Kierowco obudź się na wiosnę!

Kampania Kierowco! Obudź się na wiosnę organizowana przez sieć ProfiAuto ma na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach, poprzez zwrócenie uwagi na znaczenie regularnych kontroli i wymiany najważniejszych części samochodów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w okresie wiosennym. Kampania oparta jest o szereg działań z zakresu tzw. shock advertising. W jej ramach, 25 kwietnia, tuż przed weekendem majowym, w centrum aglomeracji śląskiej miała miejsce inscenizacja wypadku samochodowego, a aktorzy ucharakteryzowani na ofiary wypadków drogowych rozdawali ulotki zawierające statystyki wypadków drogowych. Więcej szczegółów na temat kampanii znaleźć można na stronie www.profiauto.pl/obudzsienawiosne


Katowice, 25 kwietnia 2013 - Oślepiające bądź niedziałające światła (ponad 50 proc. przypadków) oraz łyse opony (ponad 20 proc. przypadków), to najczęstsze przyczyny wypadków powodowanych złym stanem technicznym pojazdów - wynika z danych Komendy Głównej Policji za 2012 rok. Między innymi te czynniki spowodowały, iż w ubiegłym roku podczas majowego weekendu, w niemal tysiącu wypadków zginęło ponad 60 osób, a ponad 1200 zostało rannych. Przed wyjątkowo długą tegoroczną "majówką" organizatorzy akcji Kierowco! Obudź się na wiosnę - eksperci z sieci ProfiAuto - alarmują, iż Polscy kierowcy zapominają o kontroli stanu technicznego samochodów po zimie. Tymczasem w Polsce i całej Europie w okresie wiosennym regularnie wzrasta liczba wypadków śmiertelnych.

W ubiegłym roku w Polsce wydarzyło się 37 046 wypadków drogowych, z czego 23 290 miało miejsce w czasie dobrych warunków atmosferycznych. Aktualne statystki Komendy Głównej Policji, a także dane dotyczące wszystkich krajów Unii Europejskiej za lata 1991-2009 pokazują kolejną niepokojącą prawidłowość - liczba poważnych wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym regularnie wzrasta wraz z odejściem zimy. Przyczynia się do tego m.in. zwiększone natężenie ruchu i zmiana stylu jazdy. Kierowcy, ze względu na przyjazne warunki atmosferyczne, czują się pewniej za kierownicą i rozwijają większą prędkość, co w przypadku kolizji przynosi tragiczniejsze skutki - wskazują eksperci sieci ProfiAuto, którzy przed weekendem majowym organizują akcję społeczną Kierowco! Obudź się na wiosnę. Ma ona przypomnieć kierowcom nie tylko o ściągnięciu nogi z gazu, ale także o kontroli stanu technicznego samochodu w okresie wiosennym.

Jak wyjaśniają specjaliści sieci ProfiAuto, zły stan techniczny pojazdów poruszających się po polskich drogach zajmuje znaczące miejsce wśród przyczyn rosnącej liczby wypadków w okresie od marca do maja. Według danych KGP, w 2012 roku wśród wypadków spowodowanych stanem technicznym samochodu będącym efektem zaniedbania kierowcy, najczęściej stwierdzano: braki w oświetleniu (52,7 procent), braki w ogumieniu (21.8 procent), usterki układu hamulcowego (18,2 procent) oraz usterki układu kierowniczego (3,6 procent).

- Bezpieczeństwo kierowców zależy nie tylko od stanu dróg i innych czynników zewnętrznych. Statystyka wypadków w okresie wiosennym oraz podczas weekendu majowego pokazuje, że na pierwsze miejsce wśród przyczyn poważnych kolizji wysuwają się te, wynikające z działania samych kierowców. Niewystarczająca dbałość o stan techniczny samochodu jest jedną z nich. Za pośrednictwem akcji Kierowco! Obudź się na wiosnę chcemy uświadamiać uczestnikom ruchu drogowego jak ważna jest kontrola elementów takich jak: światła, ogumienie, układ kierowniczy czy hamulcowy - mówi Witold Rogowski, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto.


« powrót do listy