Dzień Mycia Samochodów

Raz na tydzień, lub raz w miesiącu: wiadro, gąbka i płyn do mycia naczyń - tak niestety jeszcze bardzo często wygląda w Polsce podejście do kwestii mycia samochodów. Tymczasem brud może zaszkodzić nie tylko karoserii, ale też kierowcy i pasażerom.
- Dlatego postanowiliśmy skorzystać z okazji jaką był Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów, żeby uświadomić naszym kierowcom, jak ważne jest dbanie o czystość ich aut. Bo choć obchodzone 19 maja święto nie jest może wydarzeniem bardzo poważnym, to jednak kwestii brudu nie należy bagatelizować - mówi Witold Rogowski, ekspert  ogólnopolskiej sieci niezależnych sprzedawców części i serwisów samochodowych.

Nie tylko lusterka
Przeciętnemu polskiemu kierowcy mycie auta kojarzy się przede wszystkim z karoserią, szybami i lusterkami. Faktycznie brudne szyby to słaba widoczność, a brudne światła i karoseria powodują, że jesteśmy niewidoczni dla innych kierowców. Brud ma jednak to do siebie, że potrafi się wedrzeć o wiele głębiej.

- Brudne koła i zaciski hamulcowe moga powodować, że w naszym aucie znacznie zmniejszy się skuteczność hamowania, zabrudzone czujniki ABS mogą doprowadzić do tego, że nasz samochód wpadnie w poślizg, a zabrudzone filtry przeciwpyłkowe wpływają często na zdrowie kierowcy - wylicza Łukasz Kopiec, ekspert ProfiAuto.pl. - Niedocenianym, a równie ważnym elementem w tej kwestii są tez wycieraczki. Kiedy są zniszczone i zamiast zbierać wodę z szyby rozmazują ją, to zamiast pomagać utrudniają kierowanie w deszczu - dodaje Łukasz Kopiec.
Sposób na te problemy jest tylko jeden: regularne odwiedzanie myjni i warsztatów, w których można dokonać przeglądu samochodu. 
O skali zaniedbania tych problemów w Polsce świadczą wyniki ankiety, jaką przeprowadziło ProfiAuto.pl.Nienajlepiej wypada kwestia częstotliwości mycia auta: na pytanie "Jak często myjesz samochód" najczęściej wybieraną odpowiedzią były "raz w tygodniu" (36%) oraz "raz w miesiącu" (28%). Co gorsza, sondaż wykazał, że polscy kierowcy najchętniej myją samochody... przed domem. Przyznaje się do tego aż 60% respondentów zapytanych "Gdzie najczęściej myjesz samochód". Na drugim miejscu znalazły się myjnie bezdotykowe (25%) a dalej automatyczne i ręczne (po 8%).
- Niestety, choć w każdym mieście działają profesjonalne myjnie, a mycie w miejscach do tego nieprzystosowanych jest zakazane prawnie, Polacy wciąż wolą korzystać z płynów zżerających lakier, albo suchej szmatki - narzeka Witold Rogowski.

Brudna szyba jest... piękna
Atrakcją Międzynarodowego Dnia Mycia Samochodów był też pokaz brud-artu, czyli malowania na zabrudzonych szybach aut. Spontaniczne dzieła studentek katowickiej Akademii Sztuk Pięknych miały z jednej strony uświadamiać problem, z drugiej zachęcać do wziącia udziału w konkursie na najpiękniejszą brudną szybę.

- Każdy kierowca może sam wykonać "dzieło" na szybie swojego samochodu i nadesłać je nam poprzez stronę fan page ProfiAuto.pl na Facebooku. C
hcemy by nasi fani oceniali i wybierali najciekawsze prace, jednocześnie wymieniając się uwagami na temat wpływu brudu na bezpieczeństwo jazdy - mówi Dorota Paluch z ProfiAuto.pl.
Konkurs zostanie rozstrzygnięty 8 czerwca, a jego zwycięzcy będą mogli odebrać atrakcyjne nagrody 12 czerwca, podczas corocznych targów motoryzacyjnych  "ProfiAuto show" w Katowickim Spodku.


« powrót do listy