Czujniki zużycia klocków hamulcowych według Delphi Technologies

Czujniki zużycia klocków hamulcowych, obecnie montowane jako standard w wielu nowoczesnych samochodach, będą coraz częściej niezbędne podczas każdego serwisowania hamulców. Zatem warto wiedzieć, jak działają. I kiedy je wymieniać...

Czujniki zużycia klocków hamulcowych według Delphi Technologies

Co to czujnik zużycia klocków hamulcowych?

Klocki hamulcowe zużywają się z upływem czasu. Jednak czas, w jakim to się dzieje, może znacznie się różnić. Decydują o tym warunki drogowe, styl jazdy, prędkość, obciążenie oraz rodzaj klocków i tarcz, dlatego kierowcy i mechanicy mają trudności z ustaleniem, kiedy pojawi się potrzeba zastosowania nowego kompletu. Wprowadzenie czujników zużycia klocków hamulcowych eliminuje tę niepewność, informując kierowcę, kiedy klocek jest już zużyty, a w niektórych autach nawet przewidując, kiedy to nastąpi. Oprócz pomocy w planowaniu przyszłych napraw hamulców, umożliwiają one również zapewnienie dobrego stanu klocków, a co za tym idzie bezpiecznej i kontrolowanej jazdy.

Jak działa czujnik zużycia klocków hamulcowych?

Dzisiejsze czujniki to kolejna odsłona tradycyjnych metalowych płytek montowanych w wielu starszych systemach. Trąc o tarczę, powodowały one głośne zgrzytanie, dając kierowcy słyszalną wskazówkę, że klocki maksymalnie się zużyły.

Czujniki elektroniczne wykluczyły płytkę i zastąpiły ją małą pętlą z drutu, przez którą przepływa słaby prąd. Wraz ze zużyciem klocków, pętla zostaje odsłonięta i dotyka tarczy, tworząc otwarty obwód. Powoduje to zaświecenie się na tablicy rozdzielczej kontrolki informującej, że czas wymienić klocki hamulcowe.

Natomiast najnowsze czujniki są jeszcze bardziej zaawansowane. Nie tylko zawiadamiają kierowcę o zużyciu, ale oceniają pozostały do wymiany przebieg. Znane są one jako czujniki dwuetapowe i posiadają dwa obwody rezystora biegnące równolegle obok siebie na różnych wysokościach w obudowie czujnika. Kiedy pierwszy obwód zostanie przerwany, opór czujnika wzrasta i system oblicza żywotność klocka, korzystając z takich danych, jak prędkość kół, przebieg, siła hamowania, temperatura hamulca i czas jego działania. Informacja ta pojawia się na tablicy rozdzielczej po uruchomieniu auta jako konkretna liczba lub jako kontrolka zmieniająca kolor wraz ze zużyciem klocka. Po przerwaniu drugiego obwodu, cały obwód staje się otwarty. Wyzwala to ostrzeżenie o konieczności serwisowania hamulców.

Chociaż wiele systemów zużycia klocków hamulcowych posiada czujnik na klocku wewnętrznym, ich liczba może być różna — od jednego do czterech, w zależności od konstrukcji układu hamulcowego. Pozycja czujnika może także być różna. Najpopularniejszy rodzaj elektronicznego czujnika zużycia jest umieszczony bezpośrednio w materiale klocka i nie można go usunąć. Inne montuje się na klocku.

Kiedy należy wymienić czujniki zużycia klocków hamulcowych?

Ponieważ czujniki zużycia klocków hamulcowych są zaprojektowane, aby ulec zniszczeniu, firma Delphi Technologies zaleca wymianę podczas montażu nowych klocków. Ważna jest również regularna kontrola i ewentualna wymiana czujników podczas serwisowania klocków. Z czasem wysoka temperatura wytwarzana przez hamulce może naruszyć zarówno kable, jak i zaciski. Są one również podatne na uszkodzenia podczas innych prac wykonywanych w samochodzie, np. instalacji nowych tarcz hamulcowych.

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na części zamienne, Delphi Technologies oferuje szeroki wachlarz czujników zużycia klocków hamulcowych jakości oryginalnego producenta, dostępnych wraz z klockami, jak to ma miejsce w przypadku pierwszego montażu, bądź jako indywidualna pozycja.

Delphi


« powrót do listy