Serwis układu kierowniczego Przyjaźń

Układ kierowniczy jest jednym z najważniejszych podzespołów samochodu. To od niego zależy sterowność pojazdu oraz komfort poruszania się po drodze. Układ kierowniczy jest także jednym z najbardziej awaryjnych podzespołów. Wpływ na powstawanie uszkodzeń układu mają nierówności i dziury w nawierzchni, zmiany temperatury powietrza oraz wilgoć. Na domiar złego niektórzy kierowcy nie przykładają wagi do okresowego przeglądu tego układu.

Nie znaleziono partnerów w mieście Przyjaźń.
Zmień kryteria wyszukiwania lub zobacz gdzie wykonasz podobne usługi w najbliższej okolicy:


Zobacz serwisy w pobliżu

regeneracja maglownic Przyjaźń

Objawy problemów z układem kierowniczym

Pojawienie się problemu z układem kierowniczym na szczęście łatwo zauważyć. W trakcie kręcenia kierownicą daje się słyszeć skrzypienie bądź stukanie dobiegające z komory silnika. Zdarza się, że samochód ściąga nam jedną ze stron. Kierowca, trzymając koło kierownicy, może odczuwać drgania podczas jazdy lub podczas hamowania. Przy takich objawach należy niezwłocznie udać się do warsztatu, gdzie zostaną wykonane diagnostyka i serwis układu kierowniczego.

Serwis układu kierowniczego najbliżej Ciebie

Przyczyny problemów z układem kierowniczym

Najczęściej występujące usterki w układach kierowniczych to:

  • luz na drążku kierowniczym
  • luz na końcówce drążka kierowniczego
  • wyciek oleju z pompy układu wspomagania
  • wyciek oleju z przekładni kierowniczej

Jedną z najczęstszych usterek układu kierowniczego jest awaria przekładni kierowniczej. Wzmożona eksploatacja tej części podczas jazdy powoduje że jej zużycie jest najszybsze. Pogłębianie się tej usterki może doprowadzić do wystąpienia poważniejszej awarii, dlatego nie powinniśmy zwlekać z wizytą u mechanika, zwłaszcza gdy zauważymy wycieki oleju.


Naprawy wykonywane w serwisie samochodowym Przyjaźń

Ważne jest, aby do serwisu przyjechać od razu po pojawieniu się pierwszych problemów. Pomoże to uniknąć kosztownych późniejszych napraw całego układu. Najczęściej wykonywana jest wymiana drążka kierowniczego lub wymiana końcówki drążka kierowniczego. Bywa jednak, że niezbędna jest renowacja układów kierowniczych lub regeneracja przekładni kierowniczych. Po każdej z wymienionych napraw należy sprawdzić i ewentualnie wyregulować geometrię kół.

W serwisie zrzeszonym w sieci ProfiAuto Przyjaźń możecie być Państwo pewni, że usterka w Waszym samochodzie zostanie właściwie zdiagnozowana a naprawa układów kierowniczych będzie usunięta przez wykwalifikowanych mechaników z uczciwym podejściem do Klienta. Ponadto zapewniamy błyskawiczny czas realizacji i korzystne ceny, ale przede wszystkich fachowość i solidność, opartych na bogatym doświadczeniu pracowników.

Serwis układu kierowniczego najbliżej Ciebie

Uszkodzona przekładnia kierownicza

Podstawowym zadaniem przekładni kierowniczej jest przeniesienie ruchu obrotowego kierownicy na drążek kierowniczy. Gdy moc jest przekazywana z maglownicy na drążek kierowniczy, ruchy kierownicy są następnie przekazywane na przednie koła, a pojazd skręca pod ustawionym kątem. Ponadto przekładnia kierownicza służy rówwnież jako amortyzator i zmniejsza uderzenia podczas jazdy.


Rodzaje przekładni kierowniczych

naprawa przekłądni kierowniczej  Przyjaźń

Istnieją różne rodzaje maglownic. Najbardziej powszechną formą spotykaną w większości pojazdów jest przekładnia kierownicza z zębatką. Dostępne są również przekładnie kierownicze ślimakowe, śrubowe i kulowe z recyrkulacją.

Objawy wskazujące na wadliwą lub nieszczelną maglownicę są często widoczne w samochodzie jeżdżącym nierówno na prostych odcinkach podczas jazdy. Ponadto często można zaobserwować coraz większe luzy na kierownicy. W najgorszym przypadku wydaje się, że pojazd w ogóle nie reaguje na ruchy kierownicy, co daje bardzo niebezpieczne wrażenia z jazdy. Inną wskazówką mogą być plamy oleju pod autem, które zwykle świadczą o usterce w przewodzie i układzie kierowniczym. Podsumowując, oznaki uszkodzenia przekładni kierowniczej można opisać następująco:

  • Luzy w kierownicy
  • Nieprecyzyjne kierowanie, które wymaga większego wysiłku
  • Odgłosy trzasków podczas ruchów kierownicy
  • Wyciek oleju między połączeniem przekładni kierowniczej a drążkiem kierowniczym
  • Pęknięcia w kołach zębatych przekładni kierowniczej

Przyczyny wadliwej maglownicy

Szczególnie podatne na wycieki są hydrauliczne przekładnie kierownicze. Jeśli pierścienie uszczelniające przeciekają, olej hydrauliczny może wyciekać, powodując wysychanie przekładni. Bez smarowania może to prowadzić do uszkodzenia przekładni kierowniczej. Przyczyną uszkodzenia przekładni kierowniczej często są nieszczelne uszczelnienia wału pompy wspomagania. Bez oleju hydraulicznego w układzie kierowniczym kierowanie staje się niemożliwe. Ponadto może również wystąpić zużycie związane z wiekiem, co powoduje uszkodzenia maglownicy. Uderzenie boczne przednich opon, brud w przekładni kierowniczej lub zerwane koła zębate w zębnik drążka kierowniczego również prowadzą do uszkodzeń.


Naprawa i regeneracja maglownicy Przyjaźń

Naprawa układu kierowniczego Przyjaźń

Jeśli naprawa nadal się opłaca, warsztat rozbiera starą przekładnię kierowniczą na wszystkie jej części. Wszystkie elementy przekładni kierowniczej są mierzone, czyszczone i sprawdzane jest działanie zaworów sterujących. Uszkodzone części są zastępowane nowymi pojedynczymi częściami i stosowane są nowe uszczelki. Na koniec przed montażem w aucie dokładnie sprawdzane jest działanie maglownicy.

Serwis układu kierowniczego najbliżej Ciebie

Koszt naprawy przekładni kierowniczej Przyjaźń

Koszt naprawy przekładni kierowniczej zależy od różnych czynników. Przede wszystkim należy podjąć decyzję, czy przekładnię kierowniczą należy naprawić, czy całkowicie wymienić. Ponieważ przy naprawie maglownicy elementy są indywidualnie naprawiane i wymieniane. Wymaganego czasu zazwyczaj nie można oszacować z góry. Dlatego trudno jest zaoferować naprawę przekładni kierowniczej jako usługę o stałej cenie. Ceny mogą się znacznie różnić ze względu na indywidualną stawkę godzinową warsztatów.

Jeżeli poszukujesz solidnego serwisu samochodowego, który sprawnie i bezproblemowo zajmie się naprawą układu kierowniczego w Twoim aucie, przyjedź do warsztatu sieci ProfiAuto Serwis. To gwarancja najwyższych standardów obsługi oraz pewności, że do naprawy układu kierowniczego zostaną użyte wysokiej jakości części samochodowe.

Serwis układu kierowniczego najbliżej Ciebie

Najczęściej zadawane pytania


  1. Z czego zbudowany jest układ kierowniczy?

    Każdy układ kierowniczy składa się z tych samych elementów. Pierwszym jest koło kierownicy umożliwiające skręt kół samochodu. Kolejnym elementem jest kolumna kierownicy połączona z jednej stron z kołem kierownicy z drugiej z przekładnią kierowniczą (maglownicą). W układzie kierowniczym występuje również mechanizm zwrotniczy, który odpowiada za prawidłowy skręt obu kół przednich. W skład mechanizmu wchodzi zwrotnica z dźwigniami na sztywnej osi, drążek i dźwignia kierownicza. Jeżeli mamy podejrzenia, że któryś z tych elementów układu kierowniczego uległ zużyciu lub uszkodzeniu, to warto sprawdzić to w jednym z serwisów ProfiAuto Przyjaźń.

  2. Co najczęściej ulega awarii w układzie kierowniczym?

    Przekładnia kierownicza jest elementem, który jest mocno eksploatowany podczas jazdy samochodem, przez co jej zużycie jest najszybsze. Do częstych awarii układu kierowniczego możemy zaliczyć: uszkodzenie lub zużycie końcówek drążków kierowniczych, uszkodzenie piasty w przednim kole, uszkodzenie pompy wspomagania czy zapowietrzenie układu wspomagania. W przypadku pojawienia się tego typu awarii warto skorzystać z usług warsztatów ProfiAuto Przyjaźń, które po naprawie ustawią również geometrię pojazdu.

  3. Co robić w przypadku uszkodzonej przekładni kierowniczej?

    Uszkodzoną przekładnię kierowniczą można naprawić poprzez wymianę zużytych elementów. Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze niż wymiana maglownicy. Z drugiej strony wymiana przekładni daje nam pewność, że problem zostanie trwale rozwiązany. Decyzję o wyborze metody naprawy warto skonsultować z mechanikiem ProfiAuto, który wskaże odpowiednie rozwiązanie. Po naprawie maglownicy należy pamiętać o skontrolowaniu geometrii pojazdy. Decydując się na naprawę maglownicy, należy wybrać serwis z doświadczeniem w tego typu naprawach. Zachęcamy do skorzystania z usług warsztatów ProfiAuto Przyjaźń.

  4. Jak dbać o układ kierowniczy w samochodzie?

    Na stan układu kierowniczego w dużym stopniu wpływają zachowania kierowców. Aby uniknąć niepotrzebnych usterek układu, należy pamiętać, że gwałtowne wjeżdżanie na krawężniki może doprowadzić do powstania luzów na przekładni i zużycia ich osłon. Kręcenie kierownica, zanim pojazd ruszy, również wpływa na nadmierne obciążenie układu. Nieprawidłowe dobranie felg i amortyzatorów mogą wpływać na nadmierne eksploatowanie układu kierowniczego. Awarie układu mogą być również spowodowane zużyciem materiałów w konstrukcji układu kierowniczego, na którym kierowcy nie mają wpływu.