Wymiana oleju i płynów Lipnica

Olej silnikowy jest odpowiedzialny za smarowanie elementów ruchomych silnika, przez co uważany jest za jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych samochodu. Bardzo ważna jest jego regularna wymiana. Co ważne, długotrwałe eksploatowanie oleju ma wpływ na spadek jego wartości smarnych.

Nie znaleziono partnerów w mieście Lipnica.
Zmień kryteria wyszukiwania lub zobacz gdzie wykonasz podobne usługi w najbliższej okolicy:


Zobacz serwisy w pobliżu

Częstotliwość wymiany Oleju

Częstotliwość wymiany oleju zależy od pojazdu i można ją znaleźć w książce serwisowej pojazdu. Ponadto wymiana oleju zależy również od indywidualnego stylu jazdy, co również ma duży wpływ na częstotliwość wymiany. Należy zauważyć, że samochody, które jeżdżą głównie na krótkich dystansach, muszą zmieniać olej częściej niż pojazdy, które jeżdżą tylko na długich dystansach. Wymianę oleju warto połączyć z wymianą filtra nie tylko oleju, ale także powietrza, filtra kabinowego, czy paliwowego. Należy pamiętać, że czyste filtry przyczynią się do sprawnego działania wszystkich układów samochodowych.

Wymiana oleju przekładniowego Lipnica 

Olej przekładniowy pełni podobną funkcję jak olej silnikowy: smaruje elementy skrzyni biegów, zmniejszając w ten sposób ich zużycie. Jednocześnie pełni funkcję chłodzącą i czyszczącą: pochłania najmniejsze cząstki ścierania i transportuje je do filtra, aby nie powodowały niepożądanego tarcia w przekładni. Jednak wraz z wiekiem olej do skrzyni biegów staje się coraz bardziej brudny i traci dobre właściwości płynięcia z powodu obciążenia. 


Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni biegów

W przeciwieństwie do wymiany oleju silnikowego wymiana oleju w skrzyni biegów jest konieczna tylko kilka razy w okresie eksploatacji samochodu. Jeśli producent nie określi interwału, który jest bardziej regułą niż wyjątkiem, to pierwszej zmiany należy dokonać po przejechaniu około 80 000 do 100 000 kilometrów lub sześciu do ośmiu lat. Tutaj jednak zależy to również od odpowiedniego modelu i stylu jazdy. Dynamiczna jazda  samochodem odpowiednio zwiększa zużycie, a także powoduje szybsze starzenie się oleju. To samo dotyczy jazdy na krótkich dystansach, które wymagają od przekładni więcej pracy ze względu na częstsze zmiany biegów.


Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów Lipnica

Automatyczna skrzynia biegów w samochodzie narażona jest podczas eksploatacji na duże obciążenia mechaniczne i termiczne. Z tego powodu smarność oleju w automatycznych skrzyniach biegu z czasem się pogarsza. Olej do automatycznej skrzyni biegów również podlega procesowi starzenia i wpływa na zużycie tarcz sprzęgła i kół zębatych. Dlatego każdy samochód z automatyczną skrzynią biegów wymaga wymiany oleju w określonych odstępach czasu. Powinno to nastąpić, zanim pojawią się pierwsze oznaki problemów. Eksperci zalecają wymianę oleju w skrzyni biegów po przejechaniu ok. 80.000 km do 120.000 km. Decydujące znaczenie mają informacje zawarte w książce serwisowej. Po naprawie skrzyni biegów konieczna jest profesjonalna wymiana oleju. ProfiAuto umożliwia znalezienie specjalistycznego warsztatu w swojej okolicy, który może przeprowadzić wymianę oleju w Twojej skrzyni biegów.


Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów w profesjonalnym warsztacie Lipnica 

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest znacznie bardziej skomplikowana niż wymiana oleju silnikowego dlatego to zadanie wato powierzyć profesjonalistom w specjalistycznym warsztacie i nie tylko ze względów ekologicznych. Kierowca nie powinien samodzielnie wymieniać płynu ATF (Automatic Transmission Fluid), ponieważ zbieranie, przechowywanie i utylizacja starego oleju przekładniowego wymaga specjalnego sprzętu. 


Wymiana płynu chłodniczego

Płyn chłodzący jest bardzo ważnym elementem dla prawidłowej pracy silnika. Kontroluje on temperaturę płynów i różnych części silnika niezależnie od warunków pogodowych. Regularna wymiana płynu chłodzącego jest zatem obowiązkowa dla zapewnienia długiej żywotności silnika.

Płyn chłodzący z czasem utlenia się i ulega degradacji. Ze względu na fakt, że jest stale obciążony odpadami, brudzi się i może odbarwiać. Traci przez to swoje właściwości chłodzące i zapobiegające zamarzaniu. Zbyt długo eksploatowany płyn chłodzący może uszkodzić uszczelki lub elementy układu chłodzenia silnika. Dlatego zaleca się wymianę płynu chłodzącego co 2 do 4 lat zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne jest, aby sprawdzać stan płynu co około 10 000 km.


Wymiana oleju i płynów w Warsztatach ProfiAuto Lipnica

Na dokonanie wymiany oleju lub płynu warto umówić się w sprawdzonym serwisie, jakim jest warsztat samochodowy Lipnica współpracujący z ogólnopolską siecią ProfiAuto. Pracujący tam specjaliści podpowiedzą też, który płyn lub olej będzie najlepszy do Twojego pojazdu. Źle dobrany produkt może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Znajdź swój ulubiony warsztat w mieście: Białystok, Chorzów, Czarków, Dąbrowa, Dąbrowa Tarnowska, Dziadowa Kłoda, Głogów, Głogówek, Gruszka, Jasiona, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Kostrzyca, Koszalin, Kunice, Legnica, Lubin, Luzino, Łaziska Górne, Łódź, Łuszczanowice-Kolonia, Nakło Śląskie, Namysłów, Niepruszewo, Nowa Wieś Ełcka, Nysa, Ostrów, Pieńsk, Pietna, Poklatki , Przemyśl, Radom, Radzionków, Ruda Śląska, Sanok, Siedleczek, Siedlęcin, Sitkówka-Nowiny, Strzegowo, Strzelin, Susz, Świdnica, Tarnowskie Góry, Turbia, Uścięcice, Wałbrzych, Władysławów, Włocławek, Wojska, Wrocław, Zabrze, Ząbkowice Śląskie, Złotoryja, Żagań, Żary.