Nie pozwól aby zużyte lub niesprawne amortyzatory zrujnowały Twoje wakacje

Z tego względu, a także po to, aby chronić bezpieczeństwo milionów kierowców i pasażerów korzystających tego lata z dróg, firma Tenneco Inc., produkująca amortyzatory Monroe®, przypomina swoim klientom o konieczności starannego sprawdzenia stanu technicznego układu podwozia w ich pojazdach. Jednym ze sposobów nagłaśniania tego apelu, stosowanym przez Tenneco, jest innowacyjna kampania konsumencka pod szyldem "Wszystko się starzeje", która stawia znak równości pomiędzy zużytymi amortyzatorami a innymi przedmiotami przejawiającymi symptomy zużycia, jak np. banany, szczoteczki do zębów a nawet buty.

Wielu kierowców nie do końca rozumie na czym polega praca układu sterowania zawieszeniem. Z tego powodu, a także dlatego, iż niełatwo dostrzec te komponenty, kierowcy są przeświadczeni, że te elementy nigdy nie ulegają zużyciu.

   - zdradza Alex Gelbcke, Tenneco Vice Prezydent oraz Dyrektor Generalny, Aftermarket EMEA.

Jednakże owe komponenty naprawdę się zużywają, co może w wielu sytuacjach rzutować na bezpieczeństwo jazdy.

Układ zawieszenia odgrywa kluczową rolę, umożliwiając bezpieczne prowadzenie pojazdów i ich zatrzymywanie oraz dbając o stabilność pojazdów. Jeśli owe elementy są zużyte, mogą one na wiele sposobów wpływać na bezpieczeństwo pojazdu, włącznie ze zwiększeniem drogi zatrzymywania się podczas sytuacji awaryjnego hamowania. A każdy dodatkowy metr hamowania zwiększa ryzyko wystąpienia wypadku.

Aby uwypuklić tę kwestię, przedstawiciele sektora zalecają wykonywanie, przynajmniej raz w roku, kompleksowych przeglądów układu zawieszenia oraz testów na jego zużycie, a także wymianę zużytych elementów układu po 80 000 kilometrów. Stosowanie się do tych wskazówek jest istotne ze względu na znaczną trudność dotarcia do układu zawieszenia oraz z uwagi na częstą wśród kierowców skłonność do lekceważenia stopniowej, lecz potencjalnie niebezpiecznej utraty precyzji prowadzenia pojazdu, umiejętności szybkiego hamowania oraz ogólnej stabilności pojazdu.

Zrozumienie istoty "Trójkąta Bezpieczeństwa"

Aby pomóc konsumentom zrozumieć znaczenie komponentów układu sterowania zawieszeniem, przedstawiciele branży wskazują na znajdujący się w pojeździe system zwany "Trójkątem Bezpieczeństwa." Ten układ powiązanych elementów podwozia pojazdu - włącznie z oponami, hamulcami, elementami układu kierowniczego oraz zawieszenia - jest głównym czynnikiem warunkującym bezpieczne prowadzenie pojazdu, jego zatrzymywanie oraz stabilną jazdę. Jeden zużyty element tego systemu może niekorzystnie wpływać na wydajność innych komponentów, co można zaobserwować w poniższych przykładach oddziaływania zużytych amortyzatorów:

  • Zużyte elementy układu kontroli jazdy mogą negatywnie wpływać na prowadzenie pojazdu, w wyniku zmniejszenia przyczepności opon oraz zwiększonego kołysania pojazdu;
  • Mogą one wpływać na zatrzymywanie pojazdu, doprowadzając do wystąpienia poważnych drgań oraz dopuszczając do nadmiernego przenoszenia obciążenia na przednie koła;
  • Mogą one także negatywnie wpływać na stabilność pojazdu, dopuszczając do nadmiernego przenoszenia obciążeń na boki podczas wykonywania manewrów skręcania.

Wymiana zużytych elementów układu zawieszenia pozwala także chronić inne, kosztowne komponenty pojazdu przed przedwczesnym zużyciem. Dopuszczając do nadmiernego przenoszenia obciążenia z tyłu na przód podczas hamowania, zużyte elementy układu mogą skutkować zwiększonym zużyciem klocków hamulcowych. Mogą one także prowadzić do przedwczesnego, niestandardowego zużycia opon oraz układów zawieszenia, takich jak drążki kierownicze, złącza kulowe oraz osie wahacza.

Ale nie miejmy złudzeń, najważniejszym argumentem przemawiającym za wymianą zużytego układu zawieszenia jest ochrona kierowców i pasażerów. Ta okoliczność staje się szczególnie istotna, kiedy w okresie wakacyjnym klienci przygotowują się do wyruszenia w trasę.

Gorąco zalecamy udanie się do profesjonalnego warsztatu serwisowego i zlecenie kontroli wszystkich układów o decydującym znaczeniu dla bezpieczeństwa pojazdu - włącznie z układem zawieszenia - przed wyruszeniem na wakacj.

   - mówi Gelbcke.

Mogą wtedy Państwo wyruszyć w podróż, mając większą pewność, że układ kierowania, układ hamulcowy w Państwa pojeździe oraz jego stabilność pomogą uniknąć wypadku.

W celu uzyskania dodatkowych informacji o komponentach układu kontroli jazdy, odwiedź naszą stronę www.monroe.com lub skontaktuj się ze swoim warsztatem samochodowym.

Tenneco Inc (NYSE: TEN) to globalna firma produkcyjna o obrotach rzędu 7,4 miliarda dolarów, z siedzibą w Lake Forest, w stanie Illinois, zatrudniająca około 25 000 pracowników na całym świecie. Tenneco jest jednym z największych na świecie projektantów, producentów oraz dystrybutorów produktów do kontroli emisji spalin i właściwości jazdy oraz systemów dla pojazdów samochodowych oraz ciężarowych na rynkach części oryginalnych oraz rynku części zamiennych. Tenneco oferuje swoje produkty głównie pod następującymi markami: Monroe®, Walker® XNOxTM oraz Clevite® Elastomer.


« powrót do listy