Przeglądamy bo musimy?

Polscy kierowcy deklarują, że zależy im na bezpieczeństwie innych, ale przegląd techniczny auta wykonują tylko wtedy, kiedy muszą, czyli raz w roku


To wnioski z sondażu przeprowadzonego przez sieć ProfiAuto, marki zrzeszającej najlepsze hurtownie, sklepy i serwisy samochodowe w Polsce. "Raz do roku" - tę odpowiedź na pytanie "Jak często jeździsz na przeglądy techniczne auta?" wybrało najwięcej, bo aż 56% spośród osób, które wypełniły ankietę zamieszczoną na stronie ProfiAuto.pl. Pytani o to, co skłania ich do wykonywania przeglądów najczęściej wybierali jednak odpowiedź "Myślę o bezpieczeństwie swoim i innych kierowców"œ (46% respondentów).
- Wyniki ankiety to dowód, że Polacy wciąż jeszcze traktują przeglądy techniczne jako "zło konieczne", a nie jako odpowiedzialne podejście do poruszania się po drogach - mówi Dorota Paluch, ekspert ProfiAuto.

Tuning zamiast bezpieczeństwa

Badania techniczne pojazdów mechanicznych są obowiązkiem każdego kierowcy. W nowym samochodzie pierwsze badanie wykonujemy po 3 latach od jego rejestracji, później po dwóch, a następnie raz w roku.

- Niestety Polacy wciąż jeszcze chętniej wydają pieniądze na sprzęt audio lub spojlery , niż np. nowe opony, czy klocki hamulcowe. Auto ma przede wszystkim dobrze wyglądać, dopiero potem być bezpieczne dla właściciela i innych użytkowników dróg - narzeka Witold Rogowski, ekspert ProfiAuto.
Zdaniem ekspertów bez zbytniej przesady można stwierdzić, że około 50% samochodów, które poruszają się po polskich drogach stwarza zagrożenie.
- Niektóre z nich w ogóle nie powinny przejść przeglądu technicznego, a kierowcy, którzy nimi się poruszają zagrażają bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego - mówi Dorota Paluch.

Dodaje, że właśnie dlatego ProfiAuto postanowiło walczyć z tym zagrożeniem i edukować kierowców. Uświadamiać im, że przeglądy są jak badania kontrolne. Że łatwiej i taniej jest zapobiegać awariom niż "leczyć" ich skutki, czyli płacić za lawetę i naprawdę.

W ramach tej akcji ProfiAuto wydało specjalne książeczki serwisowe, które są czymś w rodzaju książek gwarancyjnych. - Nazywamy je "książeczki zdrowia auta". Każdy kierowca może w nich zapisywać i potwierdzać naprawy i przeglądy wykonywane przez mechaników - mówi Dorota Paluch.


Poproś o przegląd
Czasy, kiedy kierowcy sami mogli ocenić co zepsuło się w aucie już minęły. Podnosząc maskę auta widzimy głównie plastikowe osłony i tylko fachowiec jest w stanie ocenić co naprawdę zaczyna "stukać".

Warto pamiętać, że większość warsztatów wykonuje usługę przeglądu stanu technicznego w ramach bieżącej naprawy. Wystarczy poprosić swojego mechanika, żeby przy okazji naprawy lub drobnej wymiany sprawdził także stan innych części twojego samochodu.

Jesienią warto sprawdzić zawieszenie, czy hamulce nie ucierpiały po długich wakacyjnych trasach. Co jakiś czas warto sprawdzić poziom płynu hamulcowego (jego wymiana powinna odbywać się zwykle po ok. dwóch latach).

- Najważniejsza jest tu jednak zmiana mentalności kierowców. Sprawienie, by sami dbali o bezpieczeństwo na drodze, rozpoczynając od dbania o sprawność własnego samochodu. I to nie tylko przed przeglądem technicznym i nie tylko po to by uzyskać pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym - mówi Dorota Paluch.ANKIETA ProfiAuto

Jak często jeździsz na przeglądy techniczne auta?

Co trzy miesiące 14%

Co pół roku 30%

Raz w roku 56%


Do wykonania przeglądu technicznego auta najczęściej skłania mnie to, że:

Jest to obowiązek wynikający z przepisów prawa  30%

Chcę mieć sprawny samochód przed dłuższą trasą (np. wyjazdem na wakacje)  24%

Myślę o bezpieczeństwie swoim i innych kierowców 46%%


W ankiecie zagłosowało 200 osób

ZDJĘCIA ekspertów do pobrania TUTAJ (kliknij)
KONTAKT:
Dorota Paluch - kontakty z mediami
tel.: +48 728 849 441
tel.: +48 32 604 10 92
mail: paluch@profiauto.pl

***
ProfiAuto, to sieć niezależnych hurtowni, sklepów i warsztatów samochodowych, dostępna w 200 mniejszych i większych miastach w Polsce. W sieci ProfiAuto można dostać części renomowanych


« powrót do listy