Akumulator przed zimą

Przygotuj się na sezon zimowy. Sprawdź stan akumulatora.

  • Niskie temperatury niekorzystnie wpływają na akumulator. Przed zimą warto udać się do warsztatu i sprawdzić jego stan.
  • Zły stan akumulatora rozruchowego jest najczęstszą przyczyną awarii samochodowych.
  • Profesjonalny warsztat może właściwie ocenić stan akumulatora w samochodzie, jeśli będzie niesprawny wymienić a ten zużyty poddać recyklingowi.

Według ostatnich danych Stowarzyszenia Samochodowego (ADAC) zły stan akumulatora jest przyczyną ponad 46% wszystkich awarii na drodze. Powód jest oczywisty: w samochodach, które są przez dłuższy czas nieużywane a także użytkowane na krótkich trasach akumulatory rozładowują się, co w konsekwencji prowadzi do problemów z uruchomieniem silnika.

Upały powodują samorozładowanie akumulatora

Mimo łagodniejszych zim w ostatnich latach, liczba awarii akumulatorów jest niezmiennie wysoka. Praca zdalna zmieniła częstotliwość użytkowania samochodu i wiąże się z jego dłuższymi przestojami podczas których akumulatory tracą napięcie i nie są ładowane. Ponad to wysoka temperatura w okresie letnim powoduje samorozładowanie, a to przyspiesza starzenie się akumulatora. Nadchodząca zima doprowadzi do kolejnego spadku mocy akumulatora, który może nie być w stanie uruchomić silnika.

Clarios_Check.jpg

Spokojna głowa w zimie

Dzięki rutynowej kontroli w warsztacie można dowiedzieć się, czy akumulator jest w pełni sprawny, czy należy go doładować, a może wymienić na nowy. Udając się wcześniej do warsztatu można być spokojnym przez całą zimę. Fachowcy dysponują niezbędną wiedzą aby szybko i bezpiecznie wymienić akumulator, gdy jest to konieczne. Zadbają też o to, aby zużyty akumulator został poddany utylizacji i w jak najmniejszym stopniu szkodził środowisku. Akumulatory samochodowe są najczęściej odzyskiwanym i przetwarzanym produktem w na świecie wyprzedzając aluminium, papier, opony i szkło.

Obieg zamknięty

Firma Clarios we współpracy z partnerami i klientami opracowała system zbierania zużytych akumulatorów, który zapewnia ich wykorzystanie w ramach obiegu zamkniętego. Dzięki temu udaje się nam odzyskać z rynku aż 98% akumulatorów ołowiowych z pojazdów w Europie a także bardzo dużą część materiałów, z których są wykonane. Elementy z tworzywa sztucznego są przetwarzane na wióry polipropylenowe, na przykład do nowych obudów akumulatorów. Ołów jest wykorzystywany do produkcji nowych akumulatorów. Natomiast elektrolit można przetworzyć na nawozy i środki czyszczące.

Clarios_Check1.jpg

Każdy, kto chce bezpiecznie podróżować zimą, powinien sprawdzić akumulator i w razie potrzeby, dokonać jego wymiany w warsztacie. Zachęcamy do odwiedzenia strony VARTA, gdzie znajdują się adresy warsztatów które przeprowadzają diagnostykę akumulatora.

Przed pierwszym nadejściem mrozów zalecamy kontrolę stanu akumulatora w specjalistycznym warsztacie.

Clarios_batteries-age-in-the-heat_PL.jpg


« powrót do listy