Jenson Button: Życie na maksa. Recenzja

Jeden z najwybitniejszych kierowców Formuły 1 – Jenson Button – zabiera nas w wyjątkową podróż po świecie motorsportu. Kilkaset stron mocno zakrapianych wyścigami, przeplatanych osobistymi spostrzeżeniami i zakulisowymi wydarzeniami to prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji.

Biografii daleko do nudnej opowieści, bez większego polotu opisującej wydarzenia z życia sportowca. Już od pierwszych stron wprowadzani jesteśmy w świat motorsportu – a właściwie przenikamy go dogłębnie, poznając wyścigi samochodowe od podszewki i odkrywając niejednokrotnie zaskakujące kulisy Formuły 1.

Jenson Button obiecuje, że na kartach książki ujawni swoje sekrety, a my, fani motorsportu bądź czytelnicy z przypadku, dowiemy się rzeczy, których nie było nam dane poznać nigdy wcześniej. Oddajemy się zatem lekturze o dorastaniu mistrza w zafiksowanej na punkcie motoryzacji rodzinie (z wyróżnieniem ojca, z którym łączyła go szczególna więź, oparta na mocnym fundamencie w postaci wspólnej pasji), pierwszym „spotkaniu” z kartingiem, początkach i rozwoju kariery. Lwią część książki stanowi naturalnie sama Formuła 1 oraz związane z nią wzloty i upadki, jak również informacje zza kulis, które z pewnością zainteresują wszystkich fanów czy to F1, czy samego Buttona. W autobiografii nie brakuje także opinii i spostrzeżeń mistrza; jeśli chcecie dowiedzieć się, co myśli o innych kierowcach i szefach zespołów – trafiliście w dobre miejsce.

Chociaż Button nie jest i nigdy nie był skandalistą z pierwszych stron gazet, podczas lektury nie nudzimy się ani przez chwilę. Kierowca wyścigowy na swój sukces zasłużył przede wszystkim systematyczną pracą, połączoną z talentem, odrobiną szczęścia oraz mnóstwem wyrzeczeń - próżno zatem w autobiografii szukać kontrowersyjnych wątków. Jest to opowieść o drodze na szczyt przez duże „S”, bowiem nie każdy w wieku 20 lat ma szansę (a raczej predyspozycje do tego), by debiutować w Grand Prix.

Jaka jest cena sukcesu? Życie pełne poświęceń i ciągła walka z samym sobą. Mimo, że przez większość kart autobiografii Button koncentruje się na pozytywnych aspektach wybranej drogi (zwycięstwa, miejsca na podium), wnikliwy czytelnik poczuje, że wszystko to odbyło się wysokim kosztem w postaci osobistego niespełnienia.

Z książki wyciągniemy jednak przede wszystkim nieco wyświechtany wniosek „ciężka praca popłaca”. Poczujemy wyjątkowe emocje, atmosferę i adrenalinę wyścigową; po prostu zafiksujemy się na punkcie motorsportu. Bo o to w dużej mierze chodziło – by poczuć życie na maksa.

Dziękujemy wydawnictwu Insignis za możliwość przedpremierowej lektury autobiografii. Jeśli zainteresowała Was książka i chcecie spojrzeć na świat motorsportu oczami mistrza świata, zapraszamy na stronę wydawnictwa.


JB_LTTL_front_3D.jpg


« powrót do listy