Twój blog motoryzacyjny

Oto Hennessey Venom F5 Revolution – prawdziwa torowa bestia

John Hennessey, stojący za powstaniem hiperauta Hennessey Venom F5, nie próżnuje. Na prośbę klientów zbudował wersję Venoma zorientowaną na tor. Jest najlżejsza z rodzeństwa i odznacza się największą siłą docisku.

Venom F5 jest szybki na prostej i stworzony został do bicia rekordów prędkości. Występuje również w wersji bez dachu, która zadebiutowała w zeszłym roku. Najnowsza odmiana F5 Revolution ma być konkurencyjna w zakrętach.

W zasadzie zdradza to już jej wygląd

Venom F5 Revolution wyróżnia się rozbudowaną aerodynamiką. Ma nowy splitter z przodu, dodatkowe lotki w zderzaku i przemodelowany dyfuzor. W oczy rzuca się wlot powietrza na dachu oraz potężne regulowane skrzydło. Wszystko to ma przekładać się na 363 kg docisku przy 300 km/h, a ta wartość sięga nawet 635 kg przy prędkości 400 km/h.

Hennessey Venom F5 Revolution zawieszenie również ma ulepszone

Posiada torowe ustawienia i regulowane amortyzatory, które podobno można kalibrować za pomocą prostych narzędzi. Z kolei w szybkim pokonywaniu zakrętów mają pomóc nowe lekkie kute felgi oraz opony z większą powierzchnią styku z podłożem. Nie wspomniałem jeszcze o hamulcach. Za zatrzymanie tego monstrum odpowiadają węglowo-ceramiczne tarcze hamulcowe, które dostaniemy bez dopłaty.

Nie ma żadnych zmian, jeśli chodzi o jednostkę napędową

Hennessey postawił na znany 6,6-litrowy silnik V8 twin turbo o nazwie „Fury”. Udało się z niego wycisnąć 1842 KM i 1600 Nm momentu obrotowego. Moc trafia standardowo na tylne koła za sprawą 7-biegowej, jednosprzęgłowej, zautomatyzowanej przekładni, więc trzeba umiejętnie obchodzić się z pedałem gazu. 

Osiągów auta nie ujawniono, ale jego aerodynamika w połączeniu z niską masą – mniej niż 1360 kg – każą przypuszczać, że są niesamowite.

Rekomendacją wydajności Venoma F5 Revolution jest opinia Johna Heinricy’ego, który uczestniczył w pracach nad autem. Ten były inżynier GM i świetny kierowca wyścigowy stwierdził, że nigdy nie miał do czynienia z czymś tak szybkim, jak Revolution.

Hennessey planuje zbudować zaledwie 24 egzemplarze tego hiperauta

Cena każdego z nich wynosi 2,7 mln dolarów. Chętni muszą się jednak pospieszyć, bo większość slotu została już zarezerwowana.

Zdjęcia: Hennessey


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze