Sezon zimowy 2023/2024. Sprawdź stan akumulatora!

Według ostatnich danych Stowarzyszenia Samochodowego (ADAC) zły stan akumulatora jest przyczyną ponad 43% wszystkich awarii na drodze. Powód jest oczywisty: w samochodach, które są przez dłuższy czas nieużywane, a także użytkowane na krótkich trasach akumulatory rozładowują się, co w konsekwencji prowadzi do problemów z uruchomieniem silnika.

Upały powodują samorozładowanie akumulatora 

Mimo łagodniejszych zim w ostatnich latach liczba awarii akumulatorów jest niezmiennie wysoka. Praca zdalna zmieniła częstotliwość użytkowania samochodu i wiąże się z jego dłuż­szymi przestojami, podczas których akumulatory tracą napięcie i nie są ładowane. Ponadto wysoka temperatura w okresie letnim powoduje samorozładowanie, a to przyspiesza starze­nie się akumulatora.

zdjecie 1.jpg

Spokojna głowa w zimie 

Dzięki rutynowej kontroli w warsztacie można dowiedzieć się, czy akumulator jest w pełni sprawny, czy należy go doładować, a może wymienić na nowy. Udając się do jednego z auto­ryzowanych warsztatów VARTA można być spokojnym przez całą zimę. Fachowcy dysponują niezbędną wiedzą, aby szybko i bezpiecznie wymienić akumulator, gdy jest to konieczne. Za­dbają też o to, aby zużyty akumulator został poddany utylizacji i w jak najmniejszym stopniu szkodził środowisku. Akumulatory samochodowe są najczęściej odzyskiwanym i przetwarza­nym produktem w na świecie, wyprzedzając aluminium, papier, opony i szkło. 

Obieg zamknięty 

Firma Clarios we współpracy z partnerami i klientami opracowała system zbierania zu­żytych akumulatorów, który zapewnia ich wykorzystanie w ramach obiegu zamkniętego.

zdjecie 2.jpg

Dzięki temu udaje się nam odzyskać z rynku aż 98% akumulatorów ołowiowych z pojazdów w Europie, a także bardzo dużą część materiałów, z których są wykonane. Elementy z two­rzywa sztucznego są przetwarzane na wióry polipropylenowe, na przykład do nowych obu­dów akumulatorów. Ołów jest wykorzystywany do produkcji nowych akumulatorów. Nato­miast elektrolit można przetworzyć na nawozy i środki czyszczące. 

Każdy, kto chce bezpiecznie podróżować zimą, powinien sprawdzić akumulator i w razie po­trzeby, dokonać jego wymiany w warsztacie. Zachęcamy do odwiedzenia strony VARTA, gdzie znajdują się adresy warsztatów, które przeprowadzają diagnostykę akumulatora.

zdjecie 3.jpg


« powrót do listy