Wakacyjne powroty: polscy kierowcy nie sprawdzają swoich samochodów przed powrotem z wakacji

W ubiegłym roku podczas ostatniego weekendu wakacji na polskich drogach miało miejsce 305 wypadków, w których zginęło 30 osób, a 395 zostało rannych*. Jak wskazują statystyki Komendy Głównej Policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego, główną przyczyną była zbyt duża prędkość. Eksperci ProfiAuto przypominają jednak, że na bezpieczeństwo wpływają także elementy, które jesteśmy w stanie sprawdzić sami przed powrotem z wakacji. W drodze na urlop i podczas niego często pokonujemy bowiem dużo więcej kilometrów niż zwykle, należy więc zwrócić szczególną uwagę na poziomy płynów eksploatacyjnych, spryskiwacza, chłodniczego i hamulcowego. Szczególnie ewentualne obniżenie się poziomu płynu hamulcowego powinno być sygnałem do natychmiastowego odwiedzenia mechanika jeszcze nawet w miejscowości wakacyjnej, może bowiem wskazywać na groźny wyciek i doprowadzić do znacznego zmniejszenia bądź zaniku siły hamowania. Pamiętajmy również o sprawdzeniu ciśnienia w ogumieniu przed rozpoczęciem podróży. Zbyt niskie spowoduje wyższe zużycie paliwa, a nawet może doprowadzić do przegrzania i uszkodzenia opony, zbyt wysokie objawi się mniejszym komfortem jazdy.

- Do powrotu z wakacji należy przygotować się jak do każdej dłuższej podróży, o czym niestety zdecydowana większość kierowców zapomina. Nawet jeśli kontrolowaliśmy samochód przed wyjazdem, przed wyruszeniem w trasę powrotną sprawdźmy po raz kolejny poziom oleju, płynu do spryskiwaczy, hamulcowego oraz ciśnienie w oponach - to ostatnie najlepiej już po zapakowaniu do pojazdu bagaży. W kontekście zapakowania auta "po dach" nie zapominajmy także o właściwym rozmieszczeniu bagaży które, niezabezpieczone w trakcie wypadku, mogą przedostać się do kabiny i stać się śmiercionośnym balastem - podkreśla Bogumił Papierniok, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto.

 

Przygotowanie przed wyruszeniem na trasę powinno także obejmować zaplanowanie odpowiedniej strategii jazdy. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby była ona płynna - bez prób nadrobienia wakacyjnych korków poprzez gwałtowne przyspieszanie na innych odcinkach trasy. Ważne jest także zachowanie czujności w trakcie całej drogi - także pod jej sam koniec nie jedźmy "na pamięć", przecież podczas naszej nieobecności nawet na dobrze znanej trasie mogło się zmienić np. oznakowanie czy organizacja ruchu.

 

- Kierowcy planujący wakacyjne powroty powinni, prócz kontroli stanu technicznego pojazdu, przede wszystkim pamiętać o dostosowaniu prędkości do warunków ruchu drogowego, przestrzeganiu pierwszeństwa przejazdu i zachowaniu bezpiecznej odległości między pojazdami. Te wskazówki mogą wydawać się banalne, ale lektura raportów dotyczących najczęstszych przyczyn wypadków drogowych pokazuje, że wciąż trzeba przypominać o fundamentalnych kwestiach - dodaje Bogumił Papierniok.

 

* Dane KGP


« powrót do listy