Twój blog motoryzacyjny

Jaguar I-Pace – kot na prąd

Pierwszy elektryczny SUV Jaguara zaprezentowany. To nowy rozdział w historii brytyjskiego producenta. Oto Jaguar I-Pace.

Wygląd

Prototyp SUV-a poznaliśmy już pod koniec 2016 roku. Wersja produkcyjna nie odbiega szczególnie od zaprezentowanego konceptu. Ian Callum, stylista marki, przyznaje się do inspiracji koncepcyjną hybrydą C-X75, której nie udało się wprowadzić na rynek. I-Pace ma krótką maskę, nachyloną linię dachu i niezły współczynnik oporu powietrza – Cx 0,29.

Napęd

Za napęd elektryczny SUV-a odpowiadają dwa silniki elektryczne, po jednym na oś, łącznie wytwarzające 400 KM i 696 Nm momentu obrotowego.

Zasięg i ładowanie

Czyli to, co najważniejsze w przypadku elektryka – ile przejedziemy na jednym ładowaniu. I-Pace wyposażony jest w baterie litowo-jonowe o pojemności 90 kWh, które umożliwiają pokonanie dystansu 240 mil (ok. 386 km). Według cyklu pomiarowego WLTP (World Harmonized Light Wehicle Test Procedure) ma to być nawet 480 km.

Napełnienie baterii do poziomu 80% zajmuje 80 minut pod warunkiem korzystania z ładowarki 50 kW. Mocniejsza ładowarka 100 kW zmniejsza ten czas do ok. 40 minut. Jaguara I-Pace można także naładować z domowego gniazdka, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość – trwa to co najmniej 10 godzin (do 80% baterii).

Komfort z jazdy

Na komfort jazdy ma mieć wpływ nowa aluminiowa płyta, na której powstał I-Pace oraz idealny rozkład masy pomiędzy osiami (50:50). W opcji dostępne jest zawieszenie pneumatyczne, czy panoramiczny dach.

Osiągi

I-Pace charakteryzuje się znakomitymi osiągami. Oficjalnie przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 4,8 s, a prędkość maksymalna to 199 km/h. Jaguar pewny jest tych danych, o czym świadczy wyzwanie rzucone Tesli Motors.

Wnętrze

Wnętrza elektrycznego Jaguara to skupisko najnowszej technologii i systemów łączności. Kierowca będzie miał do swojej dyspozycji system multimedialny Touch Pro Duo, na który składają się 2 ekrany oraz asystenta głosowego – system Amazon Alexa, który usprawni komunikację z aplikacjami Jaguara.

Bagażnik

Ma 656 litrów pojemności. Po złożeniu tylnych foteli przestrzeń ładunkowa zwiększa się do 1453 litrów.

Cena

Cena bazowa I-Pace’a zaczyna się od 58 995 funtów, co po przeliczeniu na złotówki daje ok. 278 000 zł.

 

Zdjęcia: carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze