Kompleksowy przegląd i naprawa podwozia

Trwałość elementów podwozia zależy od wielu czynników - samej konstrukcji, zastosowanych materiałów, ale przede wszystkim od warunków jazdy danego pojazdu, czyli przede wszystkim od jakości dróg i warunków atmosferycznych. Ani jedne ani drugie nie należą w Polsce do najlżejszych, więc co najmniej raz w roku lub co około 20 tys. km należy sprawdzić poprawność działania wszystkich elementów podwozia.

Wstępnym, ale bardzo ważnym etapem technicznego przeglądu powinna być zawsze... rozmowa z klientem. Trzeba, wysłuchawszy uważnie, z jakim problem wiąże się jego wizyta w warsztacie, wypytać dokładnie o hałasy, drgania i wibracje występujące podczas jazdy ze stałą prędkością, w trakcie hamowania i przyspieszania. Ważne są również spostrzeżenia klienta dotyczące zachowania samochodu na równej nawierzchni i przy pokonywaniu nierówności, takich jak poprzeczny próg zwalniający lub przejazd kolejowy.


Sprawdź krok po kroku!

Pamiętajmy, że kierowca jeżdżący stale tym samym samochodem może nie zauważać niektórych objawów, zwłaszcza tych, które nasilają się stopniowo w czasie eksploatacji. Najczęściej dotyczy to zużywających się elementów metalowo-gumowych zawieszeń czy sworzni kulowych wahaczy czy końcówek drążków kierowniczych. Weźmy też poprawkę na niedokładność relacji i niekiedy opinii wyrażanych przez klienta. Jeśli mówi on, że "tarcze biją" bądź "tarcze biją przy hamowaniu", nie musi to być trafna diagnoza. Podobne objawy mogą być spowodowane niewyważeniem kół, często współwystępującym z luzami sworznia wahacza lub mocowania kolumny McPhersona.

Kolejną obowiązkową czynnością jest jazda próbna, podczas której należy zweryfikować lub uściślić wszelkie objawy i oceny zgłaszane przez klienta. Najlepiej, zatem odbyć jest ją w jego towarzystwie, pokonując dystans kilku lub nawet kilkunastu kilometrów po drogach o zróżnicowanym stanie nawierzchni, ze zmienną prędkością, intensywnymi przyspieszeniami i kilkakrotnym hamowaniem. Nie zapomnijmy też o próbie zawracania z maksymalnym wychyleniem koła kierownicy nasłuchując czy dochodzą stuki z zawieszenia bądź układu kierowniczego, oraz z pompy wspomagania. Podczas jazdy próbnej na pofałdowanej nawierzchni najlepiej sprawdzić stabilność ruchu pojazdu. Jakiekolwiek nieprawidłowości resorowania lub problemy z utrzymaniem obranego toru jazdy mogą być spowodowane przede wszystkim luzami wahaczy lub sworzni kulowych.

W sprawnym samochodzie przy jeździe po pochyłości drogi utrzymanie wyznaczonego kierunku nie wymaga użycia wielkiej siły, a podczas manewrów wykonywanych przy dużej prędkości nie występuje opóźnienie reakcji pojazdu na skręt kierownicy. Nierówna nawierzchnia nie powoduje również problemów ze sterownością. Wszystkie te cechy, istotne dla bezpieczeństwa i komfortu podróży, można utrzymywać nawet po wieloletniej eksploatacji auta, lecz tylko pod warunkiem stosowania przy naprawach części oryginalnych, produkowanych przez renomowanych dostawców, łączących najwyższą jakość z właściwymi parametrami technicznymi.

 

Jeśli konieczna staje się naprawa...

Podczas montażu elementów układu kierowniczego, zawieszeń i amortyzatorów należy pamiętać, że nie tylko ich jakość wpływa na bezpieczną i długotrwałą eksploatację. Równie ważny jest prawidłowo wykonany montaż. W większości przypadków reklamacji dotyczących tych elementów przyczyną ich niesprawności jest nieprawidłowo przeprowadzona naprawa.

Istotny jest także poprawny demontaż zużytych części. Należy korzystać z zalecanych narzędzi przede wszystkim dotyczy to ściągaczy, których nie wolno zastępować młotkiem, nawet w przypadku demontażu starych i zardzewiałych podzespołów. Uderzenia mogą bowiem spowodować uszkodzenie innych elementów współpracujących, co w konsekwencji prowadzi do przedwczesnego zużycia nowo zamontowanych części.

Spawanie pękniętych i prostowanie odkształconych elementów zawieszenia i układu kierowniczego jest niedopuszczalne. Przy montażu elementów nowych największe znaczenie ma czystość i staranność wykonywanych połączeń, zwłaszcza stożkowych i gwintowych. Ich montaż powinien przebiegać dokładnie tak, jak to w przypadku produktów TRW przedstawia wielojęzyczna instrukcja umieszczona w każdym opakowaniu. Niestaranne wyczyszczenie gniazda sworznia przed jego montażem jest najczęstszą przyczyną przedwczesnego zużycia przegubu. Wszelkie uszkodzenia osłon przeciwpyłowych prowadzą nieuchronnie do awarii przegubu, nawet po niewielkim przebiegu.

Starannego montażu wymagają też wciskane sworznie wahaczy. Prawidłowe połączenie wciskowe między sworzniem a wahaczem powinno odpowiadać kryteriom założonym przez konstruktora przy obliczaniu jego wytrzymałości. Wartość siły wcisku zespalającej wzajemnie złączone elementy, także w podwyższonych temperaturach pracy, zależy od zachowania tolerancji wymiarów z dokładnością do setnej części milimetra i utrzymania współczynnika tarcia w wąskim zakresie dopuszczalnych wartości. Obecność resztek powłoki lakierowej, korozji czy jakichkolwiek zanieczyszczeń sprawia, że parametry połączenia stają się nieprawidłowe, co wpływa negatywnie na jego trwałość i bezpieczeństwo użytkowania.


...i jeszcze dwie ważne uwagi

Niedopuszczalne jest montowanie elementów z użyciem niekontrolowanej siły, gdyż powoduje to najczęściej ich uszkodzenie. Nawet drobne, często niewidoczne pęknięcia lub odkształcenia mogą być przyczyną przedwczesnego zużycia lub awarii. Większość warsztatów wciąż jednak używa klucza dynamometrycznego tylko do dokręcania śrub głowicy lub innych części silnika, choć powinien on być stosowany również przy gwintowych połączeniach podwozi, mających bezpośredni wpływ na życie i zdrowie użytkowników dróg i pojazdów.

Po zakończonej wymianie wszelkich elementów podwozia należy przeprowadzić kontrolę i regulację geometrii ustawienia osi i kół pojazdu, a następnie odbyć nim jazdę próbną. Dopełnienie tych procedur to gwarancja bezpiecznej i długotrwałej eksploatacji oraz pewność, że klient będzie z naszej usługi zadowolony.


« powrót do listy