Twój blog motoryzacyjny

Pagani Huayra BC

Huayra jest bez wątpienia jednym z najbardziej ekscytujących supercarów na planecie Ziemia. Horacio Pagani uznał jednak, że ten samochód może być jeszcze bardziej ekscytujący i stworzył ekstremalną wersję Huayry, oznaczoną literkami BC – na cześć swojego przyjaciela, Benny’ego Caioli. Genewskie targi motoryzacyjne dobiegają końca, poznajcie zatem kilka faktów na temat nowej Huayry, która w Szwajcarii miała swoją premierę.

Silnik

Pojazd wyposażony jest w 6-litrowy podwójnie turbodoładowany silnik V12 od AMG, generujący 800 KM i 1100 Nm momentu obrotowego. Moc trafia na tylne koła za sprawą 7-biegowej zautomatyzowanej przekładni Xtrac, której konstrukcja jest 40 % lżejsza od współczesnych skrzyń dwusprzęgłowych. Gwarantuje również krótszy czas zmiany przełożeń (75 ms wobec 150 w wersji standardowej).

Waga

Tu postawiono na drastyczną kurację odchudzającą. Samochód zbudowany jest z nowych kompozytowych materiałów, które cechują się lekkością i wytrzymałością. Tytanowy wydech waży zaledwie 2,9 kilogramów (mniej o 7 kg od regularnego wydechu). Kute ze stopu aluminium felgi APP są z kolei lżejsze o całe 9 kilogramów. Oszczędność na wadze dotyczy także zawieszenia, które jest aż o 25% lżejsze od wersji standardowej. W sumie Huayra BC została odchudzona względem poprzedniczki o 132 kilogramy i waży zaledwie 1218 kilogramów.

Aerodynamiczność

Jeśli chodzi o aerodynamiczny pakiet, swoje palce maczali specjaliści z Dallara. Huayra BC otrzymała wyjątkowo masywne tylne skrzydło, tylny dyfuzor, wysunięty przedni splitter, przemodelowane progi i wiele wlotów w karoserii.

Cena

2 350 000 euro. Na tyle został wyceniony każdy z 20 powstałych egzemplarzy Pagani Huayry BC. Do wiadomości potencjalnie zainteresowanych – wszystkie sztuki już sprzedano.

 

Ciekawostka 1 – Huayra w Polsce

Huayra w wersji standardowej (jeden ze stu wyprodukowanych pojazdów) pojawiła się w ofercie dilera Ferrari w Katowicach. Cena brutto: 2 082 500 euro.

Ciekawostka 2 – Na zakupy w Pagani

Huayra nie należy do najbardziej pojemnych i funkcjonalnych pojazdów na świecie. Horacio przewidział jednak, że właściciel auta może od czasu do czasu mieć potrzebę zrobienia zakupów, dlatego zaprojektował dwa specjalne schowki z włókna węglowego. Umiejscowione są tuż przed tylnymi kołami i mogą pomieścić kilka solidnych toreb z włoszczyzną.

 

Źródło zdjęć: carthrottle.com, jalopnik.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze