Twój blog motoryzacyjny

Pagani Huayra BC Roadster – dzieło sztuki na kołach

Pagani odsłoniło jeden z najdroższych seryjnie produkowanych modeli. Oto Huayra BC Roadster.

Niewielu jest producentów na świecie, którzy przykuwają taką uwagę, jak robi to Pagani Automobili. Każdy nowy pojazd z tej włoskiej manufaktury jest świętem motoryzacji. Nawet jeśli stać na niego tylko nielicznych.

Kosmiczna cena za Pagani Huayra

Nowa Huayra BC Roadster zachwyca detalami i jakością wykończenia. To użytkowe dzieło sztuki, więc nie powinna nikogo zaskoczyć jego cena – 3,7 mln funtów (przed opodatkowaniem), czyli blisko 17,5 mln zł.

Sercem superauta jest doładowane 6-litrowe V12 AMG

Specjalnie zaprojektowane przez AMG. Jednostka wytwarza aż 802 KM i 1050 Nm momentu obrotowego. Moc trafia na tylne koła za pośrednictwem 7-biegowej sekwencyjnej skrzyni Xtrac z lekkim pojedynczym sprzęgłem. Takie rozwiązanie jest o 35% lżejsze od układu dwusprzęgłowego. Odchudzono także nadwozie – o 30 kg. To zasługa nowego materiału, który jest połączeniem włókna węglowego i tytanu. Łączna masa Pagani Huayra wynosi zaledwie ok. 1250 kg.

Pagani Huayra wyróżnia się aerodynamiką

Udało się w projekcie uwzględnić dwie pozornie wykluczające się kwestie – brak dachu i docisk do podłoża. Dzięki odpowiednio ukształtowanemu spojlerowi oraz systemowi odprowadzania spalin do dyfuzora Pagani Huayra może pochwalić się 500-kilogramowym dociskiem przy prędkości 280 km/h. Roadster generuje 1,9 g przeciążenia w zakrętach, a górną granicą jest 2,2 g.

Dla porównania Bugatti Chiron odznacza się współczynnikiem 1,5 g. Ważną rolę odgrywają tu opony Pirelli P Zero Trofeo R, które zapewniają znakomite trzymanie. Dane dotyczące wydajności nie są jeszcze znane. Sprint do setki roadstera nie powinien jednak odbiegać od przyspieszenia wersji coupe, które wynosi ok, 2,5 s.

Tradycyjnie wnętrze dopracowano w najmniejszym szczególe

Zaledwie 40 egzemplarzy Pagani Huayra

Superauto zadebiutuje podczas Monterey Car Week w sierpniu. Być może będzie to jedyna okazja, by obejrzeć i fizycznie dotknąć roadstera, bo cała seria została już wyprzedana.

Źródło: Pagani, motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze