Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Ferrari 250 GTO najdroższym samochodem świata

70 milionów dolarów, 52 miliony funtów albo równowartość ok. 257 milionów złotych. W miniony weekend Ferrari 250 GTO z 1963 roku zmieniło właściciela, stając się najdrożej sprzedanym autem na świecie.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Najwyższą do tej pory kwotą, jaką na samochód wyłożyła prywatna osoba było 52 miliony dolarów. Transakcja została zawarta w 2013 roku i również dotyczyła Ferrari 250 GTO. To już jednak historia.

Skąd taka wysoka cena?

Ferrari 250 GTO

Ręcznie wykonane Ferrari GTO ma status motoryzacyjnego białego kruka wśród kolekcjonerów. Jest bardzo rzadkie – powstało jedynie w 39 sztukach, piękne, szybkie i posiada torową przeszłość. Szczególnie ten ostatni czynnik miał wpływ na ostateczną cenę.

Egzemplarz sprzedany za 70 milionów zajął 4. miejsce w prestiżowym 24-godzinnym wyścigu Le Mans (drugie w klasie) w 1963 roku oraz święcił triumfy w wyścigu Tour de France rok później. Tylko w latach 1964 – 1965 pojazd rywalizował w 14 wyścigach, w tym w Grand Prix Angoli w Afryce.

Co istotne, samochód ma oryginalne malowanie i nigdy nie uczestniczył w wypadku, czego nie można powiedzieć o każdym GTO.

Klasyczne Ferrari to inwestycja

Ferrari 250 GTO

Włoski klasyk jest postrzegany jako idealna lokata kapitału. Marcel Massini, światowej sławy specjalista od klasycznych Ferrari – żaden z liczących się kolekcjonerów na świecie nie kupi Ferrari bez wcześniejszego zapoznania się z jego raportem i opinią – przewiduje, że ceny za unikalne 250 GTO będą jeszcze wyższe. Grono bogatych kolekcjonerów, do którego należą takie postaci jak Ralph Lauren, Lawrence Stroll, czy spadkobierca sieci Walmart, Rob Walton, wciąż się powiększa, a liczba Ferrari 250 GTO pozostaje ta sama.

W ciągu najbliższych 2-3 lat, prognozuje Massini, znajdzie się ktoś gotowy zapłacić za klasyczny egzemplarz marki z Maranello nawet 100 milionów dolarów. I pomyśleć, że na początku produkcji w 1962 roku cena nowego Ferrari 250 GTO wynosiła 18 000 dolarów (według obecnego kursu ok. 150 000 dolarów)…

 

Zdjęcie: autoblog.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze