Twój blog motoryzacyjny

Pininfarina Battista Edizione Nino Farina. Elektryk za ponad 3 mln funtów

Od debiutu Pininfarina Battista minęło już kilka lat. Włoska supermaszyna z chorwackim napędem zadebiutowała w 2019 roku, ale na wersję produkcyjną świat motoryzacyjny musiał czekać aż do 2022 roku. Teraz przyszła pora na wydanie specjalne.

Battista Edizione Edizione Nino Farina. W przypadku tego superauta niezwykle ważna jest historia

Nino Farina był pierwszym oficjalnym mistrzem świata Formuły 1. Tytuł zdobył za kierownicą Alfy Romeo w 1950 roku. Jego wuj, Battista Farina, to założyciel Pininfariny i to jemu swoją nazwę zawdzięcza elektryczne hiperauto.

Nic w jego nadwoziu nie jest przypadkowe. Czerwona powłoka Rosso Niro, jak również biało-niebieskie akcenty w kolorze Bianco Sestriere i Icona Blue odnoszą się do kolorystyki Alfy Romeo, w której Nino Farina zdobywał mistrzostwo. Czarny dach i górna część drzwi z charakterystycznym wykończeniem lusterek bocznych włóknem węglowym stanowią obok złotych kół i grafiki 01 w nadkolach dopełnienie pakietu stylistycznego.

Battista Edizione Edizione Nino Farina – producent nie zdecydował się na zmiany w układzie napędowym

Nie było to konieczne z uwagi na fakt, że łączna moc czterech silników elektrycznych (po jednym przy kole) wynosi blisko 1900 KM i 2360 Nm momentu obrotowego. Podczas przeprowadzonego testu przyspieszenia w zeszłym roku Pininfarina Battista rozpędziła się do setki w zaledwie 1,86 s. Jest więc to jedno z najszybszych produkcyjnych aut na świecie. Co więcej, Włosi uważają, że jeśli kierowca będzie ostrożnie obchodził się z gazem, Battista Pininfarina odwdzięczy mu się nawet 500-kilometrowym zasięgiem. Dla przypomnienia – jego akumulator ma pojemność 120 kWh.

We wnętrzu znajdziemy fotele wykończone w kontrastowych kolorach

Obydwa otrzymały zagłówki z unikalnym oznaczeniami. W kabinie nie brakuje też karbonowych detali i aluminium. Dodatkowo każdy z pięciu planowanych egzemplarzy będzie wyróżniał się tabliczką na drzwiach upamiętniającą wybrany moment z życia i kariery kierowcy. Nabywca może więc liczyć na wyjątkową niepowtarzalność swojego pojazdu.

Na koniec warto wspomnieć o cenie

Wydaje się ona równie kosmiczna, jak osiągi tego superata. To 3,2 mln funtów (ok. 16 600 000 zł) – dokładnie na taką kwotę wycenił producent edycję specjalną Pininfariny Battista.

Zdjęcia: Pininfarina


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze