Całodobowy warsztat - czy to ma sens?

Samochód to tylko maszyna. Zdarza się, że odmawia posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie, bez względu na porę dnia czy nocy. W takiej okoliczności z poradą przychodzą warsztaty samochodowe, świadczące kompleksowe usługi w zakresie naprawy przez całą dobę.

Menadżerowie niezależnych serwisów samochodowych nieustannie poszukują rozwiązań podnoszących konkurencyjność firmy na rynku. Sposobem, który zyskuje coraz większą popularność i uznanie wśród warsztatowców, jest całodobowe świadczenie usług.

– Zerwanie paska klinowego i koniec jazdy. Środek nocy. Szybkie poszukiwanie w sieci jakiejś pomocy, wykonanie telefonów do firm "24h". Po telefonie przyjechali, odholowali samochód do warsztatu i naprawili. Przyczyną okazał się napinacz paska klinowego – wspomina Grzegorz, klient jednego z całodobowych warsztatów w Warszawie.

W co powinieneś zaopatrzyć Twój serwis, zanim zamienisz go w całodobowy?

Niezbędne wyposażenie

Mechanik świadczący usługi przez całą dobę musi zaopatrzyć się w samochód z lawetą. Szansa, że awaria będzie miała miejsce w okolicach warsztatu jest mało prawdopodobna; licz się z koniecznością przetransportowania auta. Podstawą jest także zorganizowanie i przystosowanie stanowiska serwisowego do sytuacji wymagających natychmiastowego działania.

Rozważając rozszerzenie działalności o dodatkowe godziny, konieczne będzie również ustalenie odległości, w jakiej świadczone będą usługi. Istotne jest, by warsztat, który podejmuje się rozszerzenia oferty o godziny nocne, był zlokalizowany w miejscu o dużym skupisku mieszkańców i najlepiej przy często uczęszczanej drodze. Holowanie pojazdu do warsztatu przez kilkadziesiąt kilometrów jest zwyczajnie nieopłacalne.

Nocna zmiana

Nocą w warsztacie powinno pracować przynajmniej dwóch mechaników. Jeden, który w razie konieczności uda się po uszkodzony samochód i drugi, który w tym czasie będzie dokonywał napraw na miejscu oraz odbierał kolejne zgłoszenia. Szczególnie nocą trzeba być czujnym. Do częstych należą przypadki, w których warsztaty oferują się jako całodobowe, a po 22.00 nie sposób się do nich dodzwonić. Otwierając całodobowy zakład, należy być gotowym do przyjęcia zgłoszenia w każdym momencie.

Spróbuj także obniżyć dodatkowe koszty związane z utrzymaniem warsztatu. Nocą warsztat powinien być gotowy do działania, ale nie oznacza to bezczynnego wyczekiwania na telefon. Pracownicy przychodzący do warsztatu na wieczorną zmianę, mogą pracować efektywnie przy reparacji zalegających pojazdów. Zwiększa się ergonomia pracy, a skraca czas serwisowania.

Realną barierą może okazać się utrudniony dostęp do części zamiennych. Z pewnością należy przekonać się czy współpraca z hurtownią możliwa jest również po godzinach pracy. Jeżeli w okolicy brakuje dostawców oferujących tak szeroki zakres usług, wspólnie z właścicielem wybranego punktu naprawy pojazdu, warto rozważyć uruchomienie dodatkowej usługi dla firmy.

Warsztat całodobowy może być rentownym rozwiązaniem - wymaga jednak odpowiedniego zaplanowania. To pomysł dla zakładów o dobrych lokalizacjach, takie miejsca mogą liczyć na stały napływ klientów w nietypowych godzinach.


« powrót do listy