Twój blog motoryzacyjny

Zeekr 001 FR jest jak czołg. Potrafi zawracać w miejscu

Oto rywal Tesli Model S Plaid, czyli tej najszybszej. Poza absurdalnymi osiągami ma jeszcze jedną trochę absurdalną cechę – dzięki czterem silnikom elektrycznym obraca się w miejscu niczym czołg.

Tego typu dość osobliwą funkcjonalnością pochwalił się już Mercedes – znajdziemy ją w najnowszym planowanym elektrycznym modelu EQG. Kręcić kółka w miejscu potrafi też Rivian R1T, czyli amerykański pickup, który dostępny jest w USA, ale trafi do Europy. Chiński Zeekr jest 5-drzwiowym liftbackiem, prawdopodobnie pierwszym takim na świecie, który również oferuje taką możliwość. Wygląda to tak:

Zeekr 001 FR ma jeszcze jeden wyróżnik, którym zamierza przyciągać klientów. To wydajność. Elektryczny liftback z czterema silnikami (po jednym na koło) o mocy łącznej 1265 KM rozpędza się ze startu lotnego do setki w zaledwie 2,1 s. Pod tym względem stanowi konkurencję dla najszybszej Tesli – Modelu S Plaid, która ma zbliżony czas.

Wiadomo, że samochód wykorzystuje akumulator o pojemności 100 kWh,a dzięki 800-woltowej instalacji można go naładować do poziomu 80% w 15 minut.

Zeekr FR dostępny jest na tę chwilę wyłącznie na rynku chińskim. Niewykluczone jednak, że to się zmieni i szybkiego liftbacka zobaczymy również na Starym Kontynencie, gdzie można kupić jego podstawową wersję – 001.

Marka Zeekr jest marką premium, która należy do koncernu Geely. Pod tym szyldem Chińczycy zaprezentowali już elektrycznego crossovera X oraz minivana 009.

Zdjęcia: Zeekr


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze