Twój blog motoryzacyjny

Gdy Elon Musk zaczyna mówić, świat staje się prostszy

Szef Tesli Motors słynie z kontrowersyjnych komentarzy, odważnych opinii i ciętego języka, któremu najczęściej daje upust na twitterze. Świetnie sobie radzi także na żywo, a dowodem na to jest jego ostatnie publiczne wystąpienie.

Musk-wizjoner

Na kalifornijskiej imprezie firmowej nazwanej nieformalnie „Autonomy DayElon Musk podzielił się swoimi przemyśleniami oraz opowiedział o planach rozwoju autonomicznej technologii. W swoim stylu nakreślił bardzo pomyślne prognozy dla Tesli (a jakże), które zebrałem w kilka najważniejszych punktów, by można je było niebawem łatwiej zweryfikować.

Poziom 5 autonomii w Tesli do 2020 roku

Tesla Motors rozwija mikroprocesor, który ma zapewnić elektrycznym pojazdom najlepszą w swojej klasie wydajność. Stoi za nim Samsung. Nowy chip jest podobno 21 razy efektywniejszy od modułu Nvidia, który Tesla używała do tej pory. Celem jest uzyskanie 5. najwyższego poziomu autonomii. Według Muska nastąpi to już za rok. Co prawda, w tej chwili nie ma tak zaawansowanych autonomicznie pojazdów, ale…nic nie stoi na przeszkodzie, by to się zmieniło. Zyskają na tym oczywiście właściciele pojazdów Tesli.

Milion samochodów z funkcją autonomiczną na drogach w drugiej połowie przyszłego roku

Musk w swojej wizji zakłada, że zrobotyzowane taksówki Tesli będą poruszać się w wybranych miastach na terenie całego kraju. Okrągły milion aut, a może nawet więcej (w tej liczbie CEO Tesli uwzględnia także pojazdy już sprzedane). Posiadacze Tesli, którzy dołączą do sieci i zgodzą się na świadczenie tego typu usługi, dobrze na tym zarobią. Podana kwota trobi wrażenie – rocznie ma to być nawet 30 000 dolarów. Podczas gdy samochody taksówki będą pracować, ich właściciele mogą np. wyjechać sobie na wakacje. Uber powinien chyba zacząć się bać.

LIDAR jest skazany na porażkę

Technologia laserowa, która mapuje teren w 3D w czasie rzeczywistym wokół auta, jest rozwiązaniem według Muska całkowicie niepotrzebnym i generującym koszty. Pełną autonomię można osiągnąć poprzez aktualizację oprogramowania. Tym samym szef Tesli chce budować samojeżdżące auta „po swojemu” i wbrew przewidywaniom producentów z branży, które są zgoła odmienne. Ale do tego chyba wszyscy zdążyliśmy się już przyzwyczaić.

Filmik obrazujący działanie systemu na bazie kamer i czujników zamieszczono w serwisie youtube:


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze