Twój blog motoryzacyjny

Oryginalne sześciokołowce

Na tegorocznym salonie samochodowym w Genewie zadebiutował Land Rover Defender w modyfikacji tunera Kahn Design. Nazywa się Flying Huntsman 110 WB 6×6, ma silnik GM o pojemności 6,2 l i mocy 430 KM, a wizualnie wyróżnia go sześć kół. Obejrzyjcie kilka innych pojazdów z sześcioma kołami.

Land Rover z szescioma kolami

kahn huntsman

Mercedes G63 AMG 6×6

Mercedes-G-6x6

Ta ekstremalna terenówka za ponad 2 200 000 złotych sprzedała się w Polsce w pierwszej połowie roku w liczbie 7 egzemplarzy, co było rekordem w Europie. Pod maską podstawowej wersji pracuje 5,5-litrowy silnik V8 o mocy 536 KM. Samochód szybko znalazł się w centrum zainteresowania tunerów – swoje modyfikacje przedstawili m.in. Brabus, Mansory, a nawet Dartz. Ten ostatni oferuje wersję w pełni opancerzoną za 3 300 000 dolarów (ochrona balistyczna na poziomie B8).

Tyrrell P34

tyrrell

Sześciokołowy bolid P34 zespołu Tyrrell-Ford zaprojektowany został przez Dereka Gardnera i zaprezentowany światu w 1976 roku. Dodatkowa oś z przodu miała poprawiać właściwości aerodynamiczne pojazdu – opór powietrza miał być mniejszy. Wszystkie cztery przednie koła były skrętne. Tyrrell napędzany był silnikiem Forda o mocy 475 KM i rozpędzał się do 320 km/h. W swojej krótkiej historii na torze (występował w latach 1976 – 1977) wygrał tylko jeden wyścig – Grand Prix Szwecji. Tutaj możecie obejrzeć test bolidu w wykonaniu Jackiego Stewarta.

Covini C6W

Covini

Podobno nad jego konstrukcją włoski zespół Covini Engineering pracował przez ponad 30 lat. Za inspirację posłużył wspomniany wyżej Tyrrell P34. Pojazd w wersji prototypu pokazano po raz pierwszy w 2004 roku w Genewie. Samochód ważył tylko 1150 kg, a za napęd posłużyła 4,2-litrowa jednostka V8 z Audi o mocy 440 KM. Produkcja w liczbie 6 sztuk rocznie ruszyła pod koniec 2009 roku.

Pullman

Pullman

Sześciokołowy Pullman powstał ok. 1903 roku. Koła przednie i tylne były połączone
i używane do sterowania, a silnik napędzał środkową oś. Po zderzeniu z słupem telegraficznym pojazd został rozebrany na części, a te wykorzystano do budowy wersji czterokołowej.

Renault 5 6×6

Renault-5

„Dlaczego sześć kół?” „Na pokaz” – odparł Christian de Leotard na tak postawione pytanie. Napędzany na wszystkie koła Renault 5 powstał w 1980 roku i uczestniczył nawet w Rajdzie Dakar. Jego twórca poszedł za ciosem i później zbudował jeszcze sześciokołową wersję R5 Turbo.

Rinspeed Dock+Go

rinspeed dock and go

Szwajcarska firma Rinspeed znana jest z szalonej kreatywności. W 2012 roku w Genewie pokazała sześciokołowego elektrycznego Smarta z przyczepką, która służyła za bagażnik i dodatkowe źródło energii.

 

Źródło zdjęć: trf1.net, carthrottle.com, rinspeed.com, american-automobiles.com, carscoops.com, jalopnik.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze