Serwis klimatyzacji sieniawa

Klimatyzacja jest podstawowym elementem wyposażenia każdego samochodu. Niezależnie od warunków panujących na zewnątrz pozwala na podróżowanie w komfortowych warunkach. Należy pamiętać, że układ klimatyzacji wymaga określonych zabiegów serwisowych, które zapewnią mu bezawaryjne działanie. Regularne wykonywanie przeglądu i serwisu klimatyzacji samochodow to pewność, że system będzie działał tak, jak powinien.

Zauważyłeś problemy w funkcjonowaniu klimatyzacji samochodowej? Skorzystaj z usług serwisów ProfiAuto i umów się na wizytę w partnerskim warsztacie z miasta sieniawa.

Klimatyzacja samochodowa sieniawa

Przegląd i serwis układu klimatyzacji sieniawa

Przegląd klimatyzacji jest zespołem czynności mających na celu sprawdzenie prawidłowości działania układu wraz z pomiarem ciśnienia. Kontrola układu ogranicza się do okresowej wymiany filtra kabinowego, odgrzybiania i czyszczenia wnętrza. W przypadku nieszczelności lub nieprawidłowego ciśnienia konieczna jest naprawa klimatyzacji. Przegląd klimatyzacji powinien być wykonywany okresowo, najlepiej raz w roku przed rozpoczęciem sezonu letniego.

Serwis klimatyzacji sieniawa to szereg czynności znacznie wykraczających poza zakres standardowej kontroli. Kompleksowy serwis klimatyzacji obejmuje poniższe czynności:

 • Test elektroniki pokładowej przeprowadzany jest najczęściej w nowszych pojazdach wyposażonych w automatyczną klimatyzacją. Badanie polega na podłączeniu testera, dzięki, któremu serwisant może odczytać błędy sterownika klimatyzacji i sprawdzić, czy czynnik roboczy nie ulatnia się zbyt szybko. Warto podkreślić, że w ciągu roku z układu ulatnia się około 10% czynnika.

 • Wymiana filtra kabinowego i odgrzybiane to obowiązkowe czynności przy każdym serwisie klimatyzacji sieniawa. Zbierające się w klimatyzacji złogi grzybów mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Filtr kabinowy powinien być wymieniany regularnie. Odgrzybianie klimatyzacji odbywa się poprzez zastosowanie specjalnych środków chemicznych lub poprzez ozonowanie. Ozon zabija wszelkie organizmy żywe w samochodzie.

 • Wymiana osuszacza, który pochłania wilgoć we wnętrzu układu w celu ochrony kompresora przed korozją. Wymiana tego elementu powinna następować co 2-3 lata.

 • Dodatkowe czynności takie jak: kontrola temperatury, ciśnienia, odpływu wody z parownika. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura powietrza w kratkach nawiewu może być sygnałem złej pracy układu.

Serwis klimatyzacji najbliżej Ciebie

Przyczyny awarii układu klimatyzacji

 • Bardzo częstą przyczyną awarii klimatyzacji jest jej złe użytkowanie. Wielu kierowców wychodzi z założenia, że klimatyzacja powinna być używana wyłącznie latem. Jest to jednak błąd. Klimatyzacja samochodowa im więcej pracuje, tym zapewnia lepsze smarowanie sprężarce i innym podzespołom. Ponadto, w pracującej klimatyzacji nie zalegają zanieczyszczenia i grzyby.
 • Niewystarczająca ilość czynnika chłodniczego, która powoduje spadek wydajności chłodzenia i zatarcie się sprężarki na skutek słabego smarowania.
 • Nieodpowiedni olej lub barwnik UV, które mogą wpływać na zatkanie się zaworu rozprężnego lub dyszy dławiącej.
 • Nieregularna kontrola układu klimatyzacji.
Serwis klimatyzacji najbliżej Ciebie

Objawy niesprawnej klimatyzacji

Serwis klimatyzacji samochodowej sieniawa
 • Słabszy efekt chłodzenia, który może być spowodowany zapchanym filtrem kabinowym, uszkodzoną dmuchawą powietrza lub nieszczelnością, przez którą w układzie jest mało czynnika chłodzącego.
 • Nieprzyjemny zapach wydobywający się z nawiewów auta, który jest spowodowany namnażaniem się bakterii i grzybów na parowniku układu klimatyzacji. Parownik odpowiada za osuszanie i schładzanie powietrza, które jest pompowane przez wentylator. W tym elemencie układu zbiera się duża wilgoć, która sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, które mogą wywoływać alergię i choroby układu oddechowego.
 • Głośna praca kompresora po włączeniu klimatyzacji. Najczęstszą przyczyną takiej awarii jest wyeksploatowane łożysko sprzęgła kompresora.

Jeżeli jeden z objawów jest odczuwalny w Twoim pojeździe, to znak, że warto skontrolować działanie systemu klimatyzacji. Jednym z powszechnych problemów są powstające wycieki, które uniemożliwiają trwałe nabicie klimatyzacji. Dzieje się tak w momencie, w którym w przewodzie układu klimatyzacji powstają mikronieszczelności. Z czasem stają się one coraz większe, co uniemożliwia trwałe nabicie produktu. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług serwisów samochodowych ProfiAuto z miasta sieniawa, które oferują kompleksowy serwis i naprawę klimatyzacji.

Serwis klimatyzacji najbliżej Ciebie

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej

Bez regularnego czyszczenia układu klimatyzacji w samochodzie mogą się namnażać zarazki, grzyby i bakterie. Dostają się one do wnętrza pojazdu przez wentylację, gdzie je wdychamy. Może to spowodować potencjalnie poważne choroby. Zaawansowany rozwój pleśni w parowniku lub filtrze kabinowym może prowadzić na przykład do duszności, pieczenia oczu i kichania.

Klimatyzator samochodowy jest często odpowiedzialny za nieprzyjemne zapachy w pojeździe. Najczęstszym powodem jest to, że grzyby i bakterie gromadzą się w kanałach wentylacyjnych. Jeśli wentylator jest teraz włączony, we wnętrzu rozchodzą się nieprzyjemne zapachy. Zapach klimatyzacji samochodowej jest nie tylko nieprzyjemny, ale również potencjalnie szkodliwy dla zdrowia.

W serwisach ProfiAuto sieniawa czyszczenie klimatyzacji obejmuje profesjonalną dezynfekcję parownika, systemu klimatyzacji i systemu wentylacji. Dodatkowo filtr kabinowy jest sprawdzany i wymieniany w razie potrzeby. Oczywiście filtr klimatyzacji można wyczyścić. Po około 2 latach lub po 30 000 km należy go wymienić.

Serwis klimatyzacji najbliżej Ciebie

Samodzielne czyszczenie klimatyzacji

Klimatyzacja jest trudno dostępnym układem pojazdu, dlatego zaleca się profesjonalne czyszczenie klimatyzacji. Jeśli sam użyjesz dostępnego na rynku środka dezynfekującego, grzyby i bakterie mogą pozostać w ukrytych miejscach. Mogą one nadal się namnażać, a zapachy pojawią się ponownie po niedługim czasie.

Jeśli zdecydujesz się na czyszczenie klimatyzacji w serwisach ProfiAuto w mieście sieniawa, gwarantujemy, że wszystkie zarazki, grzyby i bakterie zostaną usunięte. Dotyczy to wszystkich elementów układu klimatyzacji. Dlatego skontaktuj się bezpośrednio z naszymi specjalistami i wyjaśnij, jak często należy dezynfekować systemy klimatyzacji.

Serwis klimatyzacji najbliżej Ciebie

Nabijanie klimatyzacji - znajdź odpowiedni produkt

Przegląd klimatyzacji sieniawa

Jeśli wydajność klimatyzacji znacznie się zmniejszy, należy ją uzupełnić. Odbywa się to przy pomocy jednego z dwóch popularnych ciekłych czynników chłodniczych. W starszych samochodach środkiem do klimatyzacji jest R134a. Nowe pojazdy wykorzystują czynnik chłodniczy R-1234yf, który jest mniej szkodliwy dla środowiska. Na naklejce w komorze silnika możesz łatwo odczytać, jaki środek jest używany w Twoim układzie.

Serwis klimatyzacji najbliżej Ciebie

Naprawa klimatyzacji samochodowej w warsztatach ProfiAuto!

Naprawa klimatyzacji to złożony proces, na który składa się wiele czynności. Warto więc zadbać o to, aby diagnostykę i ewentualną naprawę klimatyzacji przeprowadził doświadczony zespół specjalistów. Do diagnostyki i naprawy klimatyzacji niezbędne są profesjonalne urządzenia, które pozwolą znaleźć przyczynę nieprawidłowości w pracy układu.

Oddając samochód do warsztatów ProfiAuto masz pewność, że naprawa klimatyzacji samochodowej zostanie przeprowadzona w profesjonalny sposób. Klienci serwisów ProfiAuto sieniawa otrzymują usługę nabijania klimatyzacji lub czyszczenia klimatyzacji wykonanej zgodnie ze standardami pracy.

Jeżeli potrzebujesz naprawić klimatyzację, cenisz sobie profesjonalizm i pracę na najwyższej jakości częściach chcesz być pewien, że diagnostyka i serwis klimatyzacji zostaną przeprowadzone w sposób rzetelny, to serwisy samochodowe ProfiAuto spełnią Twoje oczekiwania.

Serwis klimatyzacji najbliżej Ciebie

Cena naprawy klimatyzacji samochodowej sieniawa

Elementami klimatyzacji, które mogą ulec awarii, a następnie będą wymagać wymiany, możemy zaliczyć: skraplacz i sprężarkę, osuszacz, parownik, silnik dmuchawy i zawór rozprężny. Ceny robocizny i wymiany części, a także możliwe prace naprawcze, różnią się znacznie w zależności od występującej wady. Cena identycznej naprawy w różnych modelach samochodów może się od siebie różnić. Wynika to z dostępności podzespołów i ich różnych cen. W związku z tym ceny naprawy klimatyzacji w warsztatach ProfiAuto sieniawa ustalane są indywidualnie.

Serwis klimatyzacji najbliżej Ciebie

Najczęściej zadawane pytania


 1. Dlaczego klimatyzacja wymaga przeglądu?

  Każdy klimatyzator traci około 10% czynnika chłodniczego w ciągu roku. To znacznie zmniejsza wydajność chłodzenia. Jednak czynnik chłodniczy odpowiada nie tylko za wydajność chłodzenia, ale także za smarowanie sprężarki klimatyzacji. Nawet niewielka ilość brakującego czynnika chłodniczego może prowadzić do przegrzania, zwiększonego ścierania i ostatecznie do uszkodzenia sprężarki. Regularny serwis i naprawa klimatyzatora znacznie wydłuży jego żywotność. Nasza oferta serwisu i przeglądu klimatyzacji obejmuje wszystko, czego potrzebujesz, aby cieszyć się pełną wydajnością Twojego układu.

 2. Jak często należy wykonywać serwis klimatyzacji?

  Serwis klimatyzacji powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, najlepiej przed sezonem letnim. Dodatkowo zaleca się również profilaktyczny przegląd przed sezonem zimowym. Podstawą prawidłowo działającej klimatyzacji jest regularna wymiana filtra klimatyzacji, czyszczenie przewodów, oraz odgrzybianie. Czynnik chłodzący powinien być uzupełniany przynajmniej co dwa lata. Pojawienie się jakichkolwiek nieprawidłowości i usterek w pracy klimatyzacji powinno być natychmiast zgłaszane do warsztatu. Pozwoli to uniknąć pogłębiania się problemów i kosztownych napraw.

 3. Kiedy konieczne jest odgrzybianie klimatyzacji?

  Jeśli z klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach, to jest to zwykle spowodowane pojawieniem się grzybów i bakterii, które osadzają się między parownikiem a wentylatorem. Są szkodliwe nie tylko dla klimatyzatora, ale także dla zdrowia pasażerów, dlatego ważne jest, aby odgrzybianie układu klimatyzacji odbywało się co roku.

 4. Ile trwa serwis klimatyzacji z odgrzybianiem w warsztatach ProfiAuto?

  Warsztaty ProfiAuto dokładają wszelkich starań by serwis klimatyzacji był wykonywany profesjonalnie, dokładnie i szybko. Usługa serwisu klimatyzacji standardowo trwa około godziny czasu. Wyjątkiem mogą być przypadki z mocno zanieczyszczonym układem, któremu trzeba będzie poświęcić więcej czasu.

 5. Jak umówić się na wykonanie przeglądu lub czyszczenia klimatyzacji w serwisach ProfiAuto?

  Aby umówić się na realizację usługi przeglądu lub czyszczenia klimatyzacji należy skontaktować się z wybranym warsztatem ProfiAuto telefonicznie, mailowo lub za pomocą formularza kontaktowego w portalu Profiauto.pl. Wcześniejszy kontakt pozwoli uzgodnić dogodny dla klienta termin.

 6. Czy klimatyzacja w samochodzie powinna być zawsze włączona?

  Awarie pojawiają się, gdy klimatyzacja jest używana tylko wtedy, gdy potrzebne jest szybkie ochłodzenie temperatury w samochodzie. Jeśli klimatyzacja jest używana tylko okazjonalnie, zareaguje tylko delikatnym powiewem wiatru. Klimatyzator powinien działać regularnie. W skrajnych przypadkach kompresor klimatyzacji może ulec uszkodzeniu, jeśli układ klimatyzacji nie jest używany przez dłuższy czas.

Znajdź swój ulubiony warsztat w mieście: Adamowo, Aleksandrów Łódzki, Andrespol, Andrychów, Augustów, Bachowice, Bałaje, Lubaczów, Banino, Baranowo, Bartniczka, Bełchatów, Bełsznica, Bestwinka, Bębnów, Będzin, Biała, Biała Podlaska, Białogard, Biały Dunajec, Białystok, Bielawa, Bielsk Podlaski, Bielsko-Biała, Bieruń, Bierutów, Biskupice, Blizne Łaszczyńskiego, Bobrowo, Bogunice, Bojano, Borowie, Borów, Borzęcin, Branice, Braniewo, Brodnica, Brusy, Bruśnik, Brzeszcze, Brzezia Łąka, Brzeziny, Brzeźce, Brzeźno, Brzustowiec, Bugaj, Buk Wielka Wieś, Bukowice, Bukowina Tatrzańska, Bydgoszcz, Bytom, Bytom Odrzański, Bytów, Cekcyn, Chałupki, Chełm, Chełmno, Chełmża, Chłopice, Chojnów, Chorzów, Chotomów, Chrośnica, Chwaliszów, Chwaszczyno, Chynów, Chyże, Ciechanów, Ciechów, Środa Śląska, Cieszyn, Cieślin, Ciężkowice, Cisek, Ciszyca, Czadrów, Czajcze, Czarków, Czarna, Czarna Białostocka, Czarna Dąbrówka, Czarnca, Czarne, Czarnożyły, Czechowice-Dziedzice, Czermin, Czerwonka Szlachecka, Częstochowa, Czołnochów, Ćwiklice, Dalborowice, Daszyna, Dąbrowa, Dąbrowa Górnicza, Dąbrowa Tarnowska, Dąbrówka Górna, Dębica, Dębina, Dębnica Kaszubska, Dębowa Łąka, Dłużyna Dolna, Dobieszczyzna, Dobroszyce, Dolna, Dopiewo, Drołtowice, Drzewica, Drzycim, Dukla, Dywity, Dzierżoniów, Dźwierzuty, Elbląg, Ełk, Emanuelina, Gaj Mały, Garwolin, Gaworzyce, Gąbin, Gdańsk, Giżycko, Glinica, Gliniska, Glinka Duchowna, Gliwice, Głogów, Głowno, Głubczyce, Głuchów, Głuszyca, Gniezno, Goczałkowice-Zdrój, Godów, Godziesze Małe, Golub-Dobrzyń, Gołaczewy, Gołuchów, Gołymin - Ośrodek, Gorlice, Gorzkowice, Gorzów Wielkopolski, Gorzyce, Gostwica, Goszczanów, Gościcino, Góra, Góra Kalwaria, Góra Świętej Małgorzaty, Górno, Góry Małe, Górzno, Grabiny-Zameczek, Grabów Nad Prosną, Gralewo, Granowo, Grobocice, Grodzisk Wielkopolski, Gromadka, Grójec, Grybów, Gryfów Śląski, Grzegorzew, Grzegorzów, Gubin, Gzy, Horyniec-Zdrój, Hruszniew, Iława, Jabłonowo Pomorskie, Jaczów, Jankowice, Jankówko, Janowiec Wielkopolski, Janów, Jarosław, Jasienna, Jasionna, Jasionów, Jasło, Jastrzębia Góra, Jastrzębie, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Jazowsko, Jedlina, Jedlina-Zdrój, Jednorożec, Jelenia Góra, Jerzmanowa, Jezierzyce, Jędrzejewo, Jodłownik, Józefkowo, Jurków, Kalinowo, Kalisz, Kamienica, Kamionka Wielka, Karniewo, Karsin, Katowice, Kębłowo, Kędzierzyn-Koźle, Kępa Bogumiłowicka, Kępno, Kęty, Kiekrz, Kielce, Kiełcze, Kietrz, Kijewo Szlacheckie, Klaudyn, Kleosin, Kleszczewo, Kleszczów, Kłobukowice, Knurów, Kobielice, Kobiór, Kobyla Góra, Koluszki, Komorniki, Konarzyny, Konin, Konotop, Konstantynów Łódzki, Kopienica, Korpele, Korycin, Kosobudy, Kostrzyn, Koszalin, Koszyce Wielkie, Kościerzyna, Kościerzyna-Wybudowanie, Kotla, Kowalewo Pomorskie, Kowary, Kozłowo, Koźmin Wielkopolski, Kraków, Krapkowice, Krasne, Kraszewice, Krosno Odrzańskie, Krośnice, Krupniki, Krynica-Zdrój, Krzczonów, Świdnica, Krzyżanowice, Ksawerów, Książki, Księginice, Kuklin, Kwidzyn, Latowicz, Legionowo, Legnica, Legnickie Pole, Leszkowy, Cedry Wielkie, Leśnica, Leśniów Mały, Librantowa, Limanowa, Linia, Liniewo, Lipinki Łużyckie, Lipnica, Lniano, Lubań, Lubecko, Lubenia, Lubieszów, Lubin, Lubliniec, Lubogoszcz, Lubomierz, Lubsko, Luzino, Łabowa, Łagów, Łańcut, Łapalice, Łaziska Górne, Łącko, Łąka, Łęczyca, Łęgowo, Łękińsko, Łomazy, Łoniów-Kolonia, Łosice, Łoś, Łowyń, Łódz, Łódź, Łubowo, Łukanowice, Łukowica, Łuszczanowice-Kolonia, Łuszczanów, Łyśniewo Sierakowickie, Maków Mazowiecki, Malanów, Mała Wieś, Małecz, Małki, Margonin, Marki, Marszałki, Marynowo, Masanów, Mąkoszyce, Mechnica, Mełno, Męcinka, Miasteczko Śląskie, Miastko, Miastków Kościelny, Miechucino, Mieleszyn, Mieroszów, Mierzyce, Mierzyn, Mieszków, Międzybórz, Międzychód, Międzyrzecz, Międzyrzecze Dolne, Mikołów, Milicz, Miłoszyce, Mińsk Mazowiecki, Mirów Stary, Mława, Mońki, Moraczewo, Mosina, Moszczenica, Mościsko, Mszana Górna, Munina, Mysłakowice, Mysłowice, Nadarzyn, Nadolany, Nadolice Wielkie, Nakło, Nakło Śląskie, Namysłów, Niedomice, Niekłonice, Nielestno, Niemojki, Niepruszewo, Nisko, Nisko, Racławice, Nowa Karczma, Nowa Sarzyna, Nowa Wieś, Nowe Gulczewo, Nowe Miasto nad Pilicą, Nowe Miasto nad Wartą, Nowiny Wielkie, Nowogard, Nowogrodziec, Nowy Dwór Mazowiecki, Nowy Sącz, Nysa, Obidza, Obiecanowo, Obora, Obrzycko, Ociąż, Okalew, Olecko, Oleśnica, Olsztyn, Olszyna, Olszyna Dolna, Ołobok, Opalenica, Opoczno, Opole, Ornontowice, Orszewice, Osiek-Aleksandrowo, Osława-Dąbrowa, Ostrów, Ostrów Wielkopolski, Ostrzeniewo, Ostrzeszów, Oświęcim, Oświęcim-Babice, Otmuchów, Pabianice, Pabierowice, Pakszyn, Paniewek, Papowo Biskupie, Paradyż, Parchowo, Pasikurowice, Paszyn, Patrzyków, Pawłowo, Pęcz, Piaseczno, Pichlice, Piechowice, Piekary Śląskie, Piekoszów, Pieńsk, Piła, Piotrówek, Pleszew, Plewiska, Płock, Płoty, Pniewy, Poddębice, PODEGRODZIE, Poklatki, Pokój, Pokrówka, Polkowice, Połaniec, Porąbka Uszewska, Poronin, Potok, Powidz, Powiercie, Powiercie-Kolonia, Powroźnik, Poznań, Prądówka, Pruszcz Gdański, Pruszków, Przasnysz, Przecław, Przejazdowo, Przemęt, Przemyśl, Przeworsk, Przeźmierowo, Przybysławice, Przyjaźń, Przyszowa, Przytoczna, Pszczółki, Pszczyna, Pszenno, Pszów, Ptakowice, Pułtusk, Pyskowice, Pysznica, Racibórz, Radom, Radomyśl nad Sanem, Radonia, Radoszyn, Radusz, Radwanice, Radzanowo, Radzionków, Radziszów, Radzyń Podlaski, Rakoniewice, Raszowa, Reda, Rogów, Rokietnica, Rokitnica, Rostarzewo, Rozdrażew, Rozłogi, Ruda Ślaska, Ruda Śląska, Rudnik, Rudołtowice, Rudziniec, Rusiec, Ruszowice, Rybnik, Rychtal, Ryńsk, Rzepnica, Rzeszotary, Rzeszów, Rzuchów, Sadek, Samborzec, Sanok, Sejny, Serby, Serby, Głogów, Sękowice, Sianowo, Sianów, Siechnice, Siedlęcin, Siedliska, Siemianowice Śląskie, Sieniawa Żarska, Siennica, Sierakowice, Sitkówka-Nowiny, Skarżysko-Kamienna, Skawina, Skrzyszów, Skwierzyna, Słodków-Kolonia, Słopnice, Sobolewo, Sokolniki, Sosnowiec, Sośninka, Łaskarzew, Sowlany, Stalowa Wola, Stany, Stara Kamienica, Stare Babice, Stare Bogaczowice, Stare Miasto, Stare Polichno, Stargard, Stargard Szczeciński, Stary Bartków, Stary Kisielin, Stary Sącz, Stary Ujazd, Stary Węgliniec, Staszów, Stolno, Stopnica, Stróża, Strucfoń, Strumień, Stryków, Strzebielino-Osiedle, Strzegowa, Strzelin, Studzienice, Suchcice, Drużbice, Suchedniów, Sulmierzyce, Suwałki, Sychowo, Syców, Szamotuły, Szczecin, Szczecinek, Szczyglice, Szczytniki nad Kaczawą, Szklana, Szówsko, Sztutowo, Szymany, Ścinawa, Śliwniki, Środa Śląska, Świdnica, Świebodzin, Świecie, Świercze, Świerklaniec, Świerzno, Święta Katarzyna, Święte, Świętochłowice, Tarnobrzeg, Tarnowskie Góry, Tarnów, Tczew, Terespol Pomorski, Tęgoborze, Tomaszowice, Topola Mała, Toruń, Trzebiatkowa, Trzemeszno, Tuchola, Tuczępy, Tułowice, Turbia, Turek, Turza Śląska, Twardawa, Tworóg, Tychy, Tymbark, Udryn, Ustrzyki Dolne, Uście Gorlickie, Wadąg, Wałbrzych, Wałcz, Warszawa, Warszawa Ursynów, Warszewice, Wąbrzeźno, Wchowa, Wejherowo, Wielgolas, Wielka Wieś, Wielkie Radowiska, Wierzchosławice, Wieszowa, Wilcza, Wisła Wielka, Wiśniewo, Wiśniowa, Witaszyce, Witkowo, Witoszów Dolny, Witoszyn, Wymiarki, Wleń, Władysławowo, Władysławów, Włocławek, Wodzisław Śląski, Wojkowice, Wojnicz, Wojnowice, Wola Radziszowska, Wolsztyn, Wrocław, Wronki, Wschowa, Wydminy, Wyry, Wysogotowo, Wysokie Mazowieckie, Zabłudów, Zabrze, Zabrzeg, Zabrzeż, Zaczernie, Zagórzany, Zakopane, Zamość, Zaręba, Zatory, Ząbkowice Śląskie, Zbrosławice, Zbydniów, Zbylitowska Góra, Zdzieszowice, Zgierz, Zgłobice, Zgorzelec, Zielona Góra, Zielonagóra, Zielonki, Złotoryja, Złotów, Żabno, Żagań, Żarki Wielkie, Żarki-Letnisko, Żary, Żelazków, Żerniki Wrocławskie, Żmiąca, Żukowo, Życiny, Żydów.