Czy kierowcy są gotowi do zimy?

Kampania społeczna "Zimowy pit-stop" obejmuje min. organizację pit-stopów w największych polskich miastach, podczas których mechanicy sieci ProfiAuto będą sprawdzać w wybranych samochodach m.in. stan opon, wycieraczek, czy prawidłowe ustawienie świateł. W ramach "Zimowego pit-stopu" zaprezentowano także niepokojące rezultaty ogólnopolskiego badania pracowników stacji diagnostycznych, które wskazały na bardzo niski poziomo wiedzy polskich kierowców w kontekście kontroli i wymiany najważniejszych części ich samochodów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drodze.

Wśród patronów merytorycznych "Zimowego pit-stopu" znalazły się największe polskie organizacje motoryzacyjne, w tym Polska Izba Motoryzacji, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów oraz Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. Ambasadorką kampanii jest modelka Natalia Siwiec.

- Wyniki naszego badania wskazują, że po polskich drogach mogą poruszać się ponad dwa miliony samochodów, które w ogóle nie powinny być dopuszczone do jazdy. Co istotne, badanie potwierdziło także, że polscy kierowcy mają bardzo nikłą wiedzę na temat tego, kiedy sprawdzać i wymieniać podstawowe części eksploatacyjne swoich pojazdów, jak opony czy amortyzatory. Tymczasem to brak kontroli tych części bardzo często odpowiedzialny jest za najtragiczniejsze wypadki na polskich drogach, wskazywane co roku w raportach policyjnych. Mamy nadzieję, że nasza kampania choć w niewielkim wymiarze pozwoli zmienić ten stan rzeczy - mówi Witold Rogowski, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto.

W ramach kampanii, stworzony został serwis www.zimowypitstop.pl oraz profil na portalu Facebook: www.facebook.com/Zimowypitstop, na których uruchomiono konkursy dotyczące wiedzy związanej
z bezpieczeństwem na drogach. Kampania potrwa do zakończenia kalendarzowej zimy.

* Badanie ankietowe metodą wywiadu telefonicznego przeprowadzone zostało w listopadzie 2012 roku na przedstawicielach stacji diagnostycznych z całego kraju. W badaniu udział wzięli kierownicy oraz pracownicy stacji diagnostycznych zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, największej tego typu organizacji w Polsce. Badanie objęło swym zasięgiem niemal 50 stacji diagnostycznych z największych miast we wszystkich województwa kraju (w większości w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców).


« powrót do listy