sprawdzonym serwisie, jakim jest warsztat samochodowy współpracujący z ogólnopolską siecią ProfiAuto. Pracujący tam specjaliści podpowiedzą Ci też, który płyn chłodniczy i olej będzie najlepszy do Twojego pojazdu. Źle dobrany olej może bardziej zaszkodzić niż pomóc.


 1. Jak sprawdzać poziom oleju silnikowego?

  Poziom oleju powinno się sprawdzać przed włączeniem silnika lub kilka minut po jego uruchomienie. Pojazd powinien stać na równym podłożu. Poziom oleju silnikowego badamy za pomocą bagnetu olejowego, który wyciągamy, przecieramy czystą szmatką, a następnie ponownie wsuwamy go na miejsce. Po ponownym wyciągnięciu bagnetu olej powinien znajdować się między oznaczeniem minimum i maksimum. Jeżeli konieczne będzie dolanie oleju, zalecane jest użycie tego samego oleju lub o podobnej klasie lepkości. Każda wymiana oleju powinna wiązać się z wymianą filtra olejowego.

 2. Jak prawidłowo wymienić olej w silniku

  Podczas wymiany oleju samochód powinien stać na płaskim podłożu. Zalecane jest wymieniać olej w garażu z kanałem lub z wykorzystaniem podnośnika. Przed tą czynnością serwisową zalecane jest rozgrzanie silnika do temperatury roboczej. Olej wtedy szybciej spłynie z układu. Należy odkręcić korek spustowy, aby cały olej spłynął do ustawionego wcześniej pojemnika. Następnie trzeba odkręcić filtr oleju, aby również z tego miejsca spłynął olej. W dalszej kolejności należy założyć nowy filtr oleju, zakręcić filtr spustowy i dolać nowy olej. Zużyty olej powinien być przekazany do zakładu utylizacyjnego.

  Wymiana oleju jest prostą czynnością, jednak w niektórych przypadkach kłopotliwy może być dostęp do filtra. W takiej sytuacji lepiej powierzyć tę czynność mechanikom z warsztatów ProfiAuto Kietrz

 3. Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?

  Szczegółowe okresy wymiany oleju wskazywane są przez producenta. Współczesne samochody przystosowane są do wydłużonych okresów wymiany, sięgających do 30000 km. Specjaliści z warsztatów ProfiAuto Kietrz zalecają wymianę oleju raz w roku lub po przejechaniu 10000 - 15000 km. Należy pamiętać, że olej podlega degradacji nie tylko na skutek użytkowania, ale w wyniku upływu czasu.

 4. Jakie korzyści płyną z częstej zmiany oleju w silniku samochodu?

  Częsta wymiana oleju silnikowego wpływa na zmniejszenie oporów wewnątrz silnika, co skutkuje lepszymi osiągami silnika i przedłuża jego żywotność. Efektywniejsza praca silnika zmniejsza również zużycie paliwa oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska.

 5. Dlaczego warto regularnie wymieniać olej silnikowy?

  Olej w trakcie użytkowania traci swoje właściwości smarne i nie dociera tak dobrze do wszystkich części silnika. Zaniedbanie wymiany oleju silnikowego może być źródłem poważnych awarii silnika. W samochodach z zużytym olejem często dochodzi do uszkodzenia panewek korbowodowych, które prowadzi do zatkania kanału olejowego. Nieregularna wymiana oleju może również doprowadzić do zużycia turbosprężarki i łożysk.

  Zbyt długa jazda na zużytym oleju może skutkować uszkodzeniem zaworu czego efektem będzie nie szczelna komora spalania.