Serwis układu napędowego Warszawa

Szukasz zaufanego warsztatu samochodowego, który wykonuje naprawy układu napędowego? Partnerzy ProfiAuto oferują kompleksowy serwis elementów układu napędowego w tym naprawę skrzyni biegów czy sprzęgła. Dostęp do profesjonalnych urządzeń i zespół wykwalifikowanych mechaników, pozwala na na precyzjną i trwałą naprawę. Wybierz serwis ProfiAuto z miasta Warszawa i umów się na wizytę.

Budowa i funkcja układu napędowego

Naprawa układu napędowego Warszawa

Układ napędowy samochodu tworzą wszystkie mechanizmy biorące udział w procesie przeniesienie momentu obrotowego z silnika na koła pojazdu. Dzięki temu samochód może się poruszać. W skład układu wchodzą takie elementy jak skrzynia biegów, połączone z nią sprzęgło, mechanizm różnicowy, wał napędowy, piasta koła. Sprawny układ napędowy ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania samochodu. Na żywotność układu napędowego w dużym stopniu ma wpływ styl jazdy kierowcy. Niepotrzebne wciskanie sprzęga na postoju lub światłach może doprowadzić do szybszej eksploatacji tego elementu. Natomiast jazda na niskich obrotach może spowodować problemy z silnikiem.

Objawy awarii układu napędowego

Ze względu na precyzyjną i skomplikowaną konstrukcję układu napędowego, wykrycie usterki może nie być łatwym zadaniem. Część usterek układu napędowego można rozpoznać po towarzyszącym im objawach. Sugerują o konieczności dokonania szczegółowej diagnostyki i wyeliminowania usterek dla uniknięcia poważniejszych awarii. Właściwe zdiagnozowanie i naprawa awarii układu napędowego wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dlatego usuwanie awarii należy pozostawić doświadczonym fachowcom z serwisów ProfiAuto z miasta Warszawa.

Najczęstsze objawy uszkodzenia układu napędowego:

 • utrudniona zmiana biegów w skrzyni;
 • poślizg i szarpania sprzęgła oraz zapach spalenizny;
 • ograniczone osiągi przy jeździe pod górę;
 • samoistne wskakiwanie biegów;
 • hałaśliwa praca sprzęgła, skrzyni biegów, wału napędowego;
 • niedostateczny poziom oleju przekładniowego.
Serwis układu napędowego najbliżej Ciebie

Najczęstsze usterki układu napędowego

Awaria skrzyni biegów Warszawa

Skrzynia biegów jest elementem samochodu odpowiedzialnym za efektywne przekazywanie mocy z silnika na koła oraz za uzyskanie optymalnej prędkości obrotowej. Wyróżniamy kilka typów skrzyń biegów ze względu na zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Najczęściej stosowanymi w motoryzacji skrzyniami biegów są: manualne, sekwencyjne, półautomatyczne i automatyczne. Stan techniczny przekładni uzależniony jest od warunków eksploatacji i odpowiedniego serwisu. W przypadku uszkodzenia skrzyni biegów jazda samochodem będzie niemożliwa, dlatego konieczne jest jej naprawa lub wymiana. Usługa ta jest czasochłonna i stosunkowo droga, ponieważ wiąże się z koniecznością demontażu przekładni.

Serwis układu napędowego najbliżej Ciebie

Charakterystyczne objawy usterek skrzyni biegów

Do częstych usterek układu napędowego możemy zaliczyć uszkodzenia skrzyni biegów. Bardzo często pojawiają się wycieki oleju, który jest niezbędny do prawidłowej pracy przekładni. Może być to spowodowane nieszczelnością skrzyni biegów lub pęknięciem jej obudowy.

Innym często spotykanym objawem jest głośna praca skrzyni biegów spowodowana niewłaściwą lepkością oleju, jego niskim poziomem lub uszkodzonym łożyskiem. Charakterystyczne zgrzyty towarzyszące zmianie biegów mogą wynikać z uszkodzenia koła zębatego. Samoczynne wyskakiwanie biegu podczas jazdy świadczyć może o tym, że synchronizatory uległy uszkodzeniu albo że skrzynia biegów przemieszcza się względem nadwozia. W przypadku awarii układu napędowego często dochodzi do zużycia elementów sprzęgła, które są mocno eksploatowane w trakcie jazdy. Warto zwrócić uwagę na kilka objawów, szczególnie na ślizganie się sprzęgła. Naszą uwagę powinno zwrócić również szarpanie silnikiem podczas wolnej jazdy.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów udać się do warsztatu ProfiAuto w mieście Warszawa w celu jej zdiagnozowania i jak najszybszego usunięcia.

Serwis układu napędowego najbliżej Ciebie

Przyczyny usterek skrzyni biegów

Naprawa skrzyni biegów Warszawa

Awarie skrzyń biegów spowodowane są najczęściej błędami konstrukcyjnymi, materiałowymi lub nieprawidłowym użytkowaniem. Część awarii spowodowana jest wyciekami oleju. W skrzyniach półautomatycznych i automatycznych może zawodzić również elektronika sterująca.

Analiza i naprawa mechanizmu jest możliwa po demontażu przekładni. W związku z tym diagnostyka i naprawa skrzyń biegów wymaga dużej wiedzy, doświadczenia, umiejętności i specjalistycznych narzędzi. Należy je serwisować w wyspecjalizowanych warsztatach, które zrealizują naprawę prawidłowo i rzetelnie. Bez względu na to, jaki samochód posiadamy, nie należy bagatelizować nawet najdrobniejszych objawów, jakie mogą oznaczać uszkodzenia skrzyni biegów. Zwlekanie z wykonaniem napraw może skutkować koniecznością poniesienia wysokich kosztów skomplikowanych napraw.


Naprawa sprzęgła

Sprzęgło to element układu napędowego, który łączy silnik ze skrzynią biegów. To właśnie dzięki niemu można zmieniać biegi. W automatycznych skrzyniach biegów sprzęgło działa automatycznie, bez konieczności ingerencji kierowcy System sprzęgła jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania Twojego samochodu, dlatego należy regularnie o niego dbać, aby uniknąć trwałej awarii. Sprzęgło składa się z trzech elementów: tarczy sprzęgła, docisku sprzęgła oraz łożyska sprzęgła. Wszystkie elementy ulegają regularnemu zużyciu, w związku z czym należy je wymieniać w zależności od stylu jazdy i zaleceń producenta.


Objawy awarii sprzęgła

Żywotność sprzęgła samochodowego wynosi od 100 000 do 200 000 km, w zależności od sposobu jego użytkowania. Częsta jazda po autostradzie w mniejszym stopniu zużywa sprzęgło. Jazda po mieście lub z załadowanym pojazdem sprawia, że często używasz i mocno eksploatujesz sprzęgło. Jeśli pedał sprzęgła w Twoim samochodzie stał się bardzo sztywny bądź miękki lub masz problem ze zmianą biegów, gdy silnik jest zimny, to znak, że sprzęgło wymaga wymiany. Inną oznaką, że sprzęgło Twojego samochodu wymaga wymiany, jest spadek osiągów auta, szarpanie odczuwalne w trakcie przyspieszania czy specyficzny zapach unoszący się podczas przyspieszania.

Serwis układu napędowego najbliżej Ciebie

Naprawa układu napędowego Warszawa

Warsztaty ProfiAuto z miasta Warszawa przeprowadzają czynności diagnostyczne, które mają na celu znalezienie przyczyny awarii układu napędowego. Zespół specjalistów sprawdza stan wszystkich elementów, a także szczelność układu hydraulicznego, połączeń gwintowych, łatwość przełączania biegów podczas jazdy.

Czynności serwisowe układu napędowego obejmują naprawę:

 • sprzęgła,
 • skrzyni biegów,
 • wałów napędowych oraz przegubów,
 • przekładni głównej, mechanizmu różnicowego i mostu napędowego,
 • półosi i piast kół.
Serwis układu napędowego najbliżej Ciebie

Najczęściej zadawane pytania


 1. Czy awarie układu napędowego można naprawić samodzielnie?

  Naprawa układu napędowego wymaga dużej precyzji, dlatego warto skorzystać z usług specjalistów z serwisów samochodowych ProfiAuto Warszawa. Znalezienie usterki i jej naprawa często jest czasochłonna i skomplikowana, tym bardziej że większością układów steruje elektronika. W naszych warsztatach zostanie przeprowadzona dokładna diagnostyka mająca na celu znalezienie przyczyny uszkodzenia układu napędowego.

 2. Jakie są najczęstsze awarie układu napędowego?

  Najczęstszymi usterkami układu napędowego są: uszkodzenia skrzyni biegów, uszkodzenia przegubów napędowych oraz zużycie się elementów sprzęgła.

 3. Jakie są przyczyny awarii skrzyni biegów?

  Część usterek skrzyni biegów wynika z błędów konstrukcyjnych i wad materiałowych. Pozostałe powstają na skutek nieprawidłowej eksploatacji skrzyni biegów i niedostosowania się do podstawowych zasad użytkowania. Zbyt szybkie wbijanie biegów, jazda na zbyt niskich obrotach oraz jazda na półsprzęgle, to rzeczy które uszkadzają przekładnię.

 4. Jak wygląda badanie diagnostyczne układu napędowego?

  Podczas diagnostyki układu napędowego sprawdzany jest stan techniczny silnika oraz układu przeniesienia napędu, który jest z złożony m.in. ze sprzęgła, skrzyni biegów, koła zamachowego, mechanizmu różnicowego, wału napędowego czy piasty koła.

  Do oceny stanu technicznego układu napędowego stosuje się metody:

  • organoleptyczne,
  • przyrządowe,
  • stanowiskowe,
  • trakcyjne.

  Prawidłowa ocena stanu technicznego wymaga znajomości danych technicznych odnoszących się do danego pojazdu oraz ogólnych wytycznych jakie są stawiane przed układem napędowym. Z tego powodu badanie techniczne układu napędowego warto zlecić specjalistom z warsztatów ProfiAuto Warszawa.

Znajdź swój ulubiony warsztat w mieście: Bałaje, Banino, Bełchatów, Biała Podlaska, Białogard, Białystok, Brodnica, Brzeziny, Bugaj, Bukowie, Bytom, Chełm, Chorzów, Ciasna, Ciechów, Czarków, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dąbrowa Tarnowska, Dłużyna Dolna, Dobrodzień, Dywity, Ełk, Gaworzyce, Gliwice, Głogów, Gniezno, Goczałkowice-Zdrój, Gogolin, Gołymin - Ośrodek, Góra, Grabów nad Prosną, Gręboszyce, Grójec, Gruszka, Gwoździany, Gzy, Jankowice, Janowice, Jastrzębia, Jastrzębie-Zdrój, Jelenia Góra, Jurków, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Klaudyn, Kleszewo, Knurów, Konarzyny, Kopienica, Kraków, Krupniki, Kruszówka, Krynica-Zdrój, Legnica, Liniewo, Łaziska Górne, Łąka, Łosice, Łódź, Łuszczanowice-Kolonia, Miasteczko Śląskie, Mikołów, Moszczenica, Nadolice Wielkie, Nakło, Nakło Śląskie, Nieciesławice, Nowa Wieś, Nowe Miasto nad Pilicą, Nowogard, Nowy Targ, Oleśnica, Olsztyn, Olsztyn (śląskie), Opoczno, Ostrów, Oświęcim, Pawłowo, Piekary Śląskie, Piekiełko, Pieńsk, Płock, Potok, Poznań, Przemyśl, Przeźmierowo, Przytuły, Pszczyna, Pułtusk, Radzanowo, Radzionków, Raszowa, Ruda Śląska, Ruszowice, Rzepnica, Rzeszów, Sanok, Siedliska, Sielec, Skarbimierz, Smogorzów, Sobolewo, Stare Polichno, Stargard, Stary Adamów, Strzegowo, Strzelin, Studzienice, Suchedniów, Sulnowo, Susz, Suwałki, Sychowo, Szczaniec, Szczecin, Szczytno, Szklana, Szówsko, Świdnica, Świebodzin, Święta Katarzyna, Tarnowskie Góry, Tarnów, Turbia, Twardawa, Twardogóra, Tychy, Ustrzyki Dolne, Wadąg, Warchlinko, Warszawa, Warszawa-Ursynów, Wąbrzeźno, Wejherowo, Wężewo, Witoszów Dolny, Wrocław, Wyry, Wysogotowo, Wysokie Mazowieckie, Zabrze, Zatory, Zebrzydowice, Zielona Góra.