Twój blog motoryzacyjny

Ferrari 250 GTO najdroższym samochodem świata

70 milionów dolarów, 52 miliony funtów albo równowartość ok. 257 milionów złotych. W miniony weekend Ferrari 250 GTO z 1963 roku zmieniło właściciela, stając się najdrożej sprzedanym autem na świecie.

Najwyższą do tej pory kwotą, jaką na samochód wyłożyła prywatna osoba było 52 miliony dolarów. Transakcja została zawarta w 2013 roku i również dotyczyła Ferrari 250 GTO. To już jednak historia.

Skąd taka wysoka cena?

Ręcznie wykonane Ferrari GTO ma status motoryzacyjnego białego kruka wśród kolekcjonerów. Jest bardzo rzadkie – powstało jedynie w 39 sztukach, piękne, szybkie i posiada torową przeszłość. Szczególnie ten ostatni czynnik miał wpływ na ostateczną cenę.

Egzemplarz sprzedany za 70 milionów zajął 4. miejsce w prestiżowym 24-godzinnym wyścigu Le Mans (drugie w klasie) w 1963 roku oraz święcił triumfy w wyścigu Tour de France rok później. Tylko w latach 1964 – 1965 pojazd rywalizował w 14 wyścigach, w tym w Grand Prix Angoli w Afryce.

Co istotne, samochód ma oryginalne malowanie i nigdy nie uczestniczył w wypadku, czego nie można powiedzieć o każdym GTO.

Klasyczne Ferrari to inwestycja

Włoski klasyk jest postrzegany jako idealna lokata kapitału. Marcel Massini, światowej sławy specjalista od klasycznych Ferrari – żaden z liczących się kolekcjonerów na świecie nie kupi Ferrari bez wcześniejszego zapoznania się z jego raportem i opinią – przewiduje, że ceny za unikalne 250 GTO będą jeszcze wyższe. Grono bogatych kolekcjonerów, do którego należą takie postaci jak Ralph Lauren, Lawrence Stroll, czy spadkobierca sieci Walmart, Rob Walton, wciąż się powiększa, a liczba Ferrari 250 GTO pozostaje ta sama.

W ciągu najbliższych 2-3 lat, prognozuje Massini, znajdzie się ktoś gotowy zapłacić za klasyczny egzemplarz marki z Maranello nawet 100 milionów dolarów. I pomyśleć, że na początku produkcji w 1962 roku cena nowego Ferrari 250 GTO wynosiła 18 000 dolarów (według obecnego kursu ok. 150 000 dolarów)…

Przeczytaj: 20 najdroższych aut świata (edycja 2017)

 

Zdjęcie: autoblog.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze