Twój blog motoryzacyjny

Nowy Aston Martin Vantage. Poprawiona przekładnia, zmiany w zawieszeniu i mocniejszy silnik

Aston Martin Vantage przeszedł gruntowne odświeżenie. Mechaniczny upgrade wynosi go na całkowicie nowy poziom.

Aston Martin Vantage po liftingu

To według brytyjskiej marki „najszybszy Vantage w 74-letniej historii tego modelu”. Ręcznie składana zmodernizowana 4-litrowa jednostka V8 z podwójnym turbodoładowaniem z Mercedesa-AMG zyskała aż 155 KM i 85 Nm w porównaniu z poprzednikiem i generuje teraz dokładnie 665 KM i 800 Nm momentu obrotowego. To więcej od tego, co oferuje Porsche 911 Turbo S.

Tak dużą moc udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu nowych turbosprężarek i zmianie stopnia kompresji oraz nowemu układowi chłodzeniu. Z jednostką współpracuje 8-biegowa automatyczna przekładnia ZF z nowym oprogramowaniem, która zapewnia płynniejszą zmianę biegów. Przekazuje napęd na tylne koła i umożliwia rozpędzenie się do setki w zaledwie 3,4 s. Prędkość maksymalna wynosi 325 km/h.

Zmiany zaszły również w zawieszeniu, które odznacza się większą sztywnością punktów mocowania i lżejszymi materiałami. Na precyzję prowadzenia i właściwości jezdne wpływ mają nowe amortyzatory Bilstein DTX oraz elektroniczny tylny dyferencjał.

Nowy Vantage wyjeżdża z fabryki z zestawem hamulcowym z tarczami o średnicy 400 mm z przodu i 360 mm z tyłu, ale na liście opcji znajdziemy ceramikę. Opony Michelin Pilot Sport S5 zostały przejęte z DB12.

Stylistycznie Vantage najbardziej wyróżnia się z przodu

Nowa zdecydowanie większa osłona chłodnicy i nowe reflektory LED Matrix nadają pojazdowi dynamiczności i świeżości. Samo nadwozie poszerzono o 30 mm. Niewielką modyfikację przeszedł także tylny zderzak i dyfuzor, a nowością są także cztery końcówki układu wydechowego. Pomimo wielu lat – obecna generacja dostępna jest na rynku od 2018 roku – coupe z tej strony nie straciło nic ze swojej atrakcyjności.

Wnętrze zapożyczono z Astona Martina DB12

Zegary cyfrowe są większe i wyraźniejsze, a nowy 10,25-calowy ekran dotykowy uzupełniono fizycznymi.

Standardem jest system audio składający się z 11 głośników o mocy 390 W. W opcji można zdecydować się na nagłośnienie Bower $ Wilkins i 15 głośników o mocy 1170 W.

Nowy Aston Martin Vantage trafi do sprzedaży w drugim kwartale 2024 roku. Jego cena nie została jeszcze ujawniona, ale brytyjscy dziennikarze prognozują, iż trzeba będzie przygotować co najmniej 165 000 funtów.

Zdjęcia: Aston Martin


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze