Twój blog motoryzacyjny

Taniec w chmurach – Ari Vatanen zdobywa Pikes Peak

O Pikes Peak pisałem w kontekście wspólnej wspinaczki Ducati i Audi w ubiegłym roku. To góra w Colorado w USA, która ma 4300 m i mnóstwo ostrych zakrętów. Od samego patrzenia może zakręcić się w głowie, a Aviomarin ani trochę nie skutkuje.

W 1988 roku górę tę zdobywał fiński kierowca rajdowy Ari Vatanen samochodem niezwykłym – Peugeotem 405 T16 GR. Mocno odchudzone auto ważyło 900 kg, miało ponad 600 koni i napęd na cztery koła. Przyspieszało od 0 do 200 km/h w mniej niż 10 sekund. Vatanen wjechał na szczyt w rekordowym czasie 10 minut i 47 sekund, a Jean Louis Mourey nakręcił 5 minutowy film, który znany jest w sieci pod tytułem: Climb Dance. Film zdobył w 1990 roku złoto na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Houston.

Jest tu wszystko: niesamowite ujęcia z helikoptera, momenty grozy, gdy auto o mały włos nie wypada z trasy, oślepiające słońce i ekwilibrystyczne manewry Vatanena za kierownicą. Zamiast podkładu muzycznego słyszymy dźwięk silnika, a widoku i ujęć kamery z kokpitu  nie zastąpi żadna symulacja na Playstation. Przypominamy ten film:

 

Źródło: sportscardigest.com/


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze