Polki za kółkiem - ryzykują tylko kiedy muszą

Amerykańska firma Quality Planning, która zajmuje się zbieraniem danych dla towarzystw ubezpieczeniowych przygotowała ciekawe zestawie samochodów, których kierowcy najczęściej płacą mandaty za przekroczenie prędkości. Okazało się, że za zbyt szybką jazdę najczęściej karani są kierowcy w wieku od 30 do 53 lat, z czego 70 procent to"¦ kobiety.
Podinspektor Rober Piwowarczyk z wydziału ruchu drogowego  KWP Katowice wyjaśnia, że choć polska policja nie prowadzi tak dokładnych statystyk - które uwzględniałyby ile mandatów za przekraczanie prędkości otrzymują mężczyźni, a ile kobiety, to jednak jest przekonany, że tendencje w Polsce są zupełnie inne niż w Stanach Zjednoczonych. Tylko w tym roku (do końca sierpnia) w województwie śląskim liczba zdarzeń drogowych, w których przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze wyniosła:  z udziałem mężczyzn - 3672, a kobiet - 862. W 2010 roku w analogicznym okresie liczby te wynosiły odpowiednio 4688 i 1070 na korzyść kobiet.

Kobiety jeżdżą bezpieczniej
- Polki jeżdżą więc bezpieczniej niż Polacy. Mają mniejsze skłonności do ryzykowania, nie potrzebują, tak jak wielu mężczyzn, udowadniać, kto jest "władcą dróg". Faceci wsiadają do swoich stalowych rumaków i często zachowują się na drodze agresywnie w stosunku do innych, wyładowują na niej napięcia - mówi Podinspektor Piwowarczyk. - Byłoby więc dobrze, gdyby mężczyzna mógł o sobie powiedzieć "jeżdżę jak kobieta", czyli ostrożnie, z szacunkiem do innych kierujących, bez niepotrzebnego ryzyka. Wiele kobiet za kółkiem to także matki, które, szczególnie wioząc swoje dziecko, czują za nie odpowiedzialność, co przekłada się na charakter ich jazdy - dodaje.

Podobna opinię ma Beata Wrocławska, ekspert ogólnopolskiej sieci motoryzacyjnej ProfiAuto.pl. Jej zdaniem trudno porównywać Polskę z USA, gdzie ograniczeń jest tak dużo, że po prostu trudno ich nie przekraczać, z drugiej strony egzekwowanie prawa jest na wysokim poziomie.

- Mężczyźni często przekraczają prędkość dla samej adrenaliny. My jeździmy szybciej ponieważ gdzieś się spieszymy. Musimy zdążyć do pracy po porannym wyszykowaniu całej rodziny. Musimy odebrać dziecko z przedszkola o czasie. Zrobić zakupy. Ugotować obiad, czy wreszcie, spóźnione, załapać się na umówioną od pół roku wizytę u fryzjera. Myślę, że to właśnie stąd wynika szybsze prowadzenie samochodu. Nie dla przyjemności tylko z potrzeby i obowiązków - mówi Beata Wrocławska. - Dlatego jeśli już łamiemy przepisy to raczej nieświadome. Nawet z opowieści znajomych pań, które prowadzą auta wiem, że często są zdziwione, kiedy zatrzymane przez policję patrzą na odczyt z radaru. Mężczyźni natomiast, kiedy wciskają pedał gazu "do dechy" to zwykle dobrze o tym wiedzą - mówi ekspertka ProfiAuto.pl.


Stereotypy nieaktualne

Zdaniem ekspertki stereotyp o "kobiecie za kółkiem", czy "blondynce za kółkiem", pochodzi z lat kiedy na trzydziestu mężczyzn trzy kobiety prowadziły samochód, bo zazwyczaj jedyny w rodzinie samochód przypadał facetowi.
- Natomiast stereotyp, który mówi, że kobiety jeżdżą bezpieczniej to dla mnie coś naturalnego. Jeździmy bardziej zapobiegawczo, jesteśmy opanowane, mamy więcej kultury jazdy. Z kolei stereotyp " jeździsz jak baba", który dotyczy wolnej jazdy obalają wyniki amerykańskich badań - dodaje Beata Wrocławska.
Zdaniem ekspertki Panie łatwiej radzą sobie podczas konwersacji z płcią przeciwną, np. z policjantem. Wiele pań też po prostu nie "negocjuje" w przypadku zatrzymania przez Policję.
- Złamały przepis, mają tego świadomość więc nie dyskutują. Przyjmują swoja winę i nie kombinują, a to też może być przez funkcjonariusza bardziej pozytywnie odbierane niż np. awanturowanie się - mówi ekspertka ProfiAuto.pl. - Mój mandat za przekroczenie prędkości dostałam jak statystyczna amerykanka  - na odcinku o maksymalnej prędkości 30 km/h. Jechałam "czterdziestką", więc nie było o czym rozmawiać, pierwszy raz oblałam się rumieńcem i zapłaciłam.

Liczba odnotowanych przypadków przekroczenia prędkości (bez podziału na płeć) w woj. śląskim:

- styczeń-sierpień br. - 63 106.

- styczeń-sierpień 2010 r. - 60 127.

Trudno jest porównywać sytuację w Polsce do Stanów Zjednoczonych, gdzie kobiety dużo wcześniej się wyemancypowały, wcześniej zaczęły odgrywać role społeczne tradycyjnie kojarzone z mężczyznami, a także częściej wykonują zawód związany z prowadzeniem samochodu niż kobiety w Polsce.


« powrót do listy