Naprawa układu wydechowego w sieci ProfiAuto

Układ wydechowy jest odpowiedzialny za optymalną pracę silnika samochodowego. Jego zadaniem jest odpowiednie odprowadzenie spalin z silnika oraz oczyszczanie ich ze szkodliwych substancji. Dodatkowo układ wydechowy odpowiada za obniżenie poziomu hałasu emitowanego przez silnik. Niesprawny lub uszkodzony układ wydechowy może obniżyć jakość pracy silnika, a w niektórych przypadkach może doprowadzić do jego zniszczenia.

Główne powody usterek układu wydechowego

Elementy układu wydechowego wykonane są ze stali, które w wyniku ciągłej eksploatacji narażone są na szkodliwe działanie korozji. Dodatkowo układ narażony jest na oddziaływanie niesprzyjających warunków atmosferycznych lub szkodliwych substancji. Powoduje to, że często dochodzi do usterek, które w dłuższej perspektywie mogą okazać się kłopotliwe. Pojawienie się rdzy w elementach układu wydechowego osłabia strukturę materiału i ostatecznie prowadzi do powstania ubytku. Warto odpowiednio wcześnie przystąpić do naprawy układu, aby nie doprowadzić do nadmiernej korozji. Zbyt późna interwencja sprawia, że stopień uszkodzenia jest na tyle zaawansowany, że jedynym rozwiązaniem jest wymiana elementu na nowy.

Najpopularniejszą usterką układu wydechowego jest zapchanie filtra cząstek stałych (DFP/FAP). Zapchanie filtrów występują najczęśćiej, gdy pojazdy jest użytkowany na krótkich trasach lub dochodzi do awarii innych podzespołów auta. W przypadku układu wydechowego często dochodzi do mechanicznych uszkodzeń elementów gumowych, a więc tzw. zawieszenia tłumika, które objawiają się charakterystycznym dźwiękiem przypominających stukanie.

Naprawa układu wydechowego

W warsztatach ProfiAuto można skorzystać z usługi naprawy układu wydechowego, która obejmuje w pierwszej kolejności diagnostykę układu. W ramach tej usługi sprawdzana jest szczelność całego układu, a w przypadku wystąpienia nieprawidłowości lokalizowane są uszkodzenia.

W zakresie naprawy układu wydechowego wykonujemy:

 • sprawdzenie szczelności układu i lokalizacja ewentualnych uszkodzeń,
 • sprawdzenie stanu wieszaków elastycznych i ich ewentualna wymiana,
 • uszczelnienie połączeń między poszczególnymi elementami,
 • spawanie miejscowe skorodowanych części,
 • wymiana tłumika końcowego i środkowego,
 • naprawa i wymiana: katalizatora samochodowego, kolektora wydechowego, tłumika drgań, sondy lambda, wieszaka układu wydechowego,
 • wymiana: filtra cząstek stałych, tłumików, katalizatorów, uszczelek,
 • ponownie sprawdzenie szczelności układu.

W warsztatach samochodowych ProfiAuto stosowane są elementy oryginalne bądź najlepsze dostępne na rynku zamienniki. Stosowanie ekonomicznych rozwiązań mogłoby przynieść krótkotrwały efekt.

Naprawa i wymiana tłumika

Tłumik samochodowy jest elementem układu wydechowego odpowiedzialnym za odprowadzanie spalin z silnika, obniżenie hałasu generowanego przez silnik oraz redukcji szkodliwych gazów występujących w spalinach. Tłumik samochodowy jest narażony na intensywną eksploatację, dlatego stosunkowo często dochodzi do awarii tego elementu.

Negatywny wpływ na stan tłumika mają:

 • nadmierna wilgoć,
 • sól drogowa (w sezonie jesienno-zimowym)
 • uszkodzenia mechaniczne

Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzeń tłumika samochodowego konieczna jest jego odpowiednia konserwacja. Pozwoli to na prawidłowe funkcjonowanie układu wydechowego przez dłuższy czas. Zignorowanie symptomów sugerujących uszkodzenie układu może doprowadzić do poważniejszych awarii takich jak uszkodzenie katalizatora.

Najczęstsze objawy uszkodzonego tłumika

 • zapach spalin w kabinie samochodu — jego powodem może być nieprawidłowe zakończenie elementów układu wydechowego;
 • hałas — spowodowany właśnie przez uszkodzony tłumik środkowy
 • uszkodzenie katalizatora — powstałe w wyniku zatkania tłumików lub zwiększonej emisji spalin do środowiska

Wymiana tłumika w warsztatach ProfiAuto

Należy pamiętać o regularnych przeglądach układu wydechowego i wymianie elementów posiadających ślady uszkodzeń. W ramach usług naprawy układu wydechowego możliwa jest naprawa i wymiana tłumików w warsztatach Profi Auto .