Naprawa układu wydechowego w sieci ProfiAuto

Układ wydechowy jest odpowiedzialny za optymalną pracę silnika samochodowego. Jego zadaniem jest odpowiednie odprowadzenie spalin z silnika oraz oczyszczanie ich ze szkodliwych substancji. Dodatkowo układ wydechowy odpowiada za obniżenie poziomu hałasu emitowanego przez silnik. Niesprawny lub uszkodzony układ wydechowy może obniżyć jakość pracy silnika, a w niektórych przypadkach może doprowadzić do jego zniszczenia. W przypadku awarii układu wydechowego warto skorzystać z usług warsztatów ProfiAuto, które oferują profesjonalną naprawę wydechu samochodowego.

Najczęstsze awarie układu wydechowego

Naprawa tłumików

Elementy układu wydechowego wykonane są ze stali, które w wyniku ciągłej eksploatacji narażone są na szkodliwe działanie korozji. Dodatkowo układ narażony jest na oddziaływanie niesprzyjających warunków atmosferycznych lub szkodliwych substancji, które również wpływają na stan materiału. Powstałą nieszczelność łatwo usłyszeć - objawia się ona dość charakterystycznym metalicznym dźwiękiem, który nasila się przy wyższych obrotach silnika. Powoduje to, że często dochodzi do usterek, które w dłuższej perspektywie mogą okazać się kłopotliwe. Pojawienie się rdzy w elementach układu wydechowego osłabia strukturę materiału i ostatecznie prowadzi do powstania ubytku. Warto odpowiednio wcześnie przystąpić do naprawy układu, aby nie doprowadzić do nadmiernej korozji. Zbyt późna interwencja sprawia, że stopień uszkodzenia jest na tyle zaawansowany, że jedynym rozwiązaniem jest wymiana elementu na nowy.

Najpopularniejszą usterką układu wydechowego jest zapchanie filtra cząstek stałych (DFP/FAP). Zapchanie filtrów występują najczęściej, gdy pojazdy jest użytkowany na krótkich trasach lub dochodzi do awarii innych podzespołów auta. W przypadku układu wydechowego często dochodzi do mechanicznych uszkodzeń elementów gumowych, a więc tzw. zawieszenia tłumika, które objawiają się charakterystycznym dźwiękiem przypominających stukanie.

Kolejną częstą usterką układu wydechowego jest przerwanie przewodów zasilających sondy lambda. Sygnałem, że sonda uległa awarii, jest duży spadek mocy silnika oraz znaczy wzrost poziomu zużycia paliwa.

Naprawa układu wydechowego najbliżej Ciebie

Przyczyny usterek układu wydechowego

Specjaliści z warsztatów samochodowych w mieście do częstych przyczyn awarii układu wydechowego zaliczają:

Obluzowane wieszaka układu wydechowego

Układ wydechowy łączy się z podwoziem za pomocą gumowych wieszaków. Niestety, te elementy wraz z eksploatacją tracą elastyczność, przez co cały układ zaczyna się przemieszczać, a w najgorszym wypadku może nawet spaść. Naprawa układu wydechowego jest w takiej sytuacji prosta - wystarczy wymienić wieszak i po kłopocie.

Pęknięty katalizator

Zdarza się, że silne uderzenia czasami niszczą mocną strukturę katalizatora. W takich przypadkach słychać w trakcie jazdy dźwięki, które przypominają grzechotanie. Jeśli kierowca usłyszy taki dźwięk, powinien od razu zgłosić się do serwisu, aby wymienić katalizator na nowy.

Naprawa układu wydechowego najbliżej Ciebie

Naprawa układu wydechowego

W warsztatach ProfiAuto można skorzystać z usługi naprawy układu wydechowego, która obejmuje w pierwszej kolejności diagnostykę układu. W ramach tej usługi sprawdzana jest szczelność całego układu, a w przypadku wystąpienia nieprawidłowości lokalizowane są uszkodzenia.

W zakresie naprawy układu wydechowego wykonujemy:

 • sprawdzenie szczelności układu i lokalizacja ewentualnych uszkodzeń,
 • sprawdzenie stanu wieszaków elastycznych i ich ewentualna wymiana,
 • uszczelnienie połączeń między poszczególnymi elementami,
 • spawanie miejscowe skorodowanych części,
 • wymiana tłumika końcowego i środkowego,
 • naprawa i wymiana: katalizatora samochodowego, kolektora wydechowego, tłumika drgań, sondy lambda, wieszaka układu wydechowego,
 • wymiana: filtra cząstek stałych, tłumików, katalizatorów, uszczelek,
 • ponownie sprawdzenie szczelności układu.

W warsztatach samochodowych ProfiAuto stosowane są elementy oryginalne bądź najlepsze z dostępnych na rynku zamienników. Stosowanie ekonomicznych rozwiązań mogłoby przynieść krótkotrwały efekt.

Naprawa układu wydechowego najbliżej Ciebie

Naprawa i wymiana tłumika

Naprawa tłumików

Tłumik samochodowy jest elementem układu wydechowego odpowiedzialnym za odprowadzanie spalin z silnika, obniżenie hałasu generowanego przez jednostkę napędową oraz redukcji szkodliwych gazów występujących w spalinach.

Spośród metalowych elementów układu wydechowego tłumik końcowy jest często najbardziej podatnym na zużycie elementem. Jest narażony na uderzenia odłamków kamieni, rozpryski wody lub działalność soli oraz rdza na małych powierzchniach. Średnia żywotność tłumika wynosi około 80 000 km. Częste krótkie przejazdy lub długotrwałe unieruchomienie pojazdu może prowadzić do gromadzenia się wilgoci, co powoduje szybszą korozję tłumika.

Przyczyny awarii tłumika samochodowego

 • długa eksploatacja bez prawidłowej konserwacji,
 • niskiej jakości jakość tłumik lub zamiennik,
 • źle wykonana naprawa, z wykorzystaniem słabej jakości elementów i części zmiennych

Negatywny wpływ na stan tłumika mają:

 • nadmierna wilgoć,
 • sól drogowa (w sezonie jesienno-zimowym)
 • uszkodzenia mechaniczne

Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzeń tłumika samochodowego, konieczna jest jego odpowiednia konserwacja. Pozwoli to na prawidłowe funkcjonowanie układu wydechowego przez dłuższy czas. Zignorowanie sygnałów sugerujących uszkodzenie układu może doprowadzić do poważniejszych awarii takich jak uszkodzenie katalizatora.

Najczęstsze objawy uszkodzonego tłumika

 • zapach spalin w kabinie samochodu - jego powodem może być nieprawidłowe zakończenie elementów układu wydechowego;
 • hałas - spowodowany właśnie przez uszkodzony tłumik środkowy;
 • uszkodzenie katalizatora - powstałe w wyniku zatkania tłumików lub zwiększonej emisji spalin do środowiska.
Naprawa układu wydechowego najbliżej Ciebie

Objawy uszkodzonego tłumika samochodowego

Ze względu na ciągłe nagrzewanie się i chłodzenie elementów układu wydechowego, pęknięcia i zarysowania spowodowane korozją są typowymi uszkodzeniami, które można szybko zidentyfikować gołym okiem. Do pozostałych objawów uszkodzonego tłumika możemy zaliczyć:

 • Wrażenie, że Twój pojazd wydaje więcej hałasu niż zwykle (zwłaszcza podczas przyspieszania).
 • Z wydechu wydobywa się gęsty dym.
 • Wrażenie metalicznych odgłosów lub wibracji pod podłogą podczas jazdy.
 • Nagły spadek prędkości obrotowej silnika podczas jazdy.
 • Nieco wyższe zużycie paliwa. Uszkodzony układ wydechowy może mieć negatywny wpływ na poziom zużycia paliwa, ale także zanieczyszczenia powietrza i hałasu.

Jeśli napotkasz jeden z tych problemów, nie czekaj dłużej i umów się na wizytę w warsztacie samochodowym w mieście aby sprawdzić układ wydechowy samochodu, zanim problem stanie się poważniejszy.


Jazda z niesprawnym tłumikiem

Od strony technicznej, samochód nadal będzie sprawny, nawet z uszkodzonym tłumikiem, jednak nie będzie spełniał już swojej funkcji uszczelniającej i może powodować przenikanie gazu do kabiny pasażerskiej. Istnieje również zagrożenie odpadnięcia tłumika, który może nieść zagrożenia dla utrzymania bezpieczeństwa drogowego. Warto również pamiętać, że pojazd musi spełniać normy emisji zanieczyszczeń, a bez sprawnego tłumika będzie to niemożliwe. W takiej sytuacji ryzykujesz otrzymaniem mandatu podczas kontroli drogowej.


Wymiana tłumika w warsztatach ProfiAuto

W celu przeprowadzenia wymiany tłumika zalecamy skontaktowanie się ze specjalistami, którzy posiadają niezbędny sprzęt i wiedzę niezbędne do wykonania naprawy. Należy pamiętać o regularnych przeglądach układu wydechowego i wymianie elementów posiadających ślady uszkodzeń.

jest miastem, po którego drogach przejeżdża ogromna ilość samochodów. Codzienna eksploatacja pojazdów sprawia, że zapotrzebowanie na naprawy układu wydechowego i tłumików w mieście [miasto] ciągle rośnie. Decydując się na naprawę, warto skorzystać z usług dobrych mechaników. Za pomocą naszego serwisu znajdź najbliższy warsztat partnerski ProfiAuto, który zajmie się naprawą tłumika i innych elementów układu wydechowego.

Naprawa układu wydechowego najbliżej Ciebie

Najczęściej zadawane pytania


 1. Co składa się na układ wydechowy?

  Układ wydechowy to zestaw połączonych ze sobą elementów, do których należą:

  • kolektor wydechowy,
  • tłumiki,
  • katalizatory,
  • sondy lambda,
  • Filtry cząsteczek stałych,
  • zawór EGR,
  • łączniki elastyczne,
  • obejmy metalowe, uszczelki ,wieszaki.
  • Wszystkie te elementy stanowią całość układu wydechowego i umożliwiają bezpieczne dla ludzi i środowiska korzystanie z pojazdu. W przypadku zauważenia niepokojących sygnałów świadczących o uszkodzeniu układu wydechowego warto skontaktować się z warsztatem ProfiAuto

 2. Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia układu wydechowego?

  • korozja metalowych elementów układu wydechowego
  • niedrożności związane z osadzaniem się sadzy w kolektorze i katalizatorze,
  • przerwania przewodów zasilających sondy lambda,
  • zapychanie się filtra DPF/FAP w wyniku zbyt krótkich odcinków jazdy,
  • uszkodzenia mechaniczne wynikające z eksploatacji pojazdu.
 3. Czy warto samodzielnie naprawiać uszkodzony układ wydechowy?

  Jeżeli doszło do rozszczelnienia układu w miejscu styku z katalizatorem, tłumikiem czy też kolektorem, samodzielna naprawa może okazać się trudna. W takiej sytuacji naprawę najlepiej powierzyć fachowcom serwisu ProfiAuto , ponieważ do demontażu uszkodzonych elementów konieczne będzie użycie specjalistycznego sprzętu. Niepoprawne działania naprawcze mogą doprowadzić do pogorszenia sytuacji i zwiększenia kosztów naprawy.

 4. Kiedy należy wymienić wydech w samochodzie?

  W większości przypadków uszkodzenia układu wydechowego wystarczająca jest jego naprawa. Niewielkie szczeliny tłumika czy rur łączących mogą być naprawione w warsztatach samochodowych. Jeżeli korozja spowodował uszkodzenie wnętrze tłumika, wkładu katalizatora czy filtra cząstek stałych, wtedy naprawa może nie być wystarczająca i konieczne będzie wymiana uszkodzonego elementu. Aby utrzymać układ wydechowy w dobrym stanie trzeba na bieżąco kontrolować stan jego elementów. W przypadku pojawienia się nieprawidłowości warto skontaktować się z mechanikami z serwisów ProfiAuto

 5. Jak dbać o układ wydechowy?

  Chcąc utrzymać układ wydechowy w odpowiednim stanie należy chronić go przed korozją. W tym celu można korzystać ze specjalnych farb wysokotemperaturowych, które chronią rury i tłumiki. Po okresie zimowym należy pamiętać o oczyszczeniu pojazdu z resztek soli drogowej. Warto regularnie kontrolować stan zawieszenia samochodu. Konieczne jest usuwanie wszelkich awarii układów wtryskowych, zapłonowych, katalizatorów filtrów cząsteczek stałych. Dodatkowo wskazane jest parkowanie samochodu na suchym gruncie. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek usterek warto skorzystać z pomocy warsztatów ProfiAuto .

Znajdź swój ulubiony warsztat w mieście: Adamowo, Aleksandrów Łódzki, Andrespol, Andrychów, Augustów, Bachowice, Bałaje, Lubaczów, Banino, Baranowo, Bartniczka, Bełchatów, Bełsznica, Bestwinka, Bębnów, Będzin, Biała, Biała Podlaska, Białogard, Biały Dunajec, Białystok, Bielawa, Bielsk Podlaski, Bielsko-Biała, Bieruń, Bierutów, Biskupice, Biskupiec, Blizne Łaszczyńskiego, Bobrowo, Bogunice, Bojano, Bolesławiec, Borowe, Borowie, Borów, Borzęcin, Branice, Braniewo, Brenno, Brodnica, Brusy, Bruśnik, Brzeszcze, Brzezia Łąka, Brzeziny, Brzeźce, Brzustowiec, Bugaj, Buk, Buk Wielka Wieś, Bukowice, Bukowiec, Bukowina Tatrzańska, Bydgoszcz, Bytom, Bytom Odrzański, Bytów, Cekcyn, Chałupki, Chełm, Chełmno, Chełmża, Chłopice, Chodkowo Kuchny, Choiny 97B, Chojnów, Chorzów, Chotomów, Chrośnica, Chwaliszów, Chwałków, Chwaszczyno, Chynów, Chyże, Ciechanów, Ciechów, Środa Śląska, Cielimowo, Cieszyn, Cieślin, Ciężkowice, Cisek, Ciszyca, Czadrów, Czajcze, Czarków, Czarna Białostocka, Czarna Dąbrówka, Czarnca, Czarne, Czarnożyły, Czarny Dunajec, Czechowice-Dziedzice, Czerwieńsk, Czerwonka Szlachecka, Czeszów, Częstochowa, Czołnochów, Ćwiklice, Dalborowice, Daszyna, Dąbrowa, Dąbrowa Górnicza, Dąbrowa Tarnowska, Dąbrówka Górna, Dębica, Dębina, Dębnica Kaszubska, Dębowa Łąka, Długołęka, Dłużyna Dolna, Dobieszczyzna, Dobieszowice, Dobrodzień, Dobroszyce, Dolna, Domatowo, Dopiewo, Drołtowice, Drzewica, Drzycim, Dukla, Duszniki, Duszniki Wielkopolskie, Dywity, Dziadowa Kłoda, Dzielna, Dzierzgoń, Dzierżoniów, Dźwierzuty, Elbląg, Ełk, Emanuelina, Gaj Mały, Garwolin, Gaworzyce, Gąbin, Gdańsk, Giżycko, Glinica, Gliniska, Glinka Duchowna, Gliwice, Głogów, Głowno, Głubczyce, Głuchów, Głuszyca, Gniezno, Goczałkowice-Zdrój, Godów, Godziesze Małe, Gogolin, Golub-Dobrzyń, Gołaczewy, Gołdap, Gołuchów, Gołymin - Ośrodek, Gorlice, Gorzkowice, Gorzów Wielkopolski, Gorzyce, Gostwica, Goszczanów, Gościcino, Góra, Góra Kalwaria, Góra Świętej Małgorzaty, Górki Małe, Górno, Góry Małe, Górzno, Grabiny-Zameczek, Grabów Nad Prosną, Gralewo, Granowo, Gręboszyce, Grobocice, Grodzisk Wielkopolski, Gromadka, Grójec, Gruczno, Grybów, Gryfów Śląski, Grzegorzew, Grzegorzów, Grzybiany, Gubin, Gzy, Horyniec-Zdrój, Hruszniew, Inowrocław, Jabłonowo Pomorskie, Jaczów, Jaksice, Janikowo, Jankowice, Jankówko, Janowiec Wielkopolski, Janów, Jarocin, Jarosław, Jasienna, Jasionna, Jasionów, Jasło, Jastrzębia Góra, Jastrzębie, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Jazowsko, Jedlina, Jedlina-Zdrój, Jednorożec, Jelenia Góra, Jerzmanowa, Jezierzyce, Jeżewo, Jędrzejewo, Jędrzychów, Jodłownik, Józefkowo, Jurków, Kalinowo, Kalisz, Kamienica, Kamienica Szlachecka, Kamionka Wielka, Karniewo, Karsin, Katowice, Kębłowo, Kędzierzyn-Koźle, Kępa Bogumiłowicka, Kępno, Kęty, Kiekrz, Kielce, Kiełcze, Kietrz, Kijewo Szlacheckie, Klaudyn, Kleosin, Kleszczewo, Kleszczów, Kłobukowice, Knurów, Kobielice, Kobiór, Kobyla Góra, Koczała, Koluszki, Komorniki, Konarzyny, Konin, Konotop, Konstantynów Łódzki, Kopienica, Korpele, Korycin, Kosobudy, Kostrzyn, Koszalin, Koszyce Wielkie, Kościerzyna, Kotla, Kowalewo Pomorskie, Kowary, Kozłowo, Koźmin Wielkopolski, Kraków, Krapkowice, Krasne, Kraszewice, Krosno Odrzańskie, Krośnice, Krupniki, Krynica Morska, Krynica-Zdrój, Krzczonów, Świdnica, Krzyżanowice, Ksawerów, Książki, Księginice, Kuklin, Kuków-Folwark, Kwidzyn, Lasotki, Latowicz, Legionowo, Legnica, Legnickie Pole, Leszkowy, Cedry Wielkie, Leśnica, Leśniów Mały, Librantowa, Limanowa, Linia, Liniewo, Lipinki Łużyckie, Lipnica, Lniano, Lubaczów, Lubań, Lubecko, Lubenia, Lubieszów, Lubin, Lubliniec, Lubogoszcz, Lubomierz, Lubsko, Luzino, Łabowa, Łagów, Łańcut, Łapalice, Łaziska Górne, Łącko, Łąka, Łęczyca, Łęgowo, Łękińsko, Łomazy, Łoniów-Kolonia, Łosice, Łoś, Łowyń, Łódz, Łódź, Łubowo, Łukanowice, Łukowica, Łuszczanowice-Kolonia, Łuszczanów, Łyśniewo Sierakowickie, Maków Mazowiecki, Malanów, Mała Wieś, Małecz, Małki, Margonin, Marki, Marszałki, Marynowo, Masanów, Mąkoszyce, Mechnica, Mełno, Męcinka, Miasteczko Śląskie, Miastko, Miastków Kościelny, Miechucino, Mieleszyn, Mieroszów, Mierzyce, Mierzyn, Mieszków, Międzybórz, Międzychód, Międzyrzecz, Międzyrzecze Dolne, Mikołów, Milicz, Miłoszyce, Mińsk Mazowiecki, Mirów Stary, Mława, Mońki, Moraczewo, Mosina, Moszczenica, Mościsko, Mszana Górna, Munina, Mysłakowice, Mysłowice, Nadarzyn, Nadolany, Nadolice Wielkie, Nakło, Nakło Śląskie, Namysłów, Niekłonice, Nielestno, Niemojki, Niepruszewo, Nisko, Nisko, Racławice, Nowa Karczma, Nowa Sarzyna, Nowa Wieś, Nowe Gulczewo, Nowe Miasto nad Pilicą, Nowe Miasto nad Wartą, Nowiny Wielkie, Nowogard, Nowogrodziec, Nowy Dwór Mazowiecki, Nowy Sącz, Nysa, Obidza, Obiecanowo, Obora, Obrzycko, Ociąż, Okalew, Olecko, Oleśnica, Olsztyn, Olszyna, Olszyna Dolna, Ołobok, Opalenica, Opoczno, Opole, Ornontowice, Orszewice, Orzesze, Osiecznica, Osiek-Aleksandrowo, Osława-Dąbrowa, Ostrów, Ostrów Wielkopolski, Ostrzeniewo, Ostrzeszów, Oświęcim, Oświęcim-Babice, Otmuchów, Pabianice, Pabierowice, Pakszyn, Paniewek, Papowo Biskupie, Paradyż, Parchowo, Pasikurowice, Paszyn, Patrzyków, Pawłowo, Pawonków, Pęcz, Piaseczno, Pichlice, Piechowice, Piekary Śląskie, Piekoszów, Pieńsk, Piła, Piława Dolna, Piotrówek, Pleszew, Plewiska, Płock, Płoty, Płużnica, Pniewy, Poddębice, PODEGRODZIE, Poklatki, Pokrówka, Polkowice, Połaniec, Pomysk Mały, Pomysk Wielki, Porąbka Uszewska, Poronin, Potok, Powidz, Powiercie, Powiercie-Kolonia, Powroźnik, Poznań, Prądówka, Pruszcz Gdański, Pruszków, Przasnysz, Przecław, Przejazdowo, Przemęt, Przemyśl, Przeworsk, Przeźmierowo, Przybysławice, Przyjaźń, Przyszowa, Przytoczna, Pszczółki, Pszczyna, Pszenno, Pszów, Ptakowice, Pułtusk, Pyskowice, Pysznica, Racibórz, Radom, Radomyśl nad Sanem, Radonia, Radoszyn, Radusz, Radwanice, Radzanowo, Radzionków, Radziszów, Radzyń Chełmiński, Radzyń Podlaski, Rakoniewice, Raszowa, Reda, Rogów, Rokietnica, Rokitnica, Rostarzewo, Rozdrażew, Rozłogi, Rozogi, Ruda Ślaska, Ruda Śląska, Rudnik, Rudołtowice, Rudziniec, Rukoszowice, Rusiec, Rusocice, Ruszowice, Rybnik, Rychtal, Ryńsk, Rzepnica, Rzeszotary, Rzeszów, Rzuchów, Sadek, Samborzec, Sanok, Sejny, Serby, Serby, Głogów, Sękowice, Sianowo, Sianów, Siechnice, Siedlęcin, Siedliska, Sielec, Siemianowice Śląskie, Sieniawa Żarska, Siennica, Sierakowice, Sierpnica, Sitkówka-Nowiny, Skarżysko-Kamienna, Skawina, Skiereszewo, Skrzyszów, Skwierzyna, Sława, Słodków-Kolonia, Słopnice, SOBIN, Sobolewo, Sokolniki, Sosnowiec, Sośninka, Łaskarzew, Sowlany, Stalowa Wola, Stany, Stara Kamienica, Stare Babice, Stare Bogaczowice, Stare Litewniki, Stare Miasto, Stare Polichno, Stargard, Stargard Szczeciński, Stary Bartków, Stary Kisielin, Stary Sącz, Stary Ujazd, Stary Węgliniec, Staszów, Stolno, Stopnica, Stróża, Strucfoń, Strumień, Stryków, Strzebielino-Osiedle, Strzegowa, Strzelin, Studzienice, Suchcice, Drużbice, Suchedniów, Sulmierzyce, Suwałki, Sychowo, Syców, Szamotuły, Szczecin, Szczecinek, Szczyglice, Szczytniki nad Kaczawą, Szklana, Szówsko, Sztutowo, Szydłów, Szymany, Szynwałd, Ścinawa, Śliwniki, Środa Śląska, Świdnica, Świebodzin, Świecie, Świercze, Świerklaniec, Świerzno, Święta Katarzyna, Święte, Świętochłowice, Tajno Łanowe, Tarnobrzeg, Tarnowskie Góry, Tarnów, Tczew, Terespol Pomorski, Tęgoborze, Tomaszowice, Topola Mała, Toruń, Trzebiatkowa, Trzebnica, Trzemeszno, Tuchola, Tuczępy, Tułowice, Turbia, Turek, Turza Śląska, Twardawa, Twardogóra, Tworóg, Tychy, Tymbark, Tyrawa Wołoska, Udryn, Ustrzyki Dolne, Uście Gorlickie, Wadąg, Wałbrzych, Wałcz, Warchlinko, Warszawa, Warszawa Ursynów, Warszewice, Wąbrzeźno, Wchowa, Wejherowo, Wielgolas, Wielka Wieś, Wielkie Radowiska, Wierzchosławice, Wieszowa, Wilcza, Wilga, Wilków, Wisła Wielka, Wiśniewo, Wiśniowa, Witaszyce, Witkowo, Witoszów Dolny, Witoszyn, Wymiarki, Wleń, Władysławowo, Władysławów, Włocławek, Wodzisław Śląski, Wojkowice, Wojnicz, Wojnowice, Wola Radziszowska, Wolkowo, Wolsztyn, Wrocław, Wronki, Wschowa, Wybudowanie Michałowo, Wydminy, Wyry, Wysogotowo, Wysokie Mazowieckie, Wyszonowice, Zabłudów, Zabrze, Zabrzeg, Zabrzeż, Zaczernie, Zagórzany, Zakopane, Zakrzewo, Zamość, Zaręba, Zatory, Ząbkowice Śląskie, Zbrosławice, Zbydniów, Zbylitowska Góra, Zdzieszowice, Zebrzydowice, Zgierz, Zgłobice, Zgorzelec, Zielona Góra, Zielonagóra, Zielonki, Złotoryja, Złotów, Żabno, Żagań, Żarki Wielkie, Żarki-Letnisko, Żary, Żelazków, Żelechów, Żerniki Wrocławskie, Żmiąca, Żukowo, Życiny, Żydów.