Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Klimatyzacja samochodowa ma szereg zalet, które doceniamy szczególnie w upalne dni, kiedy przynosi przyjemny powiew chłodnego powietrza. Pozwala ona na utrzymanie w samochodzie odpowiedniej temperatury i skupieniu się kierowcy na prowadzeniu pojazdu. Innym atutem klimatyzacji jest zapobieganie parowaniu szyb, które może ograniczać widoczność i być źródłem niebezpiecznych sytuacji na drodze. Przykłady te udowadniają, że sprawna klimatyzacja samochodowa wpływa na komfort jazdy, ale również na jej bezpieczeństwo. Aby układ klimatyzacji spełniał wszystkie funkcje, właściciel pojazdu powinien zadbać o jej właściwą eksploatację i regularne czyszczenie.

Korzystaj z klimatyzacji przez cały rok.

Klimatyzacja wymaga regularnego korzystania przez cały rok. Aby zapewnić jej bezawaryjne działanie i przedłużyć jej żywotność należy ją włączać również w okresie zimowym. Wskazane jest uruchomienie klimatyzacji kilka razy w miesiącu na kilkanaście minut Jest to spowodowane tym, że w urządzeniu znajduje się olej, który zapewnia odpowiednie smarowanie sprężarki. Regularne korzystanie z układu klimatyzacji spowoduje, że urządzenie będzie stale przesmarowane.

Kierowcy korzystają z klimatyzacji przede wszystkim do chłodzenia powietrza. Warto pamiętać, że oprócz chłodzenia powietrza klimatyzacja je również wysusza, co może być przydatne zimą, gdy jest sporo wilgoci, która powoduje parowanie szyb.

W upalne dni, gdy temperatura wewnątrz auta sięga 50-60 stopni Celsjusza wskazane jest wcześniejsze przewietrzenie samochodu. Klimatyzacja lepiej poradzi sobie ze schładzaniem powietrza.

Serwis klimatyzacji

Specjaliści ProfiAuto zalecają serwis klimatyzacji przynajmniej raz w roku, podczas którego będzie można przeprowadzić dokładne zdezynfekowanie i czyszczenie całego układu. Będzie to też doskonały moment na wymianę czynnika chłodniczego. Dla czystości całego układu kluczowy jest filtr kabinowy, który chroni parownik przed napływem brudnego powietrza. Wskazane jest jego wymiana minimum raz w roku na wiosnę, przed rozpoczęciem okresu, kiedy w największym stopniu będziemy eksploatować układ chłodzenia. Serwis układu chłodzenia warto powierzyć specjalistom ProfiAuto.

Czym grozi rzadkie serwisowanie klimatyzacji?

Nieregularne serwisowanie klimatyzacji może nie tylko obniżyć komfort podróżowania, ale również mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. W parowniku, który jest odpowiedzialny za schładzanie powietrza, znajduje się zwykle dużo wilgoci. Są to sprzyjające warunki dla rozwoju bakterii, grzybów i pleśni.

Uruchomienie brudnej klimatyzacji spowoduje, że wszystkie drobnoustroje zostaną rozpylone w kabinie samochodu. Na ich działanie narażone są przede wszystkim górne i dolne drogi oddechowe, skóra, oczy oraz błona śluzowa jamy ustnej i nosa, które mogą powodować wiele nieprzyjemnych objawów takich jak: pieczenie i zaczerwienienie oczu oraz podrażnienie skóry. Wdychanie powietrza ze zanieczyszczonej klimatyzacji może być szczególnie niebezpieczne dla alergików i osób z astmą oskrzelową. Nieregularny serwis systemu chłodniczego może dodatkowo powodować nieprawidłowe działanie elementów klimatyzacji.

Jaki filtr wybrać?

Tradycyjny filtr jest w stanie zatrzymać wyłącznie cząsteczki brudu. Do zatrzymania wszystkich drobnoustrojów warto stosować filtr z węglem aktywnym, które doskonale pochłaniają gazy i inne szkodliwe substancje. Dodatkowo właściwości filtra z węglem aktywnym powodują, że ozon praktycznie w całości jest zamieniany w tlen.

Objawy świadczące o awarii klimatyzacji w samochodzie

Do głównych objawów sugerujących problem z układem chłodzenia możemy zaliczyć:

  • Niską wydajność klimatyzacji lub niedostateczne chłodzenie. Rozwiązaniem tego problemu może być napełnienie klimatyzacji czynnikiem chłodniczym.
  • Przerywane chłodzenie, które może być spowodowane niedrożnością w obiegu czynnika chłodniczego lub zbyt wysokie ciśnienie układu.
  • Brak chłodzenia, które może być spowodowane uszkodzeniem sprężarki.
  • Nieprzyjemny zapach w kabinie pojazdu sugerujący konieczność czyszczenia klimatyzacji oraz wymianę filtrów.

« powrót do listy