Rozwój projektu ProfiAuto Serwis VR

Wirtualny warsztat to projekt na miarę obecnych czasów. ProfiAuto rozwija go wykorzystując nowe, cyfrowe możliwości i dopasowując do oczekiwań użytkowników. Czego możemy się spodziewać w edycji 2021?

W 2019 roku rozpoczęliśmy budowę idealnego warsztatu VR – aplikacji, w której użytkownik porusza się po wirtualnym warsztacie samochodowym przy użyciu gogli VR. Początkowe założenia były dość proste, ale w miarę upływu czasu projekt wspaniale się rozwinął m.in. dzięki przeniesieniu do wersji online. W 2021 roku pojawią się w nim nowe, ekscytujące zmiany.

Rozpoczynając projekt, chcieliśmy przede wszystkim pokazać, jak zaprojektowany powinien być idealny, wzorcowy warsztat, spełniający standardy sieci ProfiAuto Serwis. Naszym celem długoterminowym było rozbudowanie projektu tak, by stał się platformą przeznaczoną m.in. dla młodych mechaników (uczniów szkół mechanicznych), dzięki której w przystępny, atrakcyjny oraz niezależny od miejsca i czasu sposób można przekazywać wiedzę.

W wersji z roku 2019 uczestnik mógł zobaczyć otoczenie warsztatu i jego wnętrze oraz zapoznać się wzorcową ergonomią i niezbędnymi w nowoczesnym serwisie sprzętami. Dynamiki dodawały tej wersji ruchome sprzęty warsztatowe, takie jak podnośnik, wyważarka i montażownica oraz urządzenie do geometrii kół.

W roku 2020 w aplikacji została rozbudowana część interaktywna – użytkownik otrzymał do wyboru kilka scenariuszy wymiany części, dzięki którym może przećwiczyć np. wymianę tarcz i klocków hamulcowych czy wymianę i testowanie akumulatora. Aplikacja w trakcie wirtualnych zmagań na bieżąco koryguje błędy i uczy dobrych nawyków w pracy. Jednocześnie pozwala na powtarzanie danego ćwiczenia bez ograniczeń czasowych i sprzętowych.

Od stycznia 2021 roku rozpoczęliśmy prace nad kolejną wersją, która będzie tłumaczona na język czeski, słowacki i angielski. Rozwijamy ją przy współpracy z ekspertami największych marek motoryzacyjnych. Jej start planowany jest na 1 września 2021. Nowości w tej wersji to m.in.:

  • propozycja nowego rozwiązania z zakresu zarządzania warsztatem – Aplikacja ProfiAuto,
  • scenariusz wyważania i montowania kół (ekspert: ATH Heinl),
  • scenariusz wymiany oleju (eksperci: MANN-FILTER i ENI),
  • regeneracja zacisków, Brake-by-Wire, zasady działania i rodzaje układów hamulcowych (ekspert: Brembo),
  • nauka wymiany amortyzatorów (ekspert: Monroe),
  • budowa akumulatora i zasady działania akumulatorów, także z systemem start-stop (ekspert: Varta)
  • ładowanie akumulatora oraz prezentacja lamp warsztatowych (Osram).

Od startu projektu współpracujemy z czołowymi producentami części zmiennych, takimi jak: Brembo, Monroe, Osram, Varta. Wraz z rozwojem projektu dołączają kolejni partnerzy: ATH Heinl i MANN-FILTER.

Celem projektu kierowanego do szkół jest zaproponowanie rozwiązania, które na starcie przygody młodego człowieka z zawodem mechanika podkreślać będzie istnienie standardów i dostępnych rozwiązań rekomendowanych przez czołowych producentów branży automotive. Standardy te są tożsame ze standardami sieci ProfiAuto.

Jako sieć wypracowujemy dobre nawyki i dzielimy się dobrymi praktykami, które procentować będą w przyszłości. ProfiAuto oferuje kompleksowe rozwiązania dla warsztatów, a projekt VR je podkreśla i rekomenduje. Dzięki współpracy ze światową czołówką dostawców części samochodowych i wyposażenia warsztatowego, a także naszej codziennej pracy, wypuszczamy „w świat” dobrze wyszkolonych specjalistów.

Projekt ProfiAuto Serwis VR trwa i z każdym rokiem się rozwija. W oczekiwaniu na nowości 2021, zapraszamy do zapoznania się z wersją na PC, która powstała w 2020 roku, dostępną TUTAJ.

Rozwój projektu ProfiAuto Serwis VR


« powrót do listy